Piše: Spletni časopis
Z množičnimi polemikami so poslanci Svobode in Levice onemogočali poslanska vprašanja opozicije predsedniku Robert Golobu o višanju cen omrežnine in elektrike, ki so ga vladajoči dolgo zanikali, prejšnji teden pa vlada poskusila zadnji hip preprečiti.
Še dodatno pa so vladajoče poslance na začetku redne seje parlamenta razkurila vprašanja premieru o pričanju o čistkah v policiji, ki jih je sam napovedal, a jih njegovi poslanci in odvetniki od takrat onemogočajo. Zlorabi vladnih poslancev, ki so opozicijska poslanska vprašanja serijsko prekinjali, da bi pomagali svojemu šefu, se je pridružila celo predsednika Urška Klakočar Zupančič, med drugim z napotkom, kako pomembne se ji zdijo grožnje sodnikom, o čemer ni bilo poslanskega vprašanja, je pa o tem, ko se je izmikal odgovoru, govoril premier. Najbolj razbojniško je bila reakcija poslanke Svobode Lene Grgurevič, ki je poslancu SDS Andreju Kosiju podtaknila, da “je lažniv”, da nastopa “nedostojno funkciji” in da “poslušamo tukaj neke nesmiselne navedbe”. Nadaljevala pa je s podtikanjem predsedniku opozicijske stranke Janezu Janši, da “imamo avstrijsko sodbo o Patrii, kjer je ugotovljeno, da je Janez Janša za 900 tisoč evrov za potrebe svoje stranke…” To trditev je na naslovnici Dela objavil Dejan Karba. Da je bila laž, se je pokazalo tudi na sodišču. Celo ustavnem sodišču.
V članku je novinar obtoževal SDS tudi s pomočjo trditev Jureta Cekute, ki je bil pa res pravnomočno obsojen, da je dobil skoraj pol milijona evrov od Wolfganga Riedla in je moral v zapor. Sodba Cekuti ni bila razveljavljena kot pravni diletantizem in zaradi nepoštenega sojenja kot vse sodbe Janši.
Ustavni sodnik Rok Čeferin je o obtožbi na naslovnici Dela, ki jo je danes ponovila vladna poslanka, zapisal: “Novinar je v svojem članku zapisal (1) žaljivo in (2) neresnično obtožbo na račun politične stranke, pri čemer se je, in to je v obravnavanem primeru bistveno, (3) zavedal, da ta obtožba ni resnična.”
Da to počne Grgurovičeva, je sporno tudi, ker v parlamentu vodi odbor za pravosodje. Sama ni ravno vzgled poštenega ravnanja.
Opozicijska poslanska vprašanja so iz vladne strani, da bi pomagali svojemu premieru, prekinjali Miha Lamut (Svoboda), Tamara Vonta (Svoboda), Lena Grgorevič (Svoboda), Nataša Sukič (Levica), Aleš Rezar (Svoboda) in tudi Urška Klakočar Zupančič.
Kako je Golob “odgovarjal” pa je pokazal odgovor na vprašanje Andreja Kosija (SDS), na koliko zaslišanjih (pričanjih) o čistkah v policiji je bil doslej, če javno trdi, da se jim nikoli ni izogibal. Golob na večkrat ponovljeno vprašanje niti enkrat ni odgovoril. Je pa na vso moč obtoževal druge izmikanja postopkom. Denimo, tako Janeza Janšo: “Iz teh besed in iz tega vprašanja sem dobil v resnici občutek, da se me obtožuje, da se izmikam preiskavam. Verjetno ste me zamenjali s kom, ki ga trenutno ni v dvorani. Ali moram jaz naštevati, kdaj vse so se vaši člani dejansko izmikali sodiščem?” Je pa to, da premier na jasna vprašanja ne odgovori, in namesto tega obtožuje opozicijske politike in druge, zanj značilno že kar je bil izvoljen za premiera.
Podobno nenavadne komunikacije, kjer so namesto premiera z zmerjanji opozicije odgovarjali poslanci Svobode so se začele že prej, ko je Janez Cigler Kralj (NSi) poskušal dobiti pojasnilo, zakaj so v parlamentu vladajoči dolgo zavračali opozorila opozicije, da nov sistem omrežnin in cene elektrike ni dobro premišljen, zdaj so pa nenadoma naglo posredovali točno na tem področju, ker bi sicer prišlo do drastičnega povišanja na položnicah.
Premier je Cigler Kralju odgovoril, tako: “Kdorkoli je mislil, da bomo dovolili, da se računi dvignejo za 30 procentov z novembrom se je pač zmotil in tega dviga z novembrom ne bo. Tisto, kar, ne vem iz katerih razlogov, poslanke in poslanci, mogoče nekateri ne razumejo, je, da agencija za energijo z vlado nima prav nobene povezave. Vlada ne sme, jaz bi z veseljem vplival na delo agencije, pa zaradi zakona, ki je bil sprejet v Državnem zboru, ne moremo. Zato ukrepi, ki smo jih pripravili na vladi prejšnji četrtek in s katerimi bomo poskrbeli, da se računi ne bodo dvignili zaradi omrežnine, se ne tičejo omrežnine, ker tja ne moremo in ne smemo posegati. Tja lahko poseže edino parlament in še to za spremembo zakonodaje. Tisto, kar je Vlada naredila, je, regulirali smo ceno energije, ne pa omrežnine. Na ta račun smo zmanjšali skupni strošek na nivo, kot je danes.” Trditve premiera so bile precej nenavadne, v parlamentu ima njegova koalicija namreč velikansko večino in bi lahko ureditev kadarkoli spremenila, še posebej, ker so opozicije dolgo opozarjali, kaj bodo posledice, zakone pa vladajoči tudi pogosto skrajno naglo spreminjajo, še posebej, ko gre za privilegije, denimo, za premierov Star Solar. Znano pa je tudi, da vrhove vseh”neodvisnih agencij” nastavlja vladna koalicija in da počisti vse, ki niso njihovi. Da niso nič odgovorni za posledice ravnanj, je tudi zaradi vsega tega precej smešno.
Cigler Kralj se je na odgovor premiera odzval tako: “Briga vas za ljudi, gre vam za to, da se s to novo omrežnino ruši poslovni model GEN-I.”
Na protest vladnih poslancev, ki so prekinjali vprašanja opozicijskih poslancev, niso pa vsi tako očitno lažnivo podtikali kot Grgurovičeva, se je odzvala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec in Urški Klakočar Zupančič predlagala: “Predsednik vlade odgovarja, odvetnikov ima pa 40. Jaz ne vem, zakaj jih rabi, saj je predsednik vlade. Če stoji za svojimi besedami, ne rabi nobenega odvetnika, ne vas, ne 40 poslancev. In prosim, končajte s tem. Zaključite s proceduralnimi in z debatami, ki nimajo veze z ustnimi poslanskimi vprašanji.”