Piše: Ž. K. (Nova24tv.si)
Dve ministrici Golobove vlade potiskata Slovenijo v ustavno krizo. Tako Asta Vrečko kot Emilija Stojmenova Duh ne čutita več odgovornosti, da bi odgovarjali na vprašanja poslancev državnega zbora. Odgovornost za trenutno stanje za njuno nesprejemljivo vedenje je na strani NSi, kjer se, ironično, te dni javno hudujejo nad vedenjem dveh ministric.
Najprej je sejo Komisije za nadzor javnih financ zapustila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Računsko sodišče je ugotovilo, da je bilo izplačilo nagrade Svetlani Makarovič v nasprotju z zakonom o javnih financah. Ministrica se je seje sicer udeležila, a ko so vprašanja začela postajati preveč neprijetna, je vstala in odšla.
Vajo je nato ponovila ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh, ki se seje KNJF, na katero je bila vabljena, sploh ni udeležila. Z izgovorom, da seja ni bila sklepčna. “Čeprav sem prišla na sejo, ker KNJF ni bila sklepčna, na seji nisem mogla sodelovati. V skladu z 52. členom poslovnika DZ nesklepčna seja ne more potekati,” je v svoj zagovor zapisala na socialnem omrežju X.
V državi, kjer ima oblast ljudstvo (3. člen ustave), vlada odgovarja državnemu zboru. Vedenje obeh ministric je nezdružljivo s parlamentarno demokracijo.
Kako je NSi spremenila KNJF v brezzobega tigra
A kako smo zašli v to situacijo? Da si odgovorimo na to vprašanje, se moramo vrniti v začetek mandata vlade Roberta Goloba, ko si je NSi prisvojila Komisijo za nadzor javnih financ. To jim je uspelo s pomočjo glasov Gibanja Svoboda in to kljub temu, da bi najpomembnejša nadzorna komisija v državnem zboru morala pripadati najmočnejši opozicijski stranki SDS. Posledica tega je, da danes v KNJF opozicija, v nasprotju s poslovnikom, nima večine.
Na to je včeraj spomnil predsednik SDS Janez Janša v odgovoru poslancu NSi Janezu Ciglerju Kralju. Slednji je zapisal: “V Sloveniji smo priča eroziji demokracije. Stranka Gibanje Svoboda pred našimi očmi izvaja atentat nanjo. Zato sem danes v daljšem pismu s stanjem demokracije seznanil predsednico Evropskega parlamenta. To je edina pot, da opozorimo EP na napad na demokratične institucije in na opozicijo.”
Ker SDS iz protesta v KNJF ni imenovala svojih poslancev in ker lahko koalicijski poslanci in poslanke kadarkoli odpovedo sodelovanje na sejah, kjer bi bili na tnalu njihovi ministri in ministrice, je na sejah KNJF NSi ostala sama, njihove seje pa so postale nesklepčne.
Podmizni dogovor med NSi in Gibanjem Svoboda o prevzemu najpomembnejše nadzorne komisije so kljub vsem dokazom o nasprotnem v NSi sicer dolgo zanikali. Danes se jim ta dogovor maščuje. Žrtev tega dogovora so sami, celotna opozicija in demokracija kot taka.