Piše: C. R.
Kongres NSi je danes dosedanjemu predsedniku Mateju Toninu z 235 glasovi za podelil še en dvoletni mandat na čelu NSi. Tokrat je bil edini kandidat za predsednika, tako da njegova izvolitev ni bila pod vprašajem.
Je pa na kongresu manjkal nekdanji evropski poslanec Lojze Peterle, kar se sicer ni zgodilo prvič. No, dejstvo pa je, da je Peterle precej nezadovoljen, saj meni, da bo težko voditi stranko iz Bruslja. Zato se pojavljajo ugibanja, ali bo izstopil iz stranke ali pa bo poskrbel za združitev NSi in SLS, o čemer se sicer že nekaj časa govori. Na evropskih volitvah je Peterle posebej podprl predsednika SLS Marka Balažica, slednji pa je zadnje čase na tapeti zaradi skorajšnje vojne z nosilcem liste na letošnjih evropskih volitvah Petrom Gregorčičem. Slednji je sicer nedavno izjavil, da ga SLS ne zanima več.
No, podobno je tudi Ivan Oman v začetku 90ih let prestopil iz SLS v SKD, ko se je pokazalo, da združitve strank ne bo. Do nje je sicer prišlo leta 2000, vendar se je že zelo kmalu “odcepila” NSi, takrat pod vodstvom Andreja Bajuka.
Matej Tonin se je v nagovoru po razglasitvi rezultatov zbranim na kongresu zahvalil za izkazano zaupanje, družini pa za podporo na njegovi politični poti. 85-odstotna podpora med članstvom po šestih letih na čelu stranke po njegovih besedah kaže, da so se v tem času s skupnimi močmi podajali v pravo smer in na prave poti. Ključno poslanstvo v naslednjih dveh leti pa bo, da parlamentarne volitve leta 2026 prinesejo zamenjavo oblasti. Z ekipo bodo trdo delali, da bo Slovenija lahko zadihala in šla po drugačni poti, ki si jo vsi zaslužimo, je napovedal Tonin.
Ob tem pa ne bodo nikoli pozabili, da so krščanski demokrati, predvsem pa bodo tisti, ki bodo “zadnji branik pred vsemi norosti sodobnega sveta in vlade Roberta Goloba“, je obljubil. “Bomo jasni, odločni in glasni, klub temu, da nam bodo lepili vse mogoče etikete,” je še zatrdil.
No, v teh besedah je sicer precej sprenevedanja, saj so poslanci omenjene stranke predvsem prvi dve leti v marsičem prej branili vlado kot ji nasprotovali.
Kongres je danes izvolil tudi člane izvršilnega in nadzornega odbora ter častnega razsodišča stranke. Za zdaj še ni znano, ali bo med njimi tudi razvpiti Janez Pogorelec. Slednji tudi na prejšnjem kongresu ni bil izvoljen, vendar je bil nato imenovan kot eden od treh članov, ki jih posebej predlaga predsednik stranke, potrdi pa jih svet stranke. Pričakovati je, da bo tudi tokrat po Toninovi volji v izvršilnem odboru.
Podpredsednikov stranke in glavnega tajnika po statutu ne voli kongres, ampak jih imenujejo pozneje. Skladno z danes potrjenimi spremembami in dopolnitvami statuta bo vse tri podpredsednike na predlog predsednika imenoval svet stranke. Doslej pa je veljalo, da na tak način imenujejo dva podpredsednika, tretjega pa so volili člani stranke zunaj meja Slovenije.
Še pred razglasitvijo rezultatov pa so danes v NSi sprejeli kongresno izjavo o aktualni politični situaciji v Sloveniji z geslom Mi znamo bolje, kar je bilo tudi nosilno sporočilo današnjega kongresa. V izjavi stranka poudarja, da se je država znašla v slepi ulici, predčasne volitve pa da so edini način za konec mandata po njihovi oceni neučinkovite in nesposobne vlade Roberta Goloba. “NSi ima vizijo boljše Slovenije,” zatrjujejo.
Ob tem poudarjajo, da je treba na prvo mesto postaviti skrb za tiste, ki delajo in ustvarjajo, ter vzpostaviti pristop, ki bi ljudem dajal in ne jemal. Delo se mora splačati, javno zdravstvo mora biti dostopno vsem, energetska neodvisnost Slovenije in stabilna preskrba z električno energijo sta prednostni nalogi, cilje naštevajo v NSi.
Po naslednjih parlamentarnih volitvah pa mora priti do stabilne in v prihodnost usmerjene desnosredinske vlade, menijo in se zato zavzemajo za povezovanje razdrobljenih sil na desni sredini. “Zdaj imamo priložnost, da Slovenijo popeljemo na boljšo pot. Zmoremo in znamo bolje,” so sklenili kongresno izjavo.