Piše: Gašper Blažič
Peter Jančič je v slovenskem medijskem prostoru znano ime. Kot izkušenega urednika in novinarja smo ga vprašali, kaj meni o predlogu novega medijskega zakona. Do njega je zelo kritičen.
Pravkar ste se vrnili z ministrstva za kulturo (pogovarjali smo se v petek, 10. januarja, dopoldne). Kakšna so občutja, ko vstopite v to ustanovo?
Na ministrstvu sem oddal vlogo za sofinanciranje na razpisu za pluralizacijo, ki bo verjetno zadnjič po starem zakonu. V novem zakonu cilj ne bo več pluralnost medijev, ampak financiranje lastnih medijev, zatiranje konkurence ter omejevanje svobode govora in medijev.
Prav s tega ministrstva namreč prihajajo najbolj nenavadne domislice. Od nevidnega dela do zakona o medijih.
Če nadaljujem: ob lanskem razpisu za pluralizacijo se nanj nisem prijavil, ker je isto ministrstvo že povsem arbitrarno zavrnilo mojo vlogo za pridobitev statusa organizacije javnega pomena. Prosil sem za obrazložitev, ker so mi dejali, da je medij, ki ga izdajam, neprofesionalen, pristranski. Čeprav naj bi o tem odločali strokovnjaki in sem jih večkrat prosil, mi niso bili pripravljeni pokazati utemeljitve tega mnenja. Odločil sem se, da s tem ministrstvom ne bom več sodeloval, ker je to nesmisel.
Novi zakon ukinja sklad za pluralizacijo.
Ne samo da ga ukinja, celo onemogoča, da bi za javni denar sploh lahko kandidirali manjši mediji, ker je po novem pogoj, da morajo biti v uredništvu redno zaposleni najmanj trije novinarji. Že ko so zakon v vladi pripravljali, sem opozarjal, da so te določbe diskriminatorne do malih izdajateljev in novih projektov na trgu.
Celoten intervju si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!