-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Scenarij botrov se razkrije – kako ohraniti oblast prek predčasnih volitev

Piše: Gašper Blažič

Ko so v začetku prejšnjega tedna v času protestnega shoda za ohranitev pitne vode v Ljubljani (zaradi kanala C0) v bližini opazili Milana Kučana, so se pojavila ugibanja, da se »Stari« očitno spet pripravlja na nov poseg v politiko.

A tokrat ne na način kot leta 2011, ko je »Kučanova procesija« na ljubljanskem magistratu prepričevala Zorana Jankovića, naj se angažira na ravni države, tako kot se je na ravni mesta Ljubljane. Spomnimo: v tistem času so mediji že lansirali afero Trenta. No, tokrat se Jankoviću pa tudi Gregorju Golobiču ne ljubi več vstopati v prve vrste. Sedaj je pomembnejše, koliko časa še ohraniti Roberta Goloba na oblasti, ali po njegovem padcu vzpostaviti »začasno« vlado ali takoj iti na predčasne volitve.

Že videno leta 2011

Predsednik SDS Janez Janša je prejšnjo sredo na omrežju X objavil mogoče scenarije tranzicijske levice za ohranitev oblasti. To je bilo pričakovano glede na to, da se je kakšen teden prej Golob strašansko nervozno odzval na ovadbo policije, nato pa na vrat na nos odletel na delovni obisk v ZDA. Toda ko enkrat politik tranzicijske levice postane tarča »lastnih« medijev, zlasti Pop TV, to pomeni, da je konec zelo blizu. To se je pokazalo tudi v primeru nekdanje ministrice Emilije Stojmenove Duh, ki je dolge mesece trmoglavila, da ne namerava odstopiti. Ko pa se ji je zgodila afera z »lučkami«, ni več zdržala pritiska in se je poslovila. Očitno se sedaj nekaj podobnega dogaja Golobu, zato mnogi ugibajo, ali ga bodo sedaj vendarle zamenjali ali pa si bo »veliki mojster energetike« kupil še nekaj mesecev miru. Navsezadnje si je na podoben način Kučanovo naklonjenost kupoval Janez Drnovšek, ki je vsakokrat, ko se je zapletel v spor z njim, doživel »rožljanje z orožjem« s strani sindikatov pa tudi padce na javnomnenjskih lestvicah.

Kakorkoli že, očitno – tako Janša – želi globoka država  skrajšati muke Golobove koalicije in hkrati preprečiti oblikovanje desnosredinske razvojne vlade. Navsezadnje tudi tako, da bi s projektom »Virant 2« notranje oslabili SDS (in ji odvzeli del glasov, s tem da bo izkupiček SDS na volitvah čim nižji, ker gre navsezadnje za prvo mesto med strankami, kar odloča tudi o mandatarju za sestavo vlade), Gibanje Svoboda pa razgradili, njene glasove »pretočili« k Vesni ali morda kakšnemu novemu projektu evropskega poslanca Vladimirja Prebiliča, ki ostaja v igri kot »tihi rezervist«. Že videno torej leta 2011.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije, ki je izšla že danes!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine