3.8 C
Ljubljana
petek, 10 januarja, 2025

Saj ni res, pa je: heliport UKC že od lanskega oktobra zaprt, prevoz nujnih primerov močno otežen – naša vladajoča elita pa bi nabavljala nove helikopterje

Piše: Gašper Blažič

V teh dneh smo že pisali o povsem bizarni nameri vlade, da nabavi dva večnamenska helikopterja in sicer isti model, ki je bil leta 2021 že kupljen. Le da bo sedaj stal precej več, povrh vsega pa bo zaradi večnamenskosti zelo težko uporabljen v medicinske namene. 

Toda s tem bizarnosti še zdaleč ni konec. Prav danes je STA objavila novico, da je heliport UKC Ljubljana zaradi okvare protipožarnega sistema že od 21. oktobra 2024 zaprt. Torej že skoraj tri mesece! Helikopterji zato pristajajo v vojašnici v Mostah, nato pa bolnike z reševalnim vozilom prepeljejo v UKC. Njihova pot do oskrbe v UKC je tako daljša za 40 do 45 minut. Kar pomeni veliko tveganje, da bolniki, ki potrebujejo čimprejšnji prevoz na urgenco, že na poti umrejo. Helikopterja za potrebe nujne medicinske pomoči zato marsikdaj raje sploh ne aktivirajo, saj za to nimajo potrebne infrastrukture.

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so za STA pojasnili, da so med obdobnim certificiranjem protipožarnega sistema odkrili določene napake, ki jih je treba odpraviti. Ker je poseg večji in ker protipožarni sistem ne deluje pravilno, je heliport že 82. dan iz varnostnih razlogov zaprt. Na vprašanje, do kdaj bo še zaprt, so odgovorili, da natančnega podatka žal nimajo. “Upamo seveda, da se bo odprl čim prej, vendar je to odvisno od večjega števila vpletenih,” so poudarili. Torej, nič znanega. Škarje in platno ima v rokah seveda ministrstvo za zdravje.

Helikopterji trenutno pristajajo v vojašnici Edvarda Peperka v Mostah v Ljubljani, poroča STA. Vojašnica je od UKC Ljubljana oddaljena dobrih pet kilometrov. Reševalno vozilo na nujni vožnji od vojašnice do UKC v eno smer potrebuje med 12 in 15 minut, odvisno od prometa in vremenskih razmer. Približno 10 minut traja še, da bolnika preložijo iz helikopterja v reševalno vozilo. Skupno pa je bolnik oskrbe v ljubljanskem UKC deležen med 40 in 45 minut kasneje, kot bi je bil sicer, so pojasnili v UKC.

Heliport UKC Ljubljana uporabljajo službe helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) in gorske reševalne službe. Na njem pristajajo tudi helikopterji, ki opravljajo sekundarne prevoze odraslih in otrok. Gre za transport bolnikov med bolnišnicami.

Tudi vodja HNMP Brnik zdravnik Uroš Lampič je za STA poudaril, da pristajanje helikopterja v Mostah močno podaljša čas transporta pacientov v UKC Ljubljana. “Tako torej v marsičem intervencija HNMP izgubi svoj namen – ni več zagotavljanja ne hitrega ne obzirnega transporta,” je opozoril. Po njegovih besedah so intervencije helikopterske nujne medicinske pomoči zato daljše za od 30 do 40 minut. To pomeni, da vsaj toliko časa ekipa ni razpolago za naslednjo intervencijo. Nedelovanje heliporta je zato označil za izredno motnjo v delovanju HNMP. “Po pogovoru z zdravnikom nujne medicinske pomoči ali bolnišničnim zdravnikom, ki nas aktivirata, marsikdaj sklenemo dogovor, da je zaradi teh okoliščin za pacienta bolje, da ga ekipe nujne medicinske pomoči v UKC Ljubljana prepeljejo po cesti,” je pojasnil Lampič.

Sodeč po teh podatkih lahko sklepamo, da nekomu ni v interesu, da bi sploh šel popravljat heliport. Očitno vlada raje zapravlja davkoplačevalski denar za neumnosti, medtem ko finančnih sredstev za nujno potrebne zadeve, kot je popravilo heliporta ni. Ob tem pa bi vlada kupovala dva nova helikopterja. Butale na kubik.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine