-1.9 C
Ljubljana
petek, 27 decembra, 2024

Navzkrižja interesov in sumi kaznivih dejanj na ministrstvu za pravosodje

Piše: Vida Kocjan

Po aferi Litijska 51 je videti, kot da je ministrstvo za finance pod vodstvom Klemena Boštjančiča znova odobrilo sredstva v sumljivih poslih v zvezi z najemom prostora na Gospodarskem razstavišču za sodišče. Povezave so z ministrstvom za pravosodje, obremenjujejo jih sumi kaznivih dejanj.

Finančni minister in podpredsednik vlade Klemen Boštjančič (Gibanje Svoboda) je, kot kaže, vpleten še v eno afero, povezano z najemom prostorov za sodišče. Tokrat gre za prostore na Gospodarskem razstavišču. Po aferi Litijska 51 je Boštjančič tako očitno na poti v novo afero. Za stavbo na Litijski je minister odobril prerazporeditev sredstev iz proračunske rezervacije, tudi iz naslova poplavne sanacije. Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan se je morala po razkritju posloviti, finančni minister Boštjančič pa se je izmuznil predvsem zato, ker ima stranka Gibanje Svoboda tolikšno glasovalno premoč. Zato je Boštjančič v svojih nastopih, ko je prisiljen pojasnjevati svoja dejanja, aroganten. Če mu je doslej uspevalo, pa je vprašanje, kako bo z novo afero, ki je na vidiku. V ta primer je poleg Boštjančiča vpletena Andreja Katič, ministrica za pravosodje, ki je nasledila Dominiko Švarc Pipan. Na ministrstvu za pravosodje  je vpletena še Lucija Remec, vodja službe za nepremičnine in investicije ter ena najtesnejših sodelavk ministrice Andreje Katič. Portal Preiskovalno.si je razkril, da je Remčeva vpletena v vse največje odločitve o prenovah ali vprašljivih najemih, kjer obstajajo celo sumi kaznivih dejanj.

Najem prostorov za sodišče

Lucija Remec je žena Črtomirja Remca, direktorja Stanovanjskega sklada RS. Povezana naj bi bila z večmilijonskimi investicijskimi posli, v katere je vpletena država, pri čemer se intrigantno prepleta zasebno in poslovno življenje udeleženih, je prvi poročal portal Preiskovalno.si. Po aferi Litijska 51 je videti, kot da je ministrstvo za finance Klemena Boštjančiča znova odobrilo sredstva v sumljivih poslih v zvezi z najemom prostora na Gospodarskem razstavišču. Spet naj bi šlo za najem prostorov za sodišče.

Notranja revizija, ki jo je vodila Suzana Hölzl, je namreč razkrila sume kaznivih dejanj pri teh poslih. V tem primeru je Lucija Remec zaradi energetskih izkaznic izločila nekatere ponudnike, v primeru Gospodarskega razstavišča pa je to spregledala. Hkrati portal navaja, da Gospodarsko razstavišče ni izpolnjevalo še nekaterih drugih pogojev. Ministrstvo za pravosodje je dodatno najelo še avdio-vizualno opremo, in to po nepotrebnem, saj imajo sodišča to že na voljo. Oprema za sodišča je bila namreč kupljena z evropskimi sredstvi.

Opozorila notranje revizorke

Notranja revizorka na pravosodnem ministrstvu Suzana Hötzl je tako opozorila na nezakonito favoriziranje Gospodarskega razstavišča in na kršitve zakonodaje, saj javna uslužbenka Lucija Remec ne sme dajati nikakršne prednosti v zvezi z opravljanjem javnih nalog, ki bi bile kakor koli povezane z njenim položajem v javni upravi, razen če je po zakonu pooblaščena, kar pa ni bila. Notranja revizorka tako Remčevo obtožuje kršitev Kazenskega zakonika, saj ni poskrbela za učinkovito in gospodarno rabo javnih sredstev.

Pri tem je Remčeva tudi članica komisije, ki je izbrala arhitekturni biro za novo sodno stavbo. Izbran je bil namreč mentor njene hčerke, kar naj bi spet nakazovalo navzkrižje interesov. Na vprašanja o tem ministrstvo ni dalo konkretnih odgovorov, osnutek revizijskega poročila pa ostaja v predalu že več kot leto dni, medtem ko si koalicija prizedeva, da bi poročilo razvrednotili (vsaj v očeh javnosti, če že ne stroke).

Vpliv ljubljanskega župana

V zvezi z Gospodarskim razstaviščem Preiskovalno.si omenja tudi vpliv ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Opozarjajo na Jankovićeve povezave z Iztokom Briclom, direktorjem Gospodarskega razstavišča, in Briclovo partnerko ali nekdanjo partnerko Beti Potparič. Slednja dela na ljubljanskem okrožnem sodišču in je skupaj z Lucijo Remec sodelovala tudi v komisiji ministrstva za izbor arhitekturnega biroja za novo sodno stavbo. Obe sta bili v komisiji kot predstavnici ministrstva za pravosodje. Remčeva sicer zanika poznanstvo s Potparičevo, dejstvo pa je, da sta dokazano sedeli v isti komisiji.

Vključena tudi mentorja otrok

Obstajajo torej indici, da Lucija Remec ni bila samo povezana z ljudmi, ki jih je kasneje favorizirala, ampak je bila vključena tudi v odločitve, kjer so bili vpleteni mentorji njenih hčerk. Na natečaju za novo sodno stavbo je bil namreč izbran arhitekturni biro Bevk-Perović, iz katerega je mentor ene od Remčevih hčerk sodeloval pri istem projektu. Poleg tega je v komisiji sodeloval še mentor druge Remčeve hčerke. Tako prepletanje osebnih in poslovnih vezi pa je ustvarilo – najmanj – subjektivni občutek navzkrižja interesov, kar je povsem v nasprotju z načeli zagotavljanja transparentnosti in nepristranosti pri vodenju javnih projektov.

Revizijsko poročilo v predalu

Spomnimo, da se je nesrečno iskanje sodnih prostorov začelo z vladnim nakupom stavbe, podrtije na Litjski 51, ki ga je ministrstvo večkrat preplačalo, ministrstvo za finance Klemena Boštjančiča pa je ta sredstva izredno odobrilo. Notranje revizijsko poročilo je obremenilo tako Boštjančiča, predsednika vlade Roberta Goloba kot tudi padlo ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan. Po dostopnih podatkih naj bi bilo notranje revizijsko poročilo še vedno v predalu, medtem ko ga želi vlada diskreditirati. Enako se zdaj dogaja z revizijskim poročilom o Gospodarskem razstavišču. Pri tem portal Preiskovalno.si afero Litijska 51 na neki način predstavlja kot zaroto, v kateri sta pridobili Remčeva in Katičeva, saj je afera odnesla Švarc Pipanovo, ki je namesto Katičeve dobila stolček ministrice. Glavni akter v zgodbi Gospodarsko razstavišče za potrebe sodišč naj bi bil poleg Lucije in Črtomira Remca tudi glavni direktor DSU (Družbe za svetovanje in upravljanje) Mitja Križaj.

Revizija glede Gospodarskega razstavišča v predalu

Medtem ko sumi kaznivih dejanj v zvezi z najemom Gospodarskega razstavišča že nekaj časa krožijo, je osnutek revizije podobno kot o Litijski že več kot leto dni v predalu, ministrstvo pa se še ni odločilo, ali bo ta osnutek spremenilo v uradno revizijo. Po navedbah portala Siol očitke zoper Lucijo Remec preverja tudi policija. Notranji revizorki Suzani Hölzl pa naj bi ministrica Andreja Katič začela celo odvzemati pooblastila. Po navedbah portala Preiskovalno.si, kjer se opirajo na izpovedi zaposlenih na ministrstvu za pravosodje, je Katičeva notranji revizijski službi naročila, naj pripravijo spremembo letnega načrta revizij. Iz tega načrta pa »naj izbrišejo revizijo najema prostorov na gospodarskem razstavišču v Ljubljani«. Ministrica naj bi s tem želela vplivati na neodvisnost dela notranje revizije, hkrati pa zaščititi Lucijo Remec.

Remčeva kljub nepravilnostim nedotakljiva

Kljub očitnim nepravilnostim je bila Remčeva znova imenovana za vodjo službe za investicije na ministrstvu, potem ko je bila afera Litijska razlog za odhod nekdanje ministrice Dominike Švarc Pipan.

Remčeva pa naj bi bila za še enim škandalom. Obnova jeseniškega sodišča, kjer so čezmerna sredstva porabili za luksuzne kuhinje in nepotrebne kopalnice, je še en primer, ki kaže neučinkovito porabo javnih sredstev pod vodstvom Remčeve. Prenova je stala 5,5 milijona evrov za 700 kvadratnih metrov.

Nepremičninsko premoženje zakoncev Remec

Remčeva in njen mož naj bi bila prava nepremičninska tajkuna kljub plači javnega uslužbenca, ki ni nič posebnega.

Zaposleni na ministrstvu so povedali, da imata zakonca nepremičnine na najelitnejših lokacijah v Ljubljani: na Jurčkovi, Pregljevi, Mencingerjevi, Rimski ter vikend v Maredi, pri tem pa so poslali celo fotografije. Sliko ene od nepremičnin ima Remčeva tudi na svojem profilu Instagrama.

Na ministrstvu se branijo, da Remčevi ni treba razlagati, od kod ji premoženje, saj ne gre za javne podatke, ker Lucija Remec ni funkcionarka in tudi ne uradnica na položaju, kot javna uslužbenka pa je o svojem premoženjskem stanju, kot to nalaga zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, dolžna poročati KPK kot odgovorna oseba za javna naročila – to pa naj bi bila tudi storila.

Kaj se po aferi Litijska dogaja na ministrstvu za pravosodje?

Anonimno pismo, ki so ga pridobili na portalu Preiskovalno.si, razkriva, da sta bila tako dr. Uroš Gojkovič kot dr. Simon Starček po aferi Litijska 51 degradirana, čeprav sta računsko sodišče in prav tako notranja revizija pokazala, da so krivci za napake pri nakupu Litijske na najvišji državni ravni, ne pa med zaposlenimi. Katičeva pa očitno ni poskrbela, da pravna država, sodišče in policija opravijo svoje delo, pač pa je predčasno kaznovala zaposlena. Simon Starček je po informacijah portala premeščen v kletne prostore, s čimer naj ne bi soglašal.

Portal še navaja, da se pritiski vsakodnevno izvajajo tudi nad zaposlenimi, prav tako nad revizorko Suzano Hölzl. Kot so zapisali v anonimnem pismu, »naj bi zaposlene silili v tajna zaslišanja s strani zasebnega zunanjega podjetja, ki je bilo izbrano za zunanjo revizijo Litijske 51«. Hoditi so morali na tajno lokacijo za Bežigrad. Kot pravijo zaposleni, že »zdaj izgleda, da je rezultat revizije dogovorjen vnaprej. Krivi bodo zaposleni na ministrstvu, ne pa vladajoča politika. Delajo vse, da bo za 50 tisoč evrov revizija taka, kot si jo želijo«, še dodajajo.

Naročili so si svojo revizijo in jo plačali seveda z davkoplačevalskim denarjem

Ministrici Andreji Katič, predsedniku vlade Robertu Golobu in ministru za finance ter podpredsedniku vlade Klemenu Boštjančiču poročilo notranje revizorke ministrstva za pravosodje Suzane Hötzl ni ustrezalo. Podobno jim ne ustreza niti revizija računskega sodišča, katere ugotovitve so domala identične notranji reviziji. Očitno pa jim bo zdaj ustrezala revizija, naročena pri zasebnem podjetju. Plačali so jo tisti, ki so močno vpleteni v nepravilnosti. Puščice pa želijo obrniti k tistim, ki s temi posli niso imeli veliko (ali nič) skupnega.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine