2.6 C
Ljubljana
četrtek, 5 decembra, 2024

Kako so Kučan, Drnovšek, Stanovnik za drobiž kupili nepremičnine, ki so se prodajale za astronomske cene

Piše: Nova24tv.si

Po 19 letih od dogodka se je v tem tednu pričel prvi narok v zadevi Trenta, ki ga prvak opozicije Janeza Janša označuje kot sodni proces Patria 2, ker gre za podobno absurdno obtožnico. Janši tožilstvo očita, da je nepremičnino na Trenti prodal za previsoko ceno, čeprav je bila ta prodana za ceno, kakršno so takrat imele nepremičnine v tem okolju. Ob tem pa nihče ne preganja tistih, ki so tedaj kupovali nepremičnine po nižji ceni v Murglah, nekateri pa so le-te prodali za bistveno višji znesek, ki se ga očita Janši.

“V istem času, ko sem jaz leta 1992 kupil to posestvo za 45 tisoč mark, so recimo Janez DrnovšekMilan KučanJanez Zemljarič, Janez StanovnikFranc Šetinc kupili hišo v Murglah za nižjo ceno, za ne vem … 30 tisoč mark, nekateri od teh so te hiše 10–15 let kasneje prodali za 500, 600 tisoč evrov, pa jih nihče ne preganja. Torej jaz priznam krivdo. Jaz sem to naredil,” je Janez Janša povedal v izjavi za medije in pojasnil, da je sam kupil  posest za 45 tisoč mark leta 1992 in jo prodal leta 2005 privatni osebi za približno 120 tisoč evrov. “Zdaj, če bom jaz za to kaznovan, bo treba kaznovati še kakšnih 200 tisoč ostalih Slovencev, ki so v tem času kupili neke nepremičnine za nižjo ceno, kot so jo potem dosegli, ko so te nepremičnine prodali,” je poudaril.

 

Drnovšek kupil hišo v Murglah za 37 tisoč mark – prodal za okoli pol milijona evrov
Pokojni Janez Drnovšek je živel v Murglah, natančneje v hiši z 225 kvadratnimi metri površine, kjer je pred njim živel eden najtesnejših sodelavcev Josipa Broza Tita Stane Dolanc, poroča Svet 24. Kot je pred leti poročala Demokracija, je Drnovšek za hišo plačal dobrih 37 tisoč mark, po poznejših zapisih pa naj bi jo prodal za več kot 500 tisoč evrov in si za ta denar kupil hišo na Zaplani.

Janez Drnovšek (Foto: Bobo)

Janez Stanovnik ravno tako prodal poceni kupljeno hišo za pol milijona
Nekdanji predsednik zveze borcev Janez Stanovnik, ki je že ravno tako pokojni, je svoj dom našel v Murglah, konkretneje v tamkajšnji 128 kvadratov veliki hiški, ki se je nahajala blizu Kučanove. Čeprav ni znano, za koliko točno je Stanovnik kupil hišo, pa so Slovenske novice leta 2012 poročale, da je dal hišo na prodajo za približno pol milijona evrov, ker se je odločil starost preživeti v Centru starejših Trnovo. Kot so tedaj poročale Finance, je bilo Stanovniku kot zaslužnemu Ljubljančanu sicer dodeljeno varovano stanovanje. “Za oskrbovano garsonjero plačuje profitno najemnino oziroma razliko med profitno in neprofitno. To znese 27 evrov na mesec, ki jih nakazuje eni od humanitarnih organizacij,” so navedli.

Janez Stanovnik (Foto: Bobo)

Zakaj ni bilo postopkov proti Kučanu, ki je hišo dobil na dokazano koruptiven način?
Podobno kot Drnovšek, Zemljarič in Stanovnik je nekdanji predsednik republike in zadnji predsednik Komunistične partije Slovenije Milan Kučan na začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja po smešno nizki ceni prišel do hiše v Murglah. V njegovem primeru gre za stanovanjsko hišo v Murglah, kamor se je ta vselil leta 1989, torej v času, ko je ta opravljal funkcijo člana predsedstva Centralnega komiteja Zveze komunistov Jugoslavije in delegata skupščine Socialistične republike Slovenije.

Kučan je na podlagi Jazbinškovega zakona iz leta 1991, ki je bil sprejet za imetnike stanovanjske pravice takratnih družbenih stanovanj, cene pa so bile tudi do 10-krat nižje od realnih, odkupil hišo v Murglah. Hiša, v kateri so stanovali Kučanovi, je bila po navedbah Demokracije ocenjena na več kot 3 milijone slovenskih tolarjev oziroma na skoraj 95 tisoč nemških mark. A Kučan je za omenjeno hišo plačal zgolj dobrih 41 tisoč mark. Za simbolično vsoto denarja je šel tudi v odkup parcele okoli hiše, kjer bi se lahko postavilo še eno hišo.

Milan Kučan (Foto: Bobo)

Navkljub ugodnemu nakupu stanovanjske hiše pa je Kučan prosil za povrnitev sredstev, vloženih v stanovanjsko hišo v Murglah. V prošnji, da se mu skladno z določili 62. člena zakona o stanovanjskem gospodarstvu priznajo vložena sredstva in se mu poračunajo v skladu s 1. točko komentarja k 62. členu, je izpostavil, da je v prostorih opravil nekatere izboljšave, v izvedbo del pa vložil lastna sredstva v višini 964.000 dinarjev.

Pred šestimi leti je Svet24 v zvezi s Kučanovo hiško, ki je bila zgrajena leta 1980, poročal, da Geodetska uprava Republike Slovenije (Gurs) nepremičnino v velikosti 145 kvadratnih metrov ocenjuje na 335 evrskih tisočakov. Ker so šle cene nepremičnin na trgu navzgor, si je v luči tega smiselno za grobo primerjavo pogledati, za koliko se podobna velikost hiš v Murglah danes prodaja na trgu.

Kučanova hiša v Murglah (Foto: N. K.).

Na strani Nepremičnine.net lahko denimo vidimo, da se po znižani ceni v Murglah prodaja hiša, zgrajena leta 1969, adaptirana leta 1999, v velikosti 83.4 m2 s pripadajočim zemljiščem v velikosti 831 m2 za 619.000 evrov. Hiša dvojček v velikosti 83 m2, zgrajena leta 1982, z atrijem in pripadajočim zemljiščem v velikosti se prodaja za 560 tisoč evrov.  Nekoliko večja atrijska hiša v Murglah velikosti 101 m2, zgrajena leta 1974, se prodaja za 800 tisoč evrov.

Foto: posnetek zaslona Nepremičnine.net

 

Foto: posnetek zaslona Nepremičnine.net
V primeru, če bi se Kučanovi odločili za prodajo hiše, bi nedvomno dobili za stanovanjsko hišo precej več, kot so zanjo plačali. Kučan bi torej lahko svojo hišo prodal za kar 20-kratnik nakupne cene.

Res je težko razumeti, čemu se sedaj sploh problematizira prodajo posesti Trenta, ki je bila kupljena za 45.000 takratnih nemških mark in nato 13 let kasneje prodana za ceno, kakršno so takrat imele nepremičnine v tem okolju. “Državni sklad je npr. slabšo nepremičnino v Triglavskem narodnem parku istočasno prodal celo bistveno dražje,” je ob tem denimo pojasnil Janša.

Janša zadevo Trenta imenuje Patria 2, ker gre za podobno absurdno obtožnico. Takrat je šlo za neznani dan, neznano vsoto, neznano podkupnino, za neznano osebo, za neznani kraj in čas. “Sedaj pa gre za enako absurdno obtožnico pomoč pri pomoči pri zlorabi položaja. Nobene zlorabe položaja ni. Posestvo sem kupil od privatne osebe, sem ga pošteno plačal, prodal sem ga po ceni, kakršne so bile takrat na trgu, in to je možno dokazati. Tukaj ni nobenega kaznivega dejanja,” je jasen Janša, ki poudarja, da gre v zadevi zgolj za politični proces, ki se vleče že 19 let. Glede na to, da je šele sedaj prišlo do prvega naroka, se po njegovih besedah očitno bližajo predčasne volitve. Dominantni mediji, naklonjeni levici, pa medtem skrbijo, da se v javnosti vse bolj omenja afero, ki to niti slučajno ni.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine