9.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

Depolitizirani z RTV terjajo od vlade denar

Piše: Nova24tv.si

“Menimo, da je skrajni čas, da vlada preide od besed k dejanjem,” po pozivu Sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) k zvišanju RTV prispevka izpostavljajo v Svetu delavcev RTV Slovenija, kjer ne zmorejo skriti svojega nezadovoljstva glede financiranja “depolitiziranega” javnega medija.  

Po junijski seji Sveta Radiotelevizije Slovenija je bil sprejet poziv vladi za delno uskladitev RTV prispevka z inflacijo. S tem želijo, da bi se mesečni prispevek za fizične osebe povečal z 12,75 evra na 14 evrov. Ob tem so po navedbah STA pojasnili, da se je “obstoječi sistem financiranja, ki naj bi skrbel za stabilnost javnega zavoda, v 12 letih sam sprevrgel v vir destabilizacije”.

Svet delavcev pa se je sedaj z nedavnim obvestilom “pridružil apelu Sveta RTV, ki je 26. junija Vlado RS pozval k uskladitvi RTV prispevka in vzpostavitvi stabilnega financiranja javnega zavoda”. Kot pravijo, je “agonija z neurejenim financiranjem, ki se vleče že več kot desetletje in čedalje bolj zavira zmožnost javnega medija, da bi opravljal svoje zakonske dolžnosti, za Svet delavcev RTVS nesprejemljiva”.

V nadaljevanju so depolitizirani spomnili, da je Golobova vlada ob sprejetju zakonske novele RTV pred dvema letoma zagotovila, “da si prizadeva za stabilnost RTV Slovenija”. Ob tem so pojasnili, da je do omenjenih navedb prišlo v času, “ko so slovenski volivci z veliko večino to novelo podprli na referendumu”. “Vnovič opozarjamo, da je to tudi pogoj za ohranitev programske, uredniške in novinarske avtonomije javnega medija ter opravljanje medijske dejavnosti v službi javnosti,” so poudarili.

V obvestilu je Svet delavcev RTVS dal vedeti, da se strinja z odločitvijo vlade, da se del opravljanja javne službe pokrije s finančnimi sredstvi iz proračuna. A ob tem opozarjajo, da lahko takšen način financiranja “potisne javni medijski servis v popolno odvisnost od vsakokratne vlade, ki bi to proračunsko podporo lahko podaljšala ali ukinila”.

Zgolj obljube jim ne vlivajo zaupanja
Sami menijo, da je nujno, da se v praksi zagotovi stabilno financiranje “po vzoru sodobnih oblik financiranja javnih RTV v Evropi”“Nenehne vladne obljube o skorajšnji zakonski ureditvi tega področja zaposlenim na RTV Slovenija in javnosti ne vlivajo zaupanja. Menimo, da je skrajni čas, da vlada preide od besed k dejanjem,” so še poudarili v zaključku.

Do nedavnega poziva s strani depolitiziranih je očitno prišlo, ker vladajoči v praksi niso poskrbeli za uresničitev želja depolitiziranih. Premier Robert Golob, ki je seveda dal vedeti, da razume pozive, a je ob tem vseeno dodal, da več denarja ne reši problematike ter da je nujno, da se najprej pred pomočjo vlade pripravi dolgoročno vzdržen razvojni program. Do konca naslednjega meseca bi sicer morala vlada predlagati uskladitev RTV prispevka z inflacijo, zato se depolitizirani zavedajo, da se izteka zakonsko določeni rok.

Foto: Bobo

Navkljub finančnim težavam se denar za zvišanje nekaterih plač brez težav najde
Marsikoga poziv k zvišanju RTV prispevka razburja, saj je nedavno odjeknila novica, da čeprav se RTV Slovenija sooča s hudimi finančnimi težavami in ji je temu primerno vlada nazadnje namenila dodatnih 15 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja, pa to vodstva ni oviralo, da ne bi nekaterim novinarjem in urednikom enormno zvišalo plače. To so namreč razkrili dokumenti, do katerih se je dokopal Tednik Domovina.

Določenim so se plače zvišale za neverjetnih 22 plačnih razredov. Nekaterim novinarjem z zgolj srednješolsko izobrazbo so dvignili plače na kar 3100 evrov. Ena od voditeljic upora proti prejšnjemu vodstvu RTV, proti odgovornemu uredniku Igorju Pirkoviču ter ena od glasnih kritikov prejšnje desnosredinske vlade Kaja Jakopič je z “depolitizacijo” pridobila največ – za 22 plačnih razredov je namreč napredovala v 60. plačni razred (Več – tukaj).

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine