Piše: Peter Truden
Na ptujskem okrožnem sodišču se bo predvidoma novembra začelo sojenje deseterici, ki ji tožilstvo očita, da je kot združba proti plačilu čez slovensko ozemlje tihotapila tujce, piše današnji Večer. Medtem so trije preostali obtoženci po navedbah časnika s tožilstvom sklenili sporazum o priznanju krivde in že bili obsojeni.
Tožilka Janja Bernard Korpar je sodniku Mateju Šmigocu na predobravnavnih narokih zoper tri obtožene predložila podpisane sporazume, po katerih so se s tožilstvom pogodili za dveletne zaporne kazni, ki jih bodo prestali v obliki družbenokoristnega dela.
“Švercanje” so oglaševali na družbenih omrežjih
Ostalih deset obtoženih je krivdo zanikalo, zato bo zoper njih kmalu stekla glavna obravnava. Vodja združbe, ki jo je slovenska policija v sodelovanju z madžarskimi, avstrijskimi in italijanskimi kolegi preiskovala več mesecev, zaključno akcijo pa izvedla februarja lani, naj bi bil po pisanju časnika Ivan Cikač iz okolice Ptuja.
Na policiji so po prijetju združbe pojasnili, da naj bi svojo kriminalno dejavnost oglaševala celo na družbenih omrežjih, in sicer tako, da so k oglasu pripeli posnetke uspešno opravljenih prevozov. Samo v času kriminalistične preiskave so v 16 uspešno izvedenih prevozih prepeljali najmanj 212 tujcev, ki so morali za pot iz Srbije prek Madžarske do Avstrije plačati okoli 5000 evrov na osebo, za celotno pot iz matične do ciljne države pa od 15.000 do 20.000 evrov.
Med storilci tudi razvpiti dvojni morilec
Kot dodaja Večer, se večina obtoženih brani s prostosti, štirje so v priporu, med njimi pa so tudi stari znanci policije. Tako je domnevni vodja združbe strani črne kronike zaradi kraje avtomobilov in nakita v Križevcih pri Ljutomeru polnil že pred več kot dvema desetletjema, med obtoženimi pa je tudi Adel Obali, ki je zaradi ropov in umorov dveh uslužbencev na bencinskih servisih v Šentrupertu in Trebnjem v zaporu preživel že 18 let. Na črpalki v Rupi (Hrvaška), kjer je Obali ropal pa se je uslužbenec le za las izognil smrti.
Obtožnica v tokratnem primeru se je sicer poleg trinajsterice nanašala še na dva človeka, obtožena preprodajanja orožja, a je sodišče očitke zoper njiju zaradi dogovarjanja o prodaji oziroma nakupu prepovedanega vojaškega orožja izločilo iz postopka in jima bodo sodili posebej, še dodaja časnik.
Sedaj se postavlja vprašanje, ali bo sojenju sledila pomilostitvena akcija iz Urada predsednice republike Nataše Pirc Musar, ki je doslej že poskrbela za nekaj pomilostitev tihotapcev migrantov.