Piše: Vida Kocjan
Pod vodstvom Senada Jušića in Boštjana Poklukarja se odpirajo problemi varnosti in učinkovitosti policije. Policija tako se doslej ni ustrezno odzvala na stopnjevanje varnostnih težav. Na oba letijo številni očitki o politični odgovornosti, zato bi morala oba že odstopiti.
Senad Jušić, generalni direktor policije, je bil imenovan na podlagi sklepa, ki ga je upravno sodišče označilo za nezakonitega. Pomanjkljiva dokumentacija, ki ne izkazuje Jušićevih jasnih delovnih izkušenj, je bila ključni razlog za sodbo. Kljub temu pa sklep ni bil razveljavljen, saj je sodišče odločilo, da bi to presegalo njegove pristojnosti. Jušić se tako oklepa položaja, kar je sprožilo val kritik glede političnega vpliva na postopek imenovanja. Poklukarjeva nepristranost pa je pod velikim vprašajem. Priča smo tudi nepotizmu.
V središču kritik
Imenovanje Senada Jušića za generalnega direktorja policije je sprožilo val nezadovoljstva in očitkov o politizaciji slovenskih institucij. Kljub pravnomočni sodbi upravnega sodišča, ki je sklep o imenovanju razglasila za nezakonitega, Jušić ostaja na vrhu policije. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, odgovoren za imenovanje, pa odločno zagovarja svojo odločitev. Oba sta se znašla v središču pozivov k odstopu, ki prihajajo tako iz političnih vrst kot iz strokovne javnosti.
Nezakonitost imenovanja: Kaj pravi sodišče?
Upravno sodišče je ugotovilo, da sklep posebne natečajne komisije, na podlagi katerega je Jušić dobil položaj, ne vsebuje jasnih in dokazljivih podatkov o izpolnjevanju pogojev. Posebej problematično je bilo vprašanje delovnih izkušenj, kjer dokumentacija ni podala prepričljive razlage o izpolnjevanju zakonskih zahtev. To je odprlo vprašanje, ali je postopek izbire sploh temeljil na strokovnih merilih.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!