-0.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Totalna farsa: Golobova vlada za izboljšanje varnosti v romskih skupnostih ustanovila – podskupino. V resnici so bile vse sistemske rešitve sprejete že v času prejšnje vlade

Piše: Moja Dolenjska

Delovna skupina za obravnavo romske problematike je včeraj na nujnem sestanku razpravljala o aktualnih razmerah. Edini sklep je bil ustanovitev posebne podskupine, ki se bo osredotočila izključno na izboljšanje varnosti na območjih, kjer živijo Romi.

Gre za farso. V državi že imamo namreč izdelane sistemske predloge sprememb predpisov za urejanje romske problematike. 28. decembra 2021 je program sprejela prejšnja, Janševa vlada.

Nadalje imamo predloge sprememb štirih zakonov. Golobovi pa se delajo neumne in vse to ignorirajo.  Včerajšnji sestanek je sicer trajal več ur, udeležil se ga je tudi Robert Golob in prav on je predlagal ustanovitev posebne podskupine.

Od nekaterih predstavnikov lokalne skupnosti je bilo po seji slišati, da se je razprava v velikem delu vrtela okoli vprašanja, kdo je kriv za trenutno stanje, ali so to občine, država ali romska skupnost. Šlo je predvsem za nekoristno razpravo.

Potrjeno: Golobovi globoko spijo

Župani 11 občin Jugovzhodne Slovenije in Posavja so že lani v državni zbor s podpisi 31.500 občanov in občank vložili predloge za spremembo štirih zakonov. Vlada je to zavrnila. Obljubili so se, da bodo svoje rešitve pripravili do 31. decembra 2023. Državna sekretarka Helga Dobrin, ki vodi delovno skupino, je včeraj na vprašanje, ali vlada pripravlja kakšne konkretne zakonske predloge, odgovorila, da je osnutek ukrepov na njihov poziv pripravilo le ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. “Ta nam je bil predstavljen, ni pa še usklajen z ostalimi resorji. Pozvali smo jih, da to uskladijo in gredo potem z ukrepi v nadaljnje postopke,” je dejala.

Dr. Anton Olaj: “Zaradi ignoriranja že izdelanih sistemskih predlogov izboljšanja ne bo”

Dr. Anton Olaj, nekdanji generalni direktor Policije: “Če prav razumem, lahko javnost sedaj pričakuje od te nove podskupine zagotovitev izboljšanja varnosti. Žal mislim, da zaradi ignoriranja že izdelanih sistemskih predlogov sprememb predpisov in neresnega izvajanja nalog iz aktualnega načrta v NPUR 2021-2030, izboljšanja ne bo.”

Prav dr. Olaj je k sporočilu pripel povezavo do Nacionalnega programa ukrepov za Rome za obdobje 2021 – 2030. Program je 28. decembra 2021 sprejela prejšnja, Janševa, vlada. Program je natančno razdelan, na podlagi tega so nato v prejšnji vladi pripravili tudi spremembe zakonodaje, sprejetje so preprečile volitve. Ker je Golobova vlada že takoj po nastopu nakazala, da že pripravljenih sprememb zakonodaje ne namerava sprejeti, so župani 11 občin nato vložili svoje predloge, ki pa so zelo podobni predlogom Janševe vlade.

Golobova vlada je tudi to zavrnila. Zdaj torej pri Golobu izumljajo toplo vodo. Z ustanavljanjem podskupine pa nakazujejo, da rešitev še dolgo ne bo. Ali, kot se je izrazil eden od uporabnikov omrežja X: “Morda bo pa nova podskupina ustanovila še novejšo podskupino.”

Nacionalni program ukrepov za Rome za obdobje 2021 – 2030, ki ga je 28. 12. 2021 sprejela Janševa vlada, je dostopen na povezavi: Nacionalni program ukrepov za Rome za obdobje 2021–2030 | GOV.SI

Predlogi zakonskih sprememb 11 županov JV Slovenije in Posavja, ki jih je Golobova vlada lani zavrnila, sama pa ni naredila nič

Pri Zakonu o socialno varstvenih prejemkih bi spremembe v primeru neobiskovanja osnovne šole pomenile nedenarno izplačilo socialne pomoči, enako bi veljalo v primeru zapadlih dolgov do javnih subjektov oziroma države ali občine.

Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih se spremembe prav tako nanašajo na izplačilo otroškega dodatka »v naravi« v primeru neobiskovanja osnovne šole in njegovo znižanje za tretjino po zaključeni osnovni šoli v primeru nevključitve otroka v nadaljnje šolanje.

Zakon o urejanju trga dela bi dopolnili s poenostavljenim izbrisom iz evidence brezposelnih po kršitvah obveznosti, podaljšanjem maksimalne vključenosti posameznika v javna dela iz dveh na štiri leta in napotitvijo brezposelne osebe na delo.

V Zakonu o voznikih predlagajo uvedbo pogoja za opravljanje vozniškega izpita z devetletnim obiskovanjem osnovne šole in zaključenim sedmim razredom osnovnošolskega programa.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine