Piše: Vida Kocjan
Leto po zadnjih državnozborskih volitvah maja 2023 so nas vladajoči (Gibanje Svoboda, SD in Levica) obvestili, da prihaja nov način obračunavanja omrežnine. Sprejet je bil nov način obračunavanja tega t. i. davka na obračunsko moč in energijo, veljati pa naj bi začel z letom 2024.
Danes se v vladi sprenevedajo, ko zatrjujejo, da je novi način obračunavanja omrežnine določila domnevno neodvisna Agencija za energijo. Člane sveta agencije določi vlada, svet pa nato izbere direktorja. Če Golob in resorni minister Dušan Kumer ter drugi v vladi res mislijo, da agencija dela proti njihovi volji, bi z lahkoto našli način za razrešitev članov sveta te javne agencije, ti pa bi razrešili direktorico, ki je tako ali tako iz njihovih političnih vod. Objavljamo kronologijo.
Omrežnina: Kaj in zakaj?
Novi način obračuna omrežnine, po katerem so zneski na položnicah tudi večkratniki prejšnjih, prinaša pet blokov z različno tarifno postavko, strošek za uporabo omrežja v posameznem bloku pa bo odvisen od obremenjenosti omrežja in odjemalčeve uporabe omrežja v preteklem obdobju. Tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo, ki skupaj z dodatki predstavlja okoli tretjino vrednosti računa za elektriko, se bodo razlikovale glede na posamezni časovni blok. Ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje, so maja 2023 pojasnjevali na Agenciji za energijo. Strošek za uporabo omrežja v posameznem časovnem bloku bo torej odvisen od obremenjenosti omrežja. Predvidena je bila izrazito večja stroškovna obtežitev tarifnih postavk za moč v primerjavi s tarifnimi postavkami za energijo. To je razlika glede na dosedanjo delitev stroškov omrežja, ki je večji del stroškov omrežja porazdelila na tarifne postavke za energijo.
Najdražji časovni blok ena bo določen le v višji sezoni, najcenejši časovni blok pet pa bo nastopil le v nižji sezoni. Višja sezona je določena za mesece november, december, januar in februar, nižja sezona pa za mesece marec, april, maj, junij, julij, avgust, september in oktober. Ob dela prostih dnevih najdražji časovni blok ena nikoli ne bo nastopil.
Novost prihajajočega novega sistema je tudi razločevanje med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo. Slednja predstavlja prekoračitev dogovorjene moči. Elektrooperater bo dogovorjeno obračunsko moč za vsakega odjemalca po zapletenem postopku in glede na njegovo priključno moč določil na podlagi njegove uporabe omrežja v preteklem obdobju.
Za skupino gospodinjskih in malih poslovnih odjemalcev, tistih s priključno močjo, enako ali manjšo od 43 kilovatov, ki dogovorjene moči ne bodo spreminjali, je torej določeno prehodno obdobje dveh let po začetku uporabe novega obračunskega akta s 1. januarjem 2024. V tem obdobju se tem odjemalcem ne bo obračunala presežna moč, bodo pa na računih obveščeni o prekoračitvah dogovorjene moči in stroških, ki bi lahko s tem nastali.
Tako bodo imeli po pojasnilih Agencije za energijo dovolj časa, da spoznajo možnosti prilagajanja dogovorjene moči, ki jim jih novi način obračuna ponuja, in s tem neposrednega vpliva na višino stroška za omrežnino. Po poteku dveletnega prehodnega obdobja, v katerem bodo prek spletnega portala mojelektro.si ustrezno obveščani o svojem profilu porabe, pa se jim bo presežna moč nad dogovorjeno začela zaračunavati, kar bo zvišalo račune.
Če pa bodo gospodinjski odjemalci dogovorjeno moč, ki jim jo bo določil elektrooperater znotraj teh dveh let prehodnega obdobja, spremenili, pa se jim bo začela že s 1. januarjem prihodnje leto obračunavati tudi omrežnina za presežno moč.
Zakaj spremembe? Razlog priročen in banalen
Na Agenciji za energijo so pojasnili, da spremembe pomenijo pomemben korak na poti k zelenemu prehodu. Elektroenergetska omrežja so namreč hrbtenica zelenega prehoda, za vključevanje razpršenih virov energije in novih bremen v obliki toplotnih črpalk in polnilnic električnih vozil v sistem pa bodo elektrooperaterji za naložbe v prihodnjih desetih letih potrebovali več milijard evrov.
Nove tarife za uporabo omrežja bodo po njihovi oceni z večjim časovnim razlikovanjem, močnejšimi cenovnimi signali in postopnim uvajanjem dodatnega zaračunavanja presežne moči odjemalce spodbudile k učinkovitejši rabi omrežja oziroma prilagajanju svojega odjema.
Kronologija zavajanj in laži
Julija 2023 so nas obvestili, da se bo novi način obračunavanja omrežnine, ki prinaša pet blokov z različno tarifno postavko, pri čemer bo strošek za uporabo omrežja v posameznem bloku odvisen od obremenjenosti omrežja in odjemalčeve uporabe v preteklem obdobju, začel uporabljati s 1. marcem 2024 in ne že z novim letom, je sklenila Agencija za energijo.
Svet agencije je namreč pred dnevi spremenil akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje. Na agenciji so pojasnili, da so v procesu implementacije nove metode obračunavanja omrežnine ugotovili, da je potrebna manjša sprememba oziroma dopolnitev akta. Dvomesečni zamik začetka uporabe novega sistema predstavlja glavno spremembo akta.
Petega julija 2023 so nas nato obvestili, da so predstavniki energetike na okrogli mizi Agencije za energijo pozdravili napovedano prenovo omrežninskih postavk. Okoljski minister Bojan Kumer je ocenil, da gre za pomemben del zelenega prehoda. Prvi mož Elesa Aleksander Mervar pa je pojasnil, da omrežnina zaradi prenove obračuna ne bo nujno nižja, bo pa (domnevno) bolj pravično porazdeljena. Mervar je bil edini, ki je že nakazal možnost visokih zneskov, kar se zdaj uresničuje.
Sredi decembra 2023 pa so z Agencije za energijo sporočili, da bo omrežnina za povprečnega gospodinjskega odjemalca elektrike po novem načinu obračunavanja, ki naj bi »stekel 1. julija 2024 brez sprememb porabe«, nižja. Za odjemalca npr. s toplotno črpalko in polnjenjem električnega avtomobila ter sončno elektrarno pa bo višja, a bo lahko s prilagoditvijo to zvišanje manjše, so zagotovili na agenciji. »Ne bo nam treba kuhati ponoči, uporaba toasterja nas ne bo udarila po žepu in obračun omrežnine sam po sebi ne prinaša dviga omrežnine,« je 13. decembra 2023 na novinarski konferenci v Ljubljani zagotovila direktorica Agencije za energijo Duška Godina, objave v medijih pa je označila za zavajajoče ali neresnične. Danes, dobro leto pozneje, je potrjeno, da je Duška Godina zavajala.
Kaj pa gospodarstvo?
Na pasti zaradi visokih stroškov omrežnine so v gospodarstvu začeli opozarjati proti koncu leta 2023. V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so opozorili, da bo novi način obračunavanja omrežnine vplival na stroške podjetij. Predstavili so prve izračune, ki so pokazali povečanje stroškov, kar so v podjetjih zaznali kot velik problem. Opozorili so tudi na 30 do 40 odstotkov višjo omrežnino. In dodali, da v mnogih panogah ne morejo proizvodnje tako prilagoditi, da bi jo izvajali v času dneva, ko bo omrežnina nižja.
Na opozorila o višjih stroških elektrike se je sredi januarja 2024 na novinarski konferenci odzval Dušan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo. »Ne drži. Novi način obračuna omrežnine prinaša pravičnejšo porazdelitev stroškov uporabe omrežij med vse odjemalce,« je dejal. Po ministrovih besedah bo veliko gospodinjstev v prihodnje plačevalo celo nekoliko manj kot doslej. »Cene bodo odvisne od tega, koliko kdo uporablja omrežje. Tisti, ki ne bo spremenil navad, bo plačeval enako kot doslej,« je pojasnil minister, ki brez dovoljenja predsednika stranke Gibanje Svoboda in predsednika vlade Roberta Goloba ne izjavi ničesar. Podobno kot Kumer so zatrjevali tudi v Gibanju Svoboda, med njimi poslanka Nataša Avšič Bogovič, ki je bila pred izvolitvijo zaposlena v Gen-I.
Na visoke stroške za elektriko so konec februarja 2024 opozorili tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Zapisali so, da jih višji stroški obrtnikov in podjetnikov skrbijo. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ki ga vodi Uroš Brežan, je 18. aprila 2024 Agenciji za energijo predlagalo, da se uvedba novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, ki naj bi se po takratnih napovedih začel uporabljati 1. julija 2024, zamakne še za dve leti. Predlog so utemeljili s tem, da gospodarstvo opozarja na dodatne stroške, dobavitelji pa na nujnost testiranja novega obračuna. Očitno je Brežan spregledal.
Z Agencije za energijo pa so še isti dan sporočili, da ne razmišljajo o zamiku uvedbe novega sistema omrežnine. Sporočilo so dopolnili čez pet dni. 23. aprila 2024 so sporočili, da svet agencije ne vidi razlogov za zamik uvedbe novega sistema omrežnine. Vsi so bili zgroženi, svet agencije je nato začetek uporabe novega sistema obračuna omrežnine prestavil za tri mesece, na 1. oktober 2024. V GZS pa so opozorili, da to ni dovolj. Godina in Mervar (Eles) pa sta nam sporočala, da se »novega obračuna omrežnine ni treba bati«. Stvari so se jeseni še zapletale, novembra je o novem sistemu obračuna omrežnine razpravljala tudi vlada. Robert Golob pa je še 18. novembra 2024 govoril, da »strošek za elektriko to zimo kljub novemu sistemu omrežnine ne bo višji«. Na razveljavitev sistema omrežnine so začeli opozarjati tudi v delodajalskih organizacijah, v opozicijskih SDS in NSi pa so temu področju nasploh namenili veliko pozornosti.
Ko Golob rešuje svojo kožo
Na to, da je sistem obračunavanja omrežnin nepravičen, so začeli opozarjati tudi državljani. Golob je nato konec novembra 2024 napovedal morebiten poseg v omrežnino za gospodarstvo s posebnim zakonom. S tem je prvič priznal, da so stvari neusklajene ter niso v dobro državljanov in gospodarstva. Agencija je 3. decembra 2024 sporočila, da je »glede omrežnine odprta za nekatere spremembe«. Žal je bilo to samo na papirju. Sredi decembra so se nato zganili v SD, kjer so (končno) izrazili željo po spremembi sistema omrežnine. Levica je molčala. Vlada je 18. decembra 2024 sporočila, da bodo analizirali novi sistem omrežnine. Malo pred božičnimi prazniki, 13. decembra 2024, pa je vlada Agencijo za energijo pozvala k uvedbi starega sistema omrežnine, ki naj bi začel veljati s 1. februarjem 2025. Agencija pa je dan pred božičem sporočila, da »trenutno ne vidi potrebe po odpravi novega sistema omrežnine«. In pri tem smo ostali.
Za konec: Eno samo sprenevedanje
Vse skupaj je eno samo sprenevedanje vlade in njenega predsednika Roberta Goloba. Agencija za energijo je vse, kar je storila, naredila po dogovoru z Golobom. Poznavalci še navajajo, da je bila Duška Godina na zadnjih županskih volitvah celo kandidatka Gibanja Svoboda za mariborsko županjo, a so jo nato umaknili. Očitno so ji dodelili nove naloge.