0.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(AKTUALNO) Igor Omerza potrdil: Marta Kos je bila udbovski “špicelj”

Piše: Ž. K. (Nova24TV.si)

Najnovejša nominiranka za komisarsko mesto Marta Kos zanika, da bi bila kadarkoli sodelavka Udbe oz. Službe države varnosti, nekdanje tajne politične policije jugoslovanskega komunističnega režima. Pred predsedniškimi volitvami so v medije pronicali deli uradne arhivske dokumentacije, ki pričajo o nasprotnem. Kaj (javnosti dosegljivi) podatki pomenijo, nam je razložil strokovnjak za delovanje Udbe, publicist Igor Omerza. 

Da je bila vir SDV, pričajo naslednje arhivske oznake (zap. št. 452234, dosje SDV: -0014000-05448). Kaj ti podatki pomenijo, razloži Omerza: “Bila je registriran vir Udbe, to je nižja stopnja kot sodelavec, jaz oboje imenujem “konfident”. Oboji so bili zaupniki in so sodelovali z Udbo. Registrirani viri so navadno napredovali v sodelavce. Registrirani vir namreč samo poroča, medtem ko je sodelavec tudi proaktiven. Sprejema naročila, sodeluje pri opazovanjih itd.” 
Kot pojasnjuje Omerza, pa za tovrstno dejavnost obstajajo še drugi izrazi, kot so denimo “ovaduhi” oz. “špiclji”. Ti so uslužbence UDBE obveščali na najrazličnejše načine: ustno, preko srečanj in razgovorov, lahko preko pismenih javk, redkeje pa preko telefona, saj so se bali prisluškovanj. In o čem so poročali špiclji? “Udba je bila politična policija. Poročala je o tem, kaj je na primer počel Kocbek, kaj je počel Boris Pahor,” pove Omerza.

Točna vsebina njenih poročanj danes javnosti še ni znana, lahko pa glede na obdobje njenega delovanja o njej sklepamo.

“Njo so torej angažirali že na fakulteti. Udba.net je iz leta 1987, torej so njo najkasneje registrirali kot konfidenta v letu 1987, ko je študirala. Ne vem, kaj je poročala, o tem nimam dokumentov. Morda sploh ni poročala iz fakultetnega, pač pa iz katerega drugega okolja. Delala je tudi na Deutche Welle, morda je poročala od tam,” pove Omerza.

Normalizacija sodelovanja z UDBO in rehabilitacija prejšnjega režima
Opaziti je, da vprašanja sodelovanja z obveščevalnimi službami v komunističnem obdobju veliko bolj odmevajo v tujini kot doma. O tem je denimo eksplicitno pisal Euronews. Zdi se, da se sodelovanje s tajnimi službami komunističnih držav v Sloveniji nekako normalizira, je del “mainstreama”. V tujini tovrstna razkritja politike obremenjujejo.

Tako so z vojaškimi častmi pokopali bivšega šefa Udbe Janeza Zemljariča (Foto: STA)

Zakaj in čemu ta razlika, odgovarja naš sogovornik: “Saj dajemo državne časti največjemu udbovcu Janezu Zemljariču, saj dajemo časti premierju propadle socialistične vlade Dušanu Šinigoju, saj je Danilo Türk nagradil Tomaža Ertla, vrhovnega udbovca in protiosamosvojitelja, saj so ukinili dan spomina na žrtve komunističnega nasilja, očitno obstaja neka politika, ki želi rehabilitirati prejšnji režim. Tega si ne znam drugače razložiti.” 

UDBA, STASI, KGB in obveščevalne službe v demokracijah
Omerza v nadaljevanju pojasni, da obstajajo fundamentalne razlike med Udbo, Stasijem, KGB-jem in obveščevalnimi službami v demokratičnih družbah. “V demokratičnih državah obveščevalne službe branijo državo pred kriminalci, teroristi, pred nasilnim rušenjem ustavnega reda, politična policija pa brani ozko politično ali državno vodstvo. Ne brani države kot take, ampak zasleduje politične sovražnike, gre za ogromno razliko med politično policijo in obveščevalno službo. Če bi se izkazalo, da bi današnja obveščevalna služba sledila politikom, če bi se kaj takega zgodilo, bi lahko zaradi tega padla vlada,” pove Omerza.

“Politična policija je skrajno zavržna zadeva. Špijonira za ljudmi doma, jih zastrašuje in zapira v zapore. VOS, predhodnica UDBE, je likvidirala ljudi tudi po vojni. Množični povojni poboji so bili delo UDBE oz. tedaj OZNE. Z vidika demokratičnih držav gre torej za skrajno zavržne organizacije,” zaključi.

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine