1.9 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(FOTO) Podlo! Nekdanjega sodnika Radonjića oglobili za devet tisočakov, na sodišče so ga privedli vklenjenega kljub bolezni!

Piše: G. B. 

Vrana vrani ne izkljuje oči. To dokazuje tudi primer, kako so se lotili sedaj že nekdanjega sodnika Zvjezdana Radonjića. Nekoč eden najbolj uglednih kazenskih sodnikov je postal trn v peti globoki državi, ko je na sojenju v zvezi z umorom Janka Jamnika dosodil, da za krivdo Milka Noviča ni dovolj dokazov. Kar mu je stara nomenklatura zelo zamerila in ga na silo spravila iz sodniških vrst. 

Na Zvjezdana Radonjića so se spravili tudi z represijo. Sodni senat celjskega okrožnega sodišča je danes nekdanjega sodnika zaradi domnevnega obrekovanja in razžalitve ljubljanske sodnice Andreje Sedej Grčar in ljubljanske tožilke Blanke Žgajnar obsodilo na enotno denarno kazen v višini devet tisoč evrov. Prav toliko je zahtevalo tožilstvo, senat pa je temu v celoti ugodil. Kot bi rekli južno od nas: “Kadija tuži, kadija sudi!”

Devet tisočakov in še stroški

Predsednica senata Gordana Malovič je pojasnila tudi, da mora obdolženi kazen plačati v treh mesecih po pravnomočnosti sodbe, naloženo je mu tudi plačilo sodnih stroškov, sodne takse in stroškov oškodovank. Kar pomeni, da bodo za Radonjića končni stroški še precej višji od devetih tisočakov. Po besedah Malovičeve je sodni senat sledil predlogu tožilstva, ki je predlagalo, da se Radonjiću za vsako od treh kaznivih dejanj obrekovanja izreče 80 dnevnih zneskov po 30 evrov, za kaznivo dejanje razžalitve pa velja enaka kazen. Enotna kazen tako znaša 300 dnevnih zneskov po 30 evrov, kar skupaj znaša 9000 evrov.

Če obdolženi ne bo plačal izrečene denarni kazni in se mu ta ne bo dala prisilno izterjati, jo bo sodišče izvršilo tako, da bo za vsaka začeta dva dnevna zneska denarne kazni, torej za vsakih začetih 60 evrov določilo en dan zapora, pri čemer zapor ne sme biti daljši od šestih mesecev.

Vrana vrani ne izkljuje oči!

Očitno je namreč, da je sodišče v tem primeru pohitelo s sojenjem, medtem ko škandalozni primeri oškodovanja državnega premoženja na sodiščih praktično stojijo. Očitno je tudi, da so Radonjiću sodili kar po uradni dolžnosti. Kot rečeno: vrana vrani ne izkljuje oči, saj so sodniki in tožilci očitno stopili v bran “napadenim kolegicam”. Tožilka Renata Inkret je v zaključnih besedah vztrajala pri obtožbi, da je Radonjić obrekoval in razžalil Sedej Grčar in Žgajnar. Proti obdolženemu, ki je leta 2019 izrekel oprostilno sodbo Milku Noviču na odmevnem sojenju za umor direktorja kemijskega inštituta Janka Jamnika, je kazenski postopek stekel zaradi njegovih trditev o pritiskih v zvezi z omenjenim sojenjem.

Radonjić naj bi tako v poročilu predsedniku Okrožnega sodišča v Ljubljani Marjanu Pogačniku zapisal, da je Sedej Grčar vsaj petkrat med sojenjem Noviču prišla k njemu v pisarno v dogovoru s tožilko Žgajnar in odvetnikom Miho Kuničem, da bi mu sugerirala, kako naj razsodi v zadevi oz. da ne sme Noviča oprostiti očitanega kaznivega dejanja. Sodnica in tožilka pa sta med sojenjem zanikali njegove navedbe. Po oceni tožilke je Radonjić prizadel čast in dobro ime oškodovank. “Kaznivo dejanje je storil zavedno, načrtovano, premišljeno in naklepno,” je še dejala Inkret, ki je v izjavi za medije povedala, da je zadovoljna z izrečeno kaznijo. Res nenavadno, saj je šlo za navedbe v pismu in ne za medijski pamflet, v katerem naj bi Radonjić napadel sodnico in tožilko.

Radonjić, ki je sodišče zapustil po zaključnih besedah tožilke, je pred odhodom že napovedal pritožbo na sodbo. “Vem, kakšna bo sodba, zato se bom pritožil,” je dejal.

foto: Lili Pušnik / STA

Radonjića so vklenili!

Policisti so sicer Radonjića na današnjo obravnavo prisilno privedli na podlagi zahteve sodnega senata, ki je ocenil, da se obdolženi izmika sojenju. Ko je tožilka brala zaključne besede, je obdolženi samovoljno zapustil sodno dvorano, na zahtevo sodnice Malovič pa sta ga policista pripeljala nazaj na sodišče in ga vklenjenega pripeljala na sojenje. Izreku sodbe ni prisluhnil, saj je sodišče zapustil med odmorom po zaključnih besedah, poroča STA. No, dejstvo pa je, da je bil Radonjić prisilno priveden ne glede na to, da je imel pravno podlago za svojo odsotnost, bil je namreč na bolniški. Na sodišče pa so ga privlekli kot kakšnega morilca.

foto: Lili Pušnik / STA

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine