12 C
Ljubljana
sobota, 21 septembra, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: »Posebna čustva« bolnikov, ki čakajo na pregled specialista: »Golobovi vladi je vseeno za nas!«

Piše: Lucija Kavčič

Zdravstveni sistem v Sloveniji dobro deluje, dokler resno ne zboliš, je na družbenih omrežjih zapisal ekonomist dr. Matej Lahovnik; čakalne dobe so namreč še daljše, bolniki v bolnišnicah pa trpijo zaradi vročinskega vala, saj klimatskih naprav še vedno ni povsod. Zdravniki pa še naprej stavkajo.

Golobovo ministrstvo za zdravje je namesto konkretnih ukrepov, s katerimi bi, kot so obljubili, skrajšali čakalne dobe, še zvišalo dopustno čakalno dobo za napotitve pod zelo hitro s 14 na 30 dni. To pa bo za marsikaterega bolnika lahko usodno! Čakalne dobe za napotitve pod hitro in redno pa so še daljše. Nekaj konkretnih primerov. Otroci čakajo na prvi pregled pri ortodontu celo po štiri leta, na ortodontski pregled pred operativnim posegom pa dve leti! Nobene milosti niso deležni niti rakavi bolniki, ki se jim, namesto da bi bili deležni hitrega zdravljenja, bolezen še razširi, preden pridejo na prvo obravnavo, na nadaljnjo obravnavo pa morajo čakati do naslednjega leta, ki ga morda sploh ne bodo doživeli. Kot je poročalo Delo dne 20. avgusta letos, »zadnji podatki o čakalnih dobah, ki se nanašajo na začetek avgusta, kažejo, da je na diagnostični oziroma terapevtski postopek ali prvi kurativni pregled čakalo več kot 295.200 ljudi, od tega 153.500 nad dopustno čakalno dobo. Na prvi dermatološki pregled od 27.500 vpisanih v čakalne vrste nedopustno dolgo čaka skoraj 22.800 pacientov, tisti z napotnico zelo hitro so v povprečju na vrsti po 179 dneh čakanja, s statusom hitro pa po 11 mesecih. Na prvi ortopedski pregled čaka več kot 24.000 oseb, od tega 13.400 nad dopustno čakalno dobo«.  Vse to je nedopustno. Čeprav imajo ljudje urejeno zdravstveno zavarovanje, ne morejo pravočasno do specialističnega pregleda, zato velikokrat sklenejo še dodatna posebna zavarovanja, da bi si zagotovili hitrejši dostop do specialista, ali pa gredo na drag samoplačniški pregled. Seveda tisti, ki imajo denar. Tisti, ki ga nimajo, pa lahko samo molijo, da se jim zdravje ne poslabša še bolj.

»Komaj dihamo«

A vrnimo se k žgočemu problemu letošnjega poletja: veliko težav je vročinski val povzročal tudi v UKC Ljubljana, kjer se še vedno spopadajo s težavami s klimatizacijo, ki jo sicer postopoma urejajo, a še vedno niso ustrezno hlajeni vsi prostori, v katerih so bolniki. Še lani je bilo po poročanju portala Siol.net v UKC Ljubljana, največji bolnišnici v Sloveniji, ustrezno hlajenih samo 40 odstotkov objektov, kar je manj kot polovica. Tako so se tudi letos med avgustovskim vročinskim valom na družbenih omrežjih pojavila sporočila, da je v ljubljanski porodnišnici neznosno vroče, porodnice pa ležijo v sobah brez klimatskih naprav. »Ležim v ljubljanski porodnišnici. Brez klime komaj dihamo. Železne, škripajoče postelje. En mini tuš, en wc za šest porodnic. Pozdravljam ustanovitev porodnišnične knjižnice, @ukclj, @MinZdravje, a čas je, da poskrbite tudi za vse porodnice in ne nazadnje za zaposlene,« se glasi zapis uporabnice omrežja X 17. avgusta, ki priča o tem, da so razmere še daleč od dobrih. O klimatizaciji bolnišničnih prostorov smo vprašali na UKC Ljubljana in odgovorili so nam, da jo postopoma urejajo, da so lani in letos že izvedli več izboljšav, a je očitno, da to poteka prepočasi – pač sorazmerno s premajhno količino denarja, ki ga temu namenja Golobova vlada. Ta je obljubila že marsikaj, tudi drastično skrajšanje čakalnih vrst, a se je zgodilo obratno. Ministrstvo za zdravje je povišalo dopustno čakalno dobo za napotitve pod zelo hitro s 14 na 30 dni! Predvsem pa bo Golobova vlada namesto za izboljšanje razmer v bolnišnicah in za zdravstvo raje namenila goro denarja za partizansko bolnico Franjo, ki bi pravzaprav lahko brez težav počakala! Vendar ne – vlada je napovedala, da bo kmalu potrdila večmilijonski načrt za sanacijo omenjene bolnice, s tem ko bo konec tega ali na začetku prihodnjega meseca sprejela program za odpravo posledic julijskega neurja s poplavami. In kot je poročal MMC, bo finančno najzahtevnejša sanacija pobočij in vodotoka v zaledju Franje. Z ministrstva za kulturo pod vodstvom Aste Vrečko iz Levice pa so za RTV Slovenija sporočili: »Vsi vemo, da je to smiselno, in vsekakor je načrt, da se bolnica Franja obnovi, čeprav je bila že večkrat prizadeta, tako da težko govorimo o tem, koliko je danes na tem območju še originalnega, ampak že samo doživetje tega prostora in vseh objektov, ki so tam, v ljudeh vzbuja posebna čustva.« Povsem jasno je, da bi bilo bolj smiselno najprej urediti klimatizacijo v bolnišnicah, v katerih ležijo bolniki v pregretih sobah. Tudi tam se ljudem vzbujajo posebna čustva, še zlasti jeza, ker vlada bolje poskrbi za ideološki boj kot za ljudi. Medtem ko se v času vročinskega vala v službah, doma in v trgovinah hladimo s klimatskimi napravami, bolniki v ljubljanskih bolnišnicah, ki potrebujejo vso skrb, pa ležijo v neznosni vročini, tako da jih mora zdravstveno osebje večkrat dnevno osveževati s kopelmi in pijačami ter izvajati še druge ukrepe in priporočila za zmanjšanje toplotnih obremenitev.

Celoten članek si lahko preberite v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine