5.3 C
Ljubljana
sobota, 21 decembra, 2024

Klakočar Zupančičeva poslancu Hoiviku grozila s policijo

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Zaradi ostrih tonov, ko je Urška Klakočar Zupančičeva (Svoboda) grozila Andreju Hoiviku (SDS), ko je napovedala, da bo zaradi njega poklicala policijo, in ga opozarjala, da se sploh ne zaveda, kako resne stvari počne, je zvečer državni zbor za nekaj časa prekinil sejo o 8.346 evrih, s katerim je ministrica za kulturo Asta Vrečko lani nagradila Svetlano Makarovič, ker se je leta 2000 nepreklicno odrekla Prešernovi nagradi zaradi ideološko političnih razlogov. Klakočar Zupančičeva je že pred nenavadnim konfliktom s Hoivikom presenetila z oceno, da bi sodišče odločilo, da mora ministrica za kulturo Asta Vrečko izplačati nagrado Svetlani Makarovič, ki se ji je ta leta 2000 nepreklicno odpovedala. Tako je nekdanja sodnica, ki je sodno kariero končala še pred kandidaturo za poslanko, prejudicirala sodno odločitev:

“Računsko sodišče je ugotovilo zgolj, da Ministrstvo za kulturo ni bilo dolžno izplačati nagrade zaradi zavrnitve s strani nagrajenke, ker je presojalo vse skupaj s strani svojega delovnega področja, nikoli pa, da ne obstoji pravna podlaga za izplačilo. Kot sem že rekla, računsko sodišče je zadevo gledalo z vidika zakona o javnih financah, ne sme pa računsko sodišče in ne more presojati veljavnosti pravne podlage za izplačilo nagrajenki, za kar je, kot sem rekla, pristojno le sodišče, in nekaj vam povem, sodišče bi – in v to sem zelo trdno prepričana – ugotovilo, da pravna podlaga je in da obveznost izplačila nagrajenki, ne glede na njeno zavrnitev v letu 2000, obstoji in morebitna tožba s strani nagrajenke do države za izplačilo nagrade bi bila dobljena in to bi bila velika sramota za našo državo.”

Svetlana Makarovič se je nagradi leta 2000 nepreklicno odrekla, ker ni želela biti na odru s patrom Markom Rupnikom, ki je nagrado dobil za mozaik v papeževi kapeli Redemptoris Mater v Vatikanu. Makarovičeva, ki je ugledna levičarska umetnica in politična aktivistka, slovi po poveličevanju komunističnih simbolov in po sovraštvu do katoliške skupnosti, še posebej do duhovniške hierarhije. Lani je nagrado od Aste Vrečko ponovno zahtevala, ker se je pokazalo, da je duhovnik Rupnik v preteklosti “nečistoval” z nunami, česar po cerkvenih pravilih ne bi smel. Zakaj bi to bil temelj, da bi skupaj z njim nenadoma raje prejela nagrado, ni povsem jasno. Prešernov sklad ji nagrade ni bil pripravljen znova dodeliti in je povabiti na podelitev. A se je tja povabila sama in tudi nastopila, kar so na TVS tudi neposredno prenašali, čeprav ni bilo del programa. Vrečkova pa je več mesecev pozneje Makarovičevi tudi izplačala 8.346 evrov.

Seja državnega zbora je bila v večernih urah za kratek čas prekinjena, ko je Andrej Hoivik večkrat zapored prosil ministrico za kulturo Asto Vrečko, naj pojasni, kako se je odzvala na uradni zaznamek o pritiskih predstavnika nevladne organizacije, da mora v njegovo korist uslužbenka ravnati nezakonito v postopku javnega razpisa. Zaznamek je bil objavljen tudi v medijih. Klakočar Zupančičeva se je na to odzvala tako: “Zdaj pa je tega dovolj. Tega je zdaj v tem parlamentu dovolj. To se pravi, pričakujem, da mi boste, ko bomo končali, mi boste to dali in bom jaz poklicala policijo, res, in jim bom predala vse to, kar imate, in hkrati povedala, da vi kot oseba, javni funkcionar, niste tega prijavili na policijo. Tega je zdaj dovolj. S takimi stvarmi se v parlamentu več hecali ne bomo …”

Hoivik se je zahvalil, da bo tudi Klakočar Zupančičeva pomagala, da se vsebini uradnega zaznamka, ki je bil tudi javno objavljen, pride do dna in bo pridobljen odgovor, kaj je bila posledica tega uradnega zaznamka o pritiskih na uslužbenko. Klakočar Zupančičeva pa je nadaljevala: “Me niste razumeli, gospod Hoivik? Vi ste mi to dali zdaj. Vi niste tega prijavili policiji. Pa vi razumete resnost tega, kar se dogaja? Kaj vi vsi razumete resnost tega, kar se dogaja? Ne razumete resnosti tega. To ni hec več. Tole ni več politična igra. To so kazniva dejanja. In tole ni več hec, kar se gremo …”

Ko ji je Hoivik očital, da mu kot poslancu grozi, je Klakočar Zupančičeva to zanikala in potem prekinila sejo. Ko ni bilo seje, je podpredsednica iz vrst Levice Nataša Sukič v dvorani še nekaj časa precej vpila čez mize na Hoivika.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine