Piše: Moja Dolenjska
V zdravstvenih ustanovah v zadnjem času beležijo več napadov na zdravnike. Zadnji znani primer se je zgodil pred mesecem dni, ko je bolnik v Zdravstvenem domu Ljubljana napadel zobozdravnico, ki je morala poklicati policijo.
Krivdo za naraščanje nestrpnosti do zdravnikov bi lahko v prvi vrsti pripisali vladi. Ta se je namreč namesto, da bi se z zdravniki pogajala o višjih plačah, raje lotila njihove javne demonizacije. Ni še dolgo tega, ko je premier Robert Golob pred UKC Ljubljana javno obračunaval z zdravniki, češ da so pogoltneži in prevaranti.
Podobno gonjo proti zdravnikom že nekaj časa vodi samooklicani borec za javno zdravstvo Jaša Jenull, ki v zdravstvu ni oddelal niti ene ure, kaj šele, da bi imel zdravstveno izobrazbo. Shodi, ki jih organizira, so polni nestrpnosti do zdravnikov. Te redno zmerja z dvoživkami, na enem od njegovih shodov se je pred časom pojavil celo transparent, ki je pozival k poboju “dvoživk”.
Zato se ne gre čuditi, da je napadov na zdravnike vse več. Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović opozarja, da nasilje v slovenskem zdravstvu narašča. V lanskem letu je bilo v treh največjih slovenskih bolnišnicah več kot 700 napadov na zdravnike, od tega je v skoraj 100 primerih prišlo do neposrednega fizičnega stika, je dejala.
“Izgleda, kot da so ljudje dobili neko dovoljenje, da se lahko z zdravstvenim osebjem grdo ravna, da bodo na ta način lahko zdravstvo urejali. Žal temu seveda ni tako,” je poudarila.
Na novinarsko vprašanje o imenovanju zdravnikov kot “dvoživk” je odvrnila, da tako žaljivo imenovanje spodbuja nasilje do zdravstvenih delavcev. “Tukaj bi si želeli in apelirali na to, da se vse skupine, ki skušajo svoje interese doseči na način, da žalijo druge ljudi, nad tem zamislijo, in da ljudje razumejo, da gre pri takih žalitvah za nasilje oziroma za spodbujanje k nasilju,” je pozvala.