-3.4 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

(VIDEO) Pirc Musarjeva namerava na čelo Banke Slovenije ustoličiti kar nekdanjega LDS-ovega premierja Antona Ropa – si ga bo koalicija upala zavrniti?

Piše: Gašper Blažič

Anton Rop je v slovenski politiki znano ime. V 90-ih letih je bil sprva državni sekretar za področje privatizacije, nato minister za delo, družino in socialne zadeve. V zadnji Drnovškovi vladi je bil minister za finance, od začetka leta 2003 pa je bil predsednik vlade in predsednik LDS. 

No, kasneje se mu je zalomilo: njegov značaj je bil namreč drugačen od tistega, ki ga je imel njegov predhodnik Janez Drnovšek. Tako je Anton Rop iz svoje vlade izgnal koalicijsko SLS, pa tudi zunanjega ministra Dimitrija Rupla. To se je LDS zelo maščevalo na volitvah leta 2004 in tudi kasneje, saj je stranka začela razpadati. Danes nekdaj močne LDS ni nikjer več. Prav tako tudi njenega “derivata” Zares.

Kako je nahrulil Zorana Jankovića

V tem času je bilo sicer tudi nekaj komičnih dogodkov, denimo ob dopisovanju med Borutom Pahorjem ter Ropom o tem, katera od strank tranzicijske levice je imela večji vpliv na RTV Slovenija (… dragi Tone, dragi Borut …). Ali pa ob Ropovi nerodni reakciji na novico, da je bila Slovenija uvrščena med prejemnike ameriške pomoči, kar je bila po Ropovem mnenju verjetno napaka Američanov – slednji pa so Ropa posvarili kar preko svojih časopisov (“Ne tako hitro, Anton”), naj ne prehiteva s svojimi sodbami.

Zadnji LDS-ov premier pa je postal znan tudi po viralnem posnetku, ko je nahrulil Zorana Jankovića ter ga spomnil, kdo ima zasluge za Jankovićev gospodarski in kasnejši politični vzpon, denimo na vrh Mercatorja:

Leta 2004 je bil Rop sicer izvoljen za poslanca LDS, ko pa je stranka začela razpadati, je del poslancev prebegnil k Zaresu, medtem ko se je Rop skupaj z Milanom M. Cviklom in še nekaterimi kolegi odločil za prestop med poslance SD. V tem času se je tudi ločil od žene Jadranke Rop, njegova nova spremljevalka je postala Melita Župevc, ki je kariero začela na Pop TV, nato je bila piarovka (med drugim tudi pri Danilu Türku) in kasneje poslanka SD in nato Pozitivne Slovenije. Do nedavnega pa je bila tudi državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba. Po novem pa je veleposlanica in stalna predstavnica Slovenije pri institucijah OZN in OVSE na Dunaju.

Vmes je tudi doktoriral

Rop je bil sicer od leta 2010 dalje (v času Pahorjeve vlade) podpredsednik Evropske investicijske banke s sedežem v Luksemburgu. Ni pa povsem jasno, kaj je počel zadnje čase. Nekajkrat se je pojavil v javnosti, a očitno na precej bolj umirjen način kot sedanja oblastna elita. Na lanskem novembrskem vrhu slovenskega gospodarstva na Brdu pri Kranju je bil povabljen skupaj s še nekaterimi nekdanjimi premierji, sedel pa je poleg Janeza Janše, ki se je z Ropom povsem sproščeno pogovarjal. Toliko o mitu, da SDS in njen predsednik nista zmožna sodelovati in se pogovarjati z ljudmi z drugega političnega pola, na kar so namigovala sporočila ob nedavnem izstopu trojice poslancev iz SDS. No, v letih 2003 in 2004 pa je takrat vidno nervozni Rop Janšo divje napadal, pri čemer je Ropu močno pomagal tudi Gregor Golobič.

Ropova partnerka Melita Župevc je bila v zadnjem času državna sekretarka pri Golobu, sedaj pa je dobila novo visoko diplomatsko službo na Dunaju.
(foto: Wikipedia)

Izkazalo pa se je, da je Rop Evropsko investicijsko banko zapustil že pred letom 2016 in nato doktoriral v Frankfurtu. Že leta 2013 ga je vlada Alenke Bratušek imenovala za nadzornika banke SID, vendar mu je Banka Slovenije takrat odvzela licence, ker je bil pravnomočno obsojen zaradi izdaje tajnih podatkov v zvezi s prisluškovanjem Janši in nekdanjemu hrvaškemu premierju Ivu Sanaderju pred volitvami 2008 – takrat so mu sodno zaračunali deset tisoč evrov globe. Rop je nato vložil tožbo na upravno sodišče, ki ga je zavrnilo, zato se je pritožil še na vrhovno sodišče.

Pirc Musarjeva za Ropa, koalicija ima drugega favorita?

Očitno pa se Ropu sedaj obeta nova služba. Predsednica republike Slovenije Nataša Pirc Musar je namreč v skladu s 107. členom Ustave Republike Slovenije in 35. členom Zakona o Banki Slovenije danes v Državni zbor poslala predlog za imenovanje Ropa za člana Sveta Banke Slovenije – guvernerja. »Za guvernerja Banke Slovenije sem predlagala kandidata, ki je izmed vseh prijavljenih izkazal največ strokovnih, znanstvenih in vodstvenih izkušenj s področja bančništva, upravljanja in vodenja velikih sistemov, ki jih je pridobil v Sloveniji in v tujini, in je najprimernejši kandidat za vodenje Banke Slovenije v mandatu 2025–2031,« je danes poudarila predsednica, ki je odločitev sprejela po preučitvi prijavne dokumentacije, poročila Urada, pogovorih z vodji vseh poslanskih skupin in predstavnikoma narodnih skupnosti ter temeljitem razmisleku. Predsednica republike po lastnih besedah že od začetka svojega mandata poudarja, da morajo biti visoka strokovnost, vodstvene kompetence in osebna integriteta vodilna merila pri izbiri kandidatov za najvišje položaje v državi.

Predsednica Nataša Pirc Musar prisega na strokovnost, vsaj tako sama pravi. Tudi zato je lani odlikovala svojo nekdanjo pravniško sodelavko ter nevladno aktivistko Katarino Bervar Sternad. (foto: Tamino Petelinšek / STA)

Zanimivo pa je, da je Rop eden od sedmih kandidatov, a očitno vsaj uradno ni favorit koalicije. Po nekaterih podatkih je za koalicijo prva izbira Saša Jazbec. Sedanjemu guvernerju Boštjanu Vasletu mandat sicer poteče 8. januarja 2025. Zato je Pirc Musarjeva v skladu z zakonom o Banki Slovenije že 26. julija 2024 v Uradnem listu št. 63/2024 objavila javni poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za prosto mesto člana Sveta Banke Slovenije – guvernerja, ki se je iztekel 23. septembra 2024 ob 15. uri. Z vsemi kandidati je Pirc Musarjeva opravila tudi pogovore, pri njih pa sta sodelovala dva nekdanja guvernerja Banke Slovenije in sicer France Arhar in Mitja Gaspari. Slednji je bil sicer tudi finančni minister v času Drnovškovih vlad pred Ropom.

Sedaj se postavlja vprašanje, ali si bo koalicija upala minirati predlog Pirc Musarjeve. Glasovanje o novem guvernerju bo pokazalo, ali je globoka država res “vrgla čez ramo” tudi Ropa, a glede na to, kako so v zadnjem času poskrbeli za Ropovo partnerko Melito Župevc, verjetno ni bojazni, da bi glasovanje o Ropu spodletelo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine