12.3 C
Ljubljana
sobota, 5 oktobra, 2024

SDS: Računsko sodišče je uporabilo dvojna merila

Piše: Ž.K. (Nova24tv)

V Slovenski demokratski stranki so se odzvali na včerajšnje poročanje medijev o reviziji političnih strank s strani računskega sodišča. Le-to je stranki SDS po pregledu poslovanja v letu 2022 izdalo “mnenje s pridržkom”. V sporočilu za javnost so zapisali, da je računsko sodišče pri oceni poslovanja parlamentarnih strank za leto 2022 očitno uporabilo dvojna merila, zaznana napaka pa je bila že davno odpravljena.

“Računsko sodišče je ob pregledu poslovanja za leto 2022 Slovenski demokratski stranki kot edini izmed parlamentarnih strank podalo mnenje s pridržkom. Kljub temu, da so podobne pomanjkljivosti kot pri SDS ugotovili tudi pri večini ostalih strank. Mnogo večje pa so sicer zaznali pri SD in stranki GS, a so jih pri oceni preprosto spregledali,” so zapisali v SDS.

V SDS so zapisali, da so sprejeli mnenje s pridržkom in to kljub temu, da je stranka že med revizijo izvedla ustrezen popravljalni ukrep. Navajajo, da računsko sodišče stranke res ni kaznovalo oziroma prijavilo zaradi prekrška, ampak jo je pozvalo k popravku, kar je bilo tudi storjeno. Dodajajo, da je stranka SDS že desetletja redno in skrbno pregledovana s strani računskega sodišča, ki so ga vedno vodili kadri tranzicijske levice.

“Od g. Igorja Šoltesa do g. Tomaža Vesela in g. Jane Ahčin. Prav je, da računsko sodišče poslovanje strank skrbno pregleda. SDS je vedno upoštevala njegove ugotovitve in ugotovljene nepravilnosti sproti odpravljala. Ni pa prav, da ta institucija uporablja pri svojem delu dvojna merila. In ni prav, da ne pregleduje financ nekaterih nevladnih organizacij, ki se aktivno vključujejo v volilne kampanje in ki so financirane tudi iz tujine,” so zapisali.

V SDS so pojasnili, da je pri sami oddaji poročila SDS za leto 2022 v enem delu res prišlo do nenamerne napake s strani zunanjega izvajalca računovodstva in nepravilnega delovanja aplikacije AJPES. Trdijo, da nobena donacija stranki ni bila zatajena, niti ni presegala zakonske omejitve po višini.

“Vse donacije so bile namreč korektno zavedene v prihodke donacij, ki so vštete v izkazu poslovnega izida, niso pa bile pravilno prepisane v obrazec P3 v aplikaciji AJPES. Jasno je, da računovodstvo podatkov ni namerno napačno vneslo v sistem, saj je vnaprej vedelo, da bo vse navedeno kasneje pregledalo Računsko sodišče RS, saj gre za pričakovano in normalno 4-letno revizijo poslovanja. Prispevki funkcionarjev SDS, ki jih računsko sodišče tokrat smatra za donacije, so po statutu SDS funkcionarska članarina v višini 5% od dohodka, ki jo poslanci in drugi funkcionarji plačujejo že več kot 25 let,” navajajo v sporočilu za javnost.

Glede donacij fizičnih oseb (državljanov Slovenije) pa pišejo, da po zakonu te donacije ne smejo presegati desetih povprečnih bruto mesečnih plač na delavca v Sloveniji po podatkih statističnega urada za preteklo leto. “Vsaka fizična oseba lahko iz svojega računa tako zakonito nakaže katerikoli stranki – brez njenega vedenja ali soglasja – dovoljene donacije. Zanje v nobenem primeru ni odgovorna stranka,” so dodali.

Ugotovljena ogromna odstopanja pri drugih strankah
Po drugi strani pa je računsko sodišče pri poslovanju dveh strank sedanje vladne koalicije v letu 2022 (pri SD pa tudi že prej) ugotovilo ogromna odstopanja od normalnega poslovanja.

“Stranka SD tako enostavno ni plačevala računov in bi morala (če bi poslovala kot podjetje na trgu) že zdavnaj v stečaj. Stranka Gibanje Svoboda pa je pred volitvami leta 2022, ko ni imela nobenih legalnih virov prihodka in nobene nepremičnine kot garancije, brez problema pridobila milijonski kredit pri banki DBS. Kljub temu je računsko sodišče obema vladnima strankama izdalo pozitivno mnenje. Predstavljate si, da bi to isto računsko sodišče nekaj podobnega odkrilo pri stranki SDS. Da ima SDS za skoraj 2 milijona € neplačanih obveznosti ali da je brez zavarovanja pridobila od ene same banke milijonski kredit? Verjamete, da bi SDS v tem primeru dobila pozitivno mnenje računskega sodišča? Verjamete, da bi osrednji mediji v državi molčali ter namesto o tem poročali o nakazilu neke fizične osebe stranki SD v višini 10 tisoč €. Ne verjamete. Ker se to ne bi zgodilo. Ker živimo v državi dvojnih meril,” so zaključili.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine