Piše: Nova24tv.si
“Volitve so odločene: Donald Trump bo 47. predsednik Združenih držav Amerike”, je v začetku komentarja rezultatov ameriških volitev naznanil Aleksander Rant.
Boris Tomašič je dodal, da je zmagal prepričljivo. “Presenečenje je, da je zmagal tudi po tako imenovanih “popular votes”, se pravi, v celotni Ameriki je, mislim da, v tem trenutku pet milijonov glasov v prednosti, odprte so še tri tako imenovane “swings states” oziroma nihajoče države in v vseh treh prepričljivo vodi,” je povedal Tomašič.
Meni, da bo na koncu, ko bodo prešteti vsi glasovi, Trump zmagal s prepričljivo večino, ter da bo dobil nekaj čez 300 elektorskih glasov. Za zmago na predsedniških volitvah v Ameriki je sicer potrebnih 270 elektorskih glasov.
Tomašič je še povedal, da je Donald Trump že razglasil zmago, in poudaril, da tudi v Ameriki vidimo podobno poročanje medijev kot v Sloveniji. “Fox News je že razglasil zmago Trumpa, CNN pa še kar vztraja in upa do zadnjega trenutka, da bo zmagala Kamala Harris.”
Rant je v nadaljevanju pokazal oceno, kašna je trenutno situacija. “Vidimo, da je večina Amerike, razen nekaj mikro držav na vzhodni obali, obarvana rdeče v korist Donaldu Trumpu. Pensilvanija je bila država, ki so jo predstavili kot edino možnost za Kamalo Harris, da lahko še zmago na teh volitvah, ampak je po 96 odstotkih preštetih glasov Trump dobil tudi to državo za 170.000 glasov.” Tudi v ostalih nihajočih državah Trump vodi, je v nadaljevanju pojasnil Rant.
Rant je omenil tudi Nevado in Arizono, ki sta sicer po elektorskih glasovih šibkejši, pa vendarle tudi tu vodi Trump. Spomnil je, da je Arizona na prejšnjih volitvah pripadala Demokratski stranki Joeja Bidna, tokrat pa bo pripadala republikancem. Tudi Nevada je bila klasično demokratska trdnjava, kjer je tudi Las Vegas, a kot kaže, tudi tam vodi Trump, in to za pet odstotnih točk.
Boris Tomašič je povzel, da bo Trump očitno preprečljivo zmagal tako po elektorskih kot po popularnih glasovih. “Napovedovali so napeto bitko, ampak je zmagal v vseh ključnih državah, tudi v tistih, ki jih je izgubil pred štirimi leti”.
Preobrat ni več mogoč
Tudi Jože Biščak je povedal, da je mislil, da bo tesna tekma, ampak kot kaže, bo Trumpova zmaga prepričljiva. “Nevada sedaj pripada republikancem, je pa zanimivo, da je Las Vegas še vedno demokratski,” je komentiral. Pomembno je še to, da je Trump osvojil tudi popularne glasove, česar pa se ne da več spremeniti. “Po 5 milijonih in pol razlike preštetih glasov preobrat več ni mogoč.”
Biščak je še spomnil, da ko je Trump prišel prvič v Belo hišo so Hilary Clinton in njeni podporniki dejali, da Amerika ni prava demokracija, zato, ker se ne upošteva mnenje večine in da elektorski glasovi koristijo le elitam. “Sedaj pa je Trump dokazal, da lahko tudi republikanci dobijo tako število glasov skupno”.
Trump je po 130 letih prvi predsednik, ki se je vrnil v Belo hišo
Pri tem je Boris Tomašič povedal zanimivost, da so nazadnje republikanci na popular votes leta 2004, ko je bil predsednik George Bush, se pravi 20 let niso dobili tega dela. Še ena zanimivost pa je, da je Trump po 130 letih prvi predsednik, ki se je vrnil v Belo hišo.
Trump je pridobil delavski razred
Tomašiču se zdi še pomemben podatek, da je Trump ogromno glasov dobil v delavskem razredu, v delih kjer so večinoma Latinoameričani ali črnci. Pri tem je poudaril, da se Američani odločajo drugače kot Slovenci. “Oni gledajo ali živijo bolje ali slabše. In ankete so pokazale tik pred volitvam, da več kot 60 odstotkov Američanov meni, da živi slabše in to je za njih glavni kriterij”. Pri tem je Biščak poudaril, da je to razlika med pojmovanjem demokracije v Evropi in v ZDA. Američani ne govorijo toliko o demokraciji, oni govorijo predvsem o svobodi, da so ekonomsko svobodi, da so osebno svobodni.
Biščak je še dejal, da Američani očitno niso padli na “Hollywood zanko”. Harrisovo so namreč podprli mnogi zvezdniki, ki imajo veliko sledilcev, Trumpa pa je podprl Elon Musk, ki ima veliko vizijo.
Tomašič je pri Musku poudaril, da je imel pri zmagi Trumpa pomemben prispevek, saj je odprl Twitter in ukinil cenzuro. V Ameriki je namreč Twitter bistveno bolj pomemben kot v Sloveniji in Musk je, kot je dejal Tomašič odpustil takrat 200 cenzorjev. “Mislim, da je to njegov večji prispevek kot to, da ga je osebno podrl in ga tudi financiral”, je zaključil Tomašič.