2.3 C
Ljubljana
četrtek, 16 januarja, 2025

Zadnje neumnosti Bidnove administracije: Iran je dogovor o prekinitvi ognja v Gazi označil kot jasno in veliko zmago za Palestino

Piše: B. S.

Včeraj zvečer so v Dohi pogajalci Izraela in Hamasa ob posredovanju ZDA, Egipta in Katarja dosegli dogovor o prekinitvi ognja v Gazi.  

Dogovor zajema tri faze, pri čemer naj bi palestinsko gibanje Hamas v prvi od treh faz, ki naj bi trajala šest tednov, najprej izpustilo 33 od 94 izraelskih talcev, ki se še nahajajo v Gazi, Izrael pa približno 1000 palestinskih zapornikov. Napoveduje se tudi postopen umik izraelskih sil z naseljenih območij v Gazi. Predvidoma bo dogovor začel veljati v nedeljo, saj mora dogovor najprej potrditi izraelski varnostni kabinet, nato ga mora pred uveljavitvijo potrditi še vlada, dva dni časa pa ima tudi izraelsko ustavno sodišče, da presodi, če je dogovor v skladu z izraelsko ustavo.

Na zunanjem ministrstvu Združenih arabskih emiratov so dogovor opisali kot pot k ublažitvi težkih razmer v Gazi. Obe strani so pozvali k spoštovanju sporazuma, da bi končali trpljenje talcev in palestinskih zapornikov, hkrati pa so poudarili potrebo po dobavi humanitarne pomoči v Gazo. Predvidoma bo prišlo dnevno v Gazo okoli 600 kamionov humanitarne pomoči, ki jo bodo večinoma prispevale ZDA, Kanada in evropske države. Le te bodo tudi glavni financer obnovitve Gaze, v katero se bodo začeli vračati razseljeni palestinski civilisti.

Na zahodu zasluge za dogovor pripisujejo odhajajoči Bidnovi administraciji, čeprav so imela večjo težo opozorila/grožnje prihajajočega ameriškega predsednika Trumpa. Le ta je namreč zagrozil, da če talci (med katerimi so tudi ameriški državljani) ne bodo izpuščeni do njegove inavguracije v ponedeljek, bo »izbruhnil pekel«.

Medtem, ko je njihovo vodstvo podpisalo sporazum, pa nekateri lokalni vodje Hamasa na spletnih omrežjih že označujejo dogovor kot zmago na poti proti končnemu cilju. Zatrjujejo, da ima »Hamas kljub izgubam toliko borcev, kot jih je imel na začetku spopadov« ter napovedujejo uničenje Izraela. Še glasnejši je Iran, kjer so dogovor razglasili za »jasno in veliko zmago za Palestino ter še večji poraz za sionistični režim« ter pozvali k nadaljnjemu ukrepanju za kaznovanje Izraela.

Te izjave kažejo na veliko verjetnost, da bo prekinitev ognja kratkotrajna, kar ne bi bilo nič nenavadnega v zgodovini izraelsko-arabskih dogovorov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine