3.5 C
Ljubljana
ponedeljek, 16 decembra, 2024

Bandelli umaknil pljuvanje novinarjev, Makarovičeva še naprej vztraja pri zmerjanju

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Lažnivec, vladni hlapec, izdajalec, svinja, ki je našla korito. Vsega tega je zaradi novinarskega dela v tedenskem komentarju Utrip na protestih proti prejšnji vladi Jožeta Možino obtožila Svetlana Makarovič in po tem hujskala k nasilju proti njemu z vzkliki smrt janšizmu in smrt fašizmu.

Zaradi napada na novinarsko delo z žaljivimi podtikanji in hujskanjem k nasilju in utišanju novinarja, se bo ta teden nadaljeval sodni postopek. Možine se je, a ne na tako skrajni ravni sovražnega govora, lotil tudi nekdanji poslanec in minister Marko Bandelli, proti kateremu je Možina zaradi tega tudi vložil tožbo. A je Bandelli, tako je slišati neuradno, umaknil do novinarja žaljiva sporočila na omrežju X. Dosežena je bila poravnava in sodnega postopka zaradi tega ne bo več.

Se pa bo, ko bodo poslanci Svobode, SD in Levice v četrtek v parlamentu dodeljevali najvišje pokojnike po okoli tri tisoč evrov po Vilfanih še množicam Svetlan Makarovič, nadaljeval sodni postopek, ker je umetnica iz časov socializma, zadnja leta pa odločna politična aktivistka levice, javno napadla novinarja, ker o Dražgošah ni poročal po uradni zgodovini komunistične partije.

Svetlana Makarovič in Jaša Jenull med zmerjanjem novinarja, pozivi k smrti in utišanju

Makarovičevi je ministrica za kulturo in predsednica Levice Asta Vrečko lani z zlorabo položaja mimo zakona podarila 8.346 evrov, ki se jim je pred dvema desetletjema nepreklicno odrekla, da bi lahko ideološko črnila katoliško cerkev in vernike, Prešernovo nagrado je zavrnila, ker jo je prejel tudi katoliški duhovnik. Svojega nizkotnega zmerjanja Možine na protestih in hujskanja k nasilju proti novinarju pa Makarovičeva pa ni preklicala kot je svojo “nepreklicno odpoved nagradi”.

Zmerjanje novinarja in pozive k smrti Makarovičeva opravičuje s svobodo, ki bi ji naj pripadala kot državni umetnici. Njen odvetnik David Sluga je ocenil, da je bilo njeno zmerjanje, pozivanje k smrti in utišanju novinarja politična satira, ki je, kot je dejal, pravno varovana umetniška pravica.

V Utripu, ki ga je naredil Možina, ni bilo nobene neresnice, kaj šele laži.

Ta “satira” Svetlane Makarovič na kolesarskem političnem shodu pristašev danes vladajočih strank, je bila takšna:

Utrip laži

Kdo poklicni je lažnivec, kdo potvarja zgodovino, kdo ponižni hlapec vlade, o, poznamo ga, Možino! To zmenè, nikoli sito, našla svinja je korito, žre, se baše in kozla, itak drugega ne zna. Izkozlal je Pričevalce, stopil je med izdajalce.

Koncentracija sovraštva, kombinacija laži in poceni nastopaštva, obrekljivec brez časti, pljuval bi po partizanstvu, v rit je zlezel domobranstvu, rdeče zvezde se boji! Partizanstvo je vrednota, domobranstvo pa sramota, Dražgoše okrvavljene kraj so častnega spomina, smrt fašizmu, smrt janšizmu! Jezik za zobe, Možina!

 

Posnetek, kako je to izrekla, si lahko ogledate tukaj:

Makarovičeva je grobo žalila, pozivala k smrti in utišanju novinarja zaradi Utripa 15. januarja 2022, kjer je o proslavljanju tragičnih posledic spopada med Nemci in partizani v Dražgošah Možina povedal: “Tako se je začel teden. Z veliko mašo v kraju nesrečnega vojnega spomina, v Dražgošah. O tej vasi so pisali pravljice za otroke, ki jim včasih še vedno verjamejo nekateri odrasli. Pa recimo tokrat bobu bob. Kaj je razlog, da ne častijo resnično zmagovite bitke Cankarjevega bataljona mesec prej v Rovtu pod Blegošem, kjer pade 45 okupatorjev in ni ubit noben civilist, ampak namesto tega slavijo tragedijo, ki so jo fanatični komunistični poveljniki vsilili nesrečnim Dražgošanom in tudi soborcem pred osemdesetimi leti? Tega ne izvemo, ponavlja se stara mantra.”

Možina, ki je profesionalno tudi zgodovinar, je opozoril, da je bila “velika” bitka, ki jo na levi častijo in se v spomin nanjo v Dražgoše vsako leto elita pripelje s prestižnimi nemškimi limuzinami, predvsem v tem, da so partizani zbežali pred nemškimi okupacijskimi enotami, številni so med begom izgubili življenja, vaščani so bili postreljeni, vas pa porušena.

Spor je Možina sprožil, da bi zavaroval pravico novinarjev do kritičnega poročanja o čaščenju mitov iz časov komunizma, zahteva dva tisoč evrov odškodnine od Makarovičeve. To je zahteval tudi od Bandellija, ki pa je medtem že umaknil svoje žaljivo sporočilo, da gre za “sramoto RTV Slovenija” in to “lažnivca in desničarskega radikalca Možine, da pristransko, neresnično, žaljivo in ponižujoče komentira v oddaji Utrip. Nedopustno. Je očitno, da branilci nacifašizma želijo spreminjati zgodovino. #Upor.”

Marko Bandelli je žaljivo sporočilo na družabnem omrežju umaknil. Ob njem je na posnetku Nataša Sukič (Levica) Foto:DZ / Matija Sušnik

Ob Možini je zaradi zmerjanja novinarja najprej tožbe vložila tudi RTV Slovenija, kjer je Možina zaposlen, a je po zamenjavi oblasti vrh te državne medijske ustanove postopke ustavil.

Možina vztraja.

Protesti v času epidemije Covida, kjer je Makarovičeva zmerjala novinarja, pozivala k smrti in utišanju, so se v zgodovino vpisali po pozivih k umoru Janeza Janše Ludvika Tomšiča in tudi po brutalnem nasilju nad novinarji in policisti. Najbolj jo je skupil fotoreporter Borut Živulović, ki je z razbitim obrazom končal na urgenci. Značilno pa je bilo tudi mahanje z velikanskim številom transparentov, ki so pozivali k smrti janšizma. Vzklik je parafraza pozdrava iz časa komunizma, smrt fašizmu svoboda narodu, ki so ga po vojni uporabljali tudi, ko so partizani po ukazu komunističnega vrha izvedli množične umore vojnih ujetnikov in političnih nasprotnikov, ki so jih poskušali tudi sistematično prikriti, ker so se zavedali, da so zagrešili strahovit zločin. Zaradi številnih prikritih grobišč je naša država podobna Pol Potovi Kampučiji s polji smrti.

Aktivist levice Igor Bricelj s pozivom k smrti leta 2016 pred državnim zborom Foto: Peter Jančič

Makarovičeva je izenačila oba poziva in s tem fašizem kot totalitarno ideologijo s pripadnostjo demokratični stranki v demokratični državi. Kar je tudi nezaslišano poveličevanje fašizma in sramotenje demokratične ureditve, ki jo imamo tri desetletja. Razlog za to pa je, kar pokaže tudi velika rdeča zvezdo, ki jo nosi, ki je simbol komunizma, enakega totalitarizma kot je bil fašizem, da bi ubranila povojno diktaturo in grobe zlorabe in zločine, ki so jih zagrešili komunistični voditelji.

Kako so levi ekstremisti sovražne napise, ki pozivajo k smrti, ki jih je uporabila tudi levičarska aktivistka Makarovičeva, uporabljali že v preteklosti, kaže posnetek iz notranjosti stavbe RTVS, ko so novinarji protestirali proti temu, da bi programski svet razpravljal o propagandnem podtikanju fašizma SDS v poročanju Eugenije Carl, ko je bila urednica Mojca Pašek Šetinc. Na protestu se je novinarjem pridružil znani “upornik” levice Igor Bricelj z enakimi simboli rdeče zvezde kot jih nosi Makarovičeva:

Plakat levičarskih aktivistov Smrt janšizmu na novinarskih protestih, ki jih je v stavbi RTVS organizirala Mojca Pašek Šetinc, danes poslanka Foto: Peter Jančič

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine