Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Svoboda Roberta Goloba, SD Matjaža Hana in Levica Aste Vrečko so izgubile podporo javnosti, je pa poskočila NSi Mateja Tonina, ki je prehitela Levico.
To kaže primerjava včeraj objavljene meritve Mediane za Delo z meritvijo iste agencije dva tedna prej za POP TV. Med ljudmi najbolj popularna stranka SDS Janeza Janše je svoj delež rahlo popravila. Pred Svobodo vodi za deset odstotnih točk. V parlament pa bi se po meritvi za Delo uvrstili tudi Vesna Urše Zgojznik in Resni.ca Zorana Stevanovića. Ne meri pa Delo še Demokratov Anžeta Logarja in stranke Glas upokojencev Pavla Ruparja. Ko je svojo stranko leta 2022 s preimenovanjem strančice Z.DEJ Jureta Lebna začel voditi Golob, so ga začeli takoj meriti, da bi mu s tem pomagali na volitvah. Logarju pa tudi na lestvici popularnosti Dela, na vrhu so le politiki z leve (ker gre tudi za takšen medij), vse slabše kaže. Z vrha je zadnje čase Logar padel že do bivše šefice SD Tanje Fajon, ki je morala odstopiti zaradi sumov, ki so jih širili iz portala Necenzurirano, da so si v aferi Litijska tudi v vrhu SD okrepili račune. Po odstopih je vse potihnilo.
Po konfliktu z Dejanom Kalohom, zaradi katerega je propadla ideja o novi poslanski skupini, Logarju zdaj grozi, da se bo z Evo Irgl v državnem zboru moral presesti med navadne nepovezane poslance, torej k Mojci Pašek Šetinc. Po svetu tem sedežem ponekod pravijo tudi oslovska klop.
Primerjava meritve Mediane za Delo in iste agencija za POP TV dva tedna prej je, ko gre za podporo strankam, takšna:
Daljši prikaz nihanj popularnosti, ki kaže, da je Svoboda daleč od deležev, ki jih je dosegla na volitvah in da je položaj, ki ga je imela že pred časom prevzela SDS, je takšen:
Da z merjenji, ko gre za “naše”, ravnajo drugače kot za “ne naše”, kaže dogajanje v začetku volilnega leta 2022. Golobova stranka Gibanje Svoboda je s preimenovanjem Stranke zelenih dejanj (Z.DEJ) “nastala” 26. januarja 2022. V začetku februarja objavljeni meritvi Dela je še ni bilo. So jih pa merili takoj za tem in njihove dosežke predstavili v začetku marca in aprila. Tik pred volitvami aprila. Čeprav Golobova stranka ni imela poslancev in je bila podobna kvečjemu Glasu upokojencev Pavla Ruparja.
Tako so merili Svobodo:
Pri Logarju in stranki Pavla Ruparja (ki tudi nima poslancev) zdaj ne ravnajo enako. Ustanovni kongres Demokratov je bil sredi novembra, v decembrski meritvi jih (še) ni. Je pa Logar sicer Demokrate uradno v register strank spravil šele konec meseca. Ali so standardi podobni, se bo, skratka, če upoštevamo še to, pokazalo prihodnji mesec. Je pa bila stranka Glas upokojencev Pavla Ruparja ustanovljena že januarja 2024 in je že dalj časa v registru. Merijo pa je ne kot so Gibanje Svoboda. So torej “naši” in “nenaši”. Podobno je bilo že v preteklosti, ko so nastajale stranke novih obrazov.
Z Marceli Štefančiči pa so te stranke novih obrazov vsakič takoj tudi dobile privilegiran status v medijih, ki so skoraj vsi podrejeni levici in jih pred volitvami z leve praviloma tudi zlorabijo za svoje cilje.
V grafikah in članku v Spletnem časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse preglednice povečate):
Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.