-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Sramotna saga z mariborsko onkologijo

Piše: Marjeta Bogataj

Premier Robert Golob je zatrjeval, da so zapleti v zvezi z nadgradnjo mariborske onkologije rešeni, pa se je izkazalo, da to ne drži. Direktor za investicije Tomaž Pliberšek je moral odstopiti, a gradbeno dovoljenje še ni pravnomočno.

Nadgradnja oziroma širitev oddelka za onkologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor je velika sramota za državo. Zdravstvena ustanova, ki deluje v nemogočih razmerah, je, kot vse kaže, zadnja na seznamu prioritet te vlade. Bolniki z rakom na terapije čakajo v smrdljivi in zadušljivi kleti, včasih jih obravnavajo kar na hodniku, nenehno je trušč … Z eno besedo − grozljivo.

Naj za začetek pojasnimo, da nadgradnja mariborske onkologije obsega dve fazi; do nedavnega se je izvajala le prva, ki zajema zvišanje obstoječe stavbe za tri nadstropja. Ta faza zamuja že več kot eno leto. V drugi fazi pa je predvidena graditev nove sedemnadstropne stavbe ob oddelku – zgrajena naj bi bila do junija prihodnje leto, toda graditi je še sploh niso začeli, saj so se lastniki 14 stanovanj v bližnji 118 let stari stavbi na Masarykovi ulici, ki je predvidena za rušenje, že dvakrat pritožili na pridobitev gradbenega dovoljenja. Vladi se z njimi nikakor ni uspelo dogovoriti o odkupu stanovanj.

Investicijo vodi ministrstvo za zdravje oziroma pod njegovim okriljem Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (UNKIZ), ki ga je do prejšnjega tedna vodil Tomaž Pliberšek. Vrednost projekta je po dokumentaciji 13,3 milijona evrov, zajema pa tudi nabavo dveh novih obsevalnikov z montažo vred v vrednosti nekaj manj kot 6,6 milijona evrov.

Presunljiv poziv dveh onkoloških bolnic

Konec avgusta letos so v UKC Maribor opozorili, da se bodo morali, če se zadeve v zvezi z nadgradnjo onkološkega oddelka ne pospešijo, onkološki bolniki iz tega dela države na zdravljenje voziti v Ljubljano. Ne le da so razmere na tako rekoč gradbišču nemogoče, ob tem se tudi nenehno kvarita dva dotrajana obsevalnika. Oglasili sta se tudi onkološki bolnici Polona Selič Zupančič in Klavdija Kokol in s presunljivim pismom pozvali preostale onkološke bolnike, da skupaj zberejo denar za razliko v ceni in tako omogočijo drugo fazo nadgradnje oddelka; kot so takrat poročali mediji, bi bilo za rešitev zapleta z lastniki stanovanj v sosednji stavbi treba zbrati od 300.000 do 500.000 evrov. Na njuno pobudo se je odzvalo Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor in skupaj z njima zbira sredstva za »rešitev nevzdržne situacije« na oddelku za onkologijo UKC Maribor. (Prostovoljne prispevke je mogoče nakazati na račun SI56 0451 5000 0677 471 s sklicem ONKO MB.)

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine