7.2 C
Ljubljana
sreda, 8 januarja, 2025

Mladi v Sloveniji so sodobne Marije in Jožefi

Piše: Milan Krek

Božični večer in Božična noč sta tudi danes aktualna dogodka in ne samo opis nekega pomembnega dogodka v preteklosti, ko je Bog stopil k človeku.

Mnogi mladi pari doživljajo Božič kar celo leto, saj zelo težko pridejo do potrebnega doma, stanovanja. Čeprav se sprva lahko gleda na ta večer kot na nekaj, kar se je zgodilo enkratno pred več kot 2000 leti, je ta dogodek aktualen tudi v moderni Evropi in v sodobni demokratični Sloveniji. Tudi danes imamo Marije in Jožefe z otrokom, ki iščejo stanovanja, ki se morajo znajti in imeti dobesedno srečo v življenju, da dobijo stanovanje.

Marija in Jožef sta morala odpotovati v mesto Betlehem, kjer so popisovali prebivalce. Na pot sta morala oditi, ker je država tako zahtevala, ne glede na to, da noseča Marija ni bila v najbolj primernem času za potovanje. Tudi danes je podobno, le da v drugi obliki. Mati mora pred rojstvom z državo urediti vsaj zdravstveno zavarovanje, bolniški stalež, če je zaposlena, vrsto pregledov pred porodom in urediti dom, da bo otrok prišel v lepo okolje.

Od stanovanj mladim le obljube
In prav dom postaja vse večji problem, čeprav aktualna oblast obljublja veliko število novih domov, ki jih nikakor ni moč videti v realnosti. Tako obstajajo le obljube, na katere smo se že kar nekritično privadili, in velike potrebe nosečih mater po primernem stanovanju.

Foto: iStock

Dom si danes mladi zelo težko uredijo. Če imajo srečo, jim starši odstopijo del hiše, da si uredijo skromno bivališče. To ni štalca, kjer je Marija rodila Jezusa, ampak včasih le malo boljše kot štalca. Toda to ni to, kar potrebujejo mladi ljudje, mladi starši in njihovi otroci, ki si upravičeno želijo imeti v moderni Sloveniji svoj dom in družino.

Čeprav je vlada v tem mandatu obljubila 30 tisoč novih stanovanj, lahko o tem sedaj, ko se mandat vlade izteka, samo še sanjamo. Minister Simon Maljevac dejansko reže trakove stanovanj, ki so se začeli graditi v času vlade Janeza Janše. Država ima dolge postopke za začetek gradnje in vedno primanjkuje denarja, zato ni na razpolago novih stanovanj. O obljubljenih 30.000 stanovanjih lahko mlade družine danes v Sloveniji samo sanjajo in se morajo znajti na številne načine, da si pridobijo skromno bivališče. Če sem prav razumel razpravo o stanovanjih, ima Slovenija nezasedenih 12.000 stanovanj, medtem ko imamo veliko stanovanjsko potrebo mladih.

Sodobne Marije in Jožefi
Zato sodobne Marije, ki so se odločile za rojstvo, potujejo z Jožefom od stanovanja do stanovanja, od najema do najema, ki jim pobere veliko denarja, ki bi ga hotele sicer porabiti za otroka, pa ga morajo dati žal za visoke nenormalne izkoriščevalske najemnine za skromne, velikokrat preskromne prostore. Sodobni Jožefi delajo cele dneve za zajamčene osebne dohodke, da lahko družina plača najemnino in skromno živi ob upanju, da bodo nekoč imeli vsaj svoje stanovanje.

Foto: Freepik
In ob vsem tem se začudeni sprašujemo, zakaj imamo vsako leto manj rojstev. Odgovor je na dlani: Če mladi nimajo kam postaviti zibko, tudi otrok ne bodo imeli, ker jim sodobne kontracepcijske metode dovoljujejo kontrolo rojstev. Zato veliko Marij, ki si želi otroka, nosečnost potiska tja proti 40. letom v upanju, da bo paru uspelo do tedaj dobiti vsaj približno primerno bivališče za otroka. V tem času pa hodijo od urada do urada, od komisije do komisije, od župana do župana, od centra za socialno delo do zdravstvenega doma in drugih uradnih institucij, da bi si pridobili primerno bivališče. Četudi si želijo več otrok, jih sodobne ženske praviloma rodijo le toliko, kot jim dopušča okolje, v katerem živijo, in pogoji, v katerih živijo, da ne prištejem tu še pritiska nekaterih delodajalcev na mlade ženske, ker si delodajalci ne želijo, da gredo na bolniško.

Problem načrtovanja rojstev otrok
Sodobne Marije so izobražene, zaposlene in si oblikujejo svojo poklicno kariero. Ob neustreznih življenjskih pogojih in poklicnih obremenitvah se seveda odločajo za največ dva otroka, saj drugače pri večini ne gre, ker se želja po otrocih ob slabi ponudbi primernih stanovanj in želja po karieri ne moreta vedno uskladiti.

Zato so sodobne Marije zelo obremenjene tudi z načrtovanjem rojstva otrok in žal prihaja zato tudi do nenačrtovanih umetnih splavov, za katere se velikokrat po krivici krive ravno matere, ki splavijo, ob tem pa pozabimo na krivdo družbe, ki materam in družini ne omogoči, da bivajo v urejenih razmerah, ki dovoljujejo dovolj prostora in časa za načrtovanje in  vzgojo otrok in jim hkrati dovoljujejo imeti tudi več otrok. Da ob tako veliki dostopnosti do kontracepcijskih sredstev prihaja še vedno do umetnih splavov, je nedopustno, a žal je to realno dejstvo v naši družbi, ki bi morala vložiti več naporov, da do potreb po strokovnih umetnih splavih ne bi prihajalo, in zagotoviti več stanovanj za mlade.

Tako kot sta Marija in Jožef pred dvema tisočletjema hodila od doma do doma in prosila za prenočišče, danes hodijo mlade družine od stanovanja do stanovanja in velikokrat so zavrnjeni, ker imajo otroka, velikokrat pa je cena najema tako visoka, da si je dva mlada človeka s skromnimi prihodki ne moreta privoščiti. Tako živijo v improviziranih prostorih pri starših ali v stanovanjih, za katere dajo neprimerno veliko oderuško najemnino, pa niso primerni, da bi jim rekli stanovanje. Po več kot 2000 letih vse do danes družba ni bila sposobna, da bi uredila stanovanja za mlade ljudi, tudi zato imamo vse manj otrok in vrsto problemov, ki temu sledijo.

Sprašujem se, ali je sploh mogoče rešiti ta problem, če ga nismo uspeli rešiti niti v več kot 2000 letih. Moj odgovor je da, vendar ne s politiko, ki jo imamo sedaj, ki onemogoča mladim, da bi prišli do stanovanj. Spremeniti se mora družbeni pristop do mladih in spremeniti se mora naše dojemanje mladih, ki so edini, ki lahko rojevajo otroke. Brez otrok pa ni prihodnosti, ki si jo tako želimo. Enkrat bomo morali prekiniti s tradicijo, ki sta jo začela Jožef in Marija ter mladim zagotoviti primerno okolje za njihov poklicni razvoj in ustvarjanje družine v varnem domu.

To pa lahko naredimo samo s spremembo dosedanje politike, ki nam obljublja nekaj, kar ni zmožna realizirati – 30.000 novih stanovanj. Najkasneje leta 2026 bo čas za spremembe.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine