2.6 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

V novi številki revije Demokracija preberite: RTV Slovenija odobrava žalitve razvpite in primitivne »umetnice« Svetlane Makarovič

Piše: Anamarija Novak

»Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) z ogorčenjem in razočaranjem dojema odločitev vodstva RTV Slovenija, da odstopa od pregona zoper Svetlano Makarovič zaradi njenih ekstremno sovražnih in vulgarnih izjav o novinarju dr. Jožetu Možini na političnem shodu.«

RTV Slovenija po tako imenovani depolitizaciji zelo selektivno razume, kaj je žaljivo in kaj ne, če so na javnem zavodu prav zmagoslavno naznanjali, da so (prav tako depolitizirana) sodišča Janeza Janšo obsodila za kaznivo dejanje razžalitve novinark Mojce Šetinc Pašek in Evgenije Carl. Na drugi strani pa je RTV Slovenija odstopila od pregona zoper Svetlano Makarovič, ki je osebno grdo žalila njihovega zaposlenega dr. Jožeta Možino. Odstop RTV Slovenija od pregona so v izjavi ostro obsodili v ZNP.

Dr. Možina za umik tožbe izvedel od odvetnice
V javnost je prišla bolj kot ne zmanipulirana informacija, da je RTV Slovenija odstopila od tožbe proti Makarovičevi, zato je dr. Jože Možina posredoval nekaj ključnih dejstev, povezanih s to temo. »Za umik tožbe proti Svetlani Makarovič s strani RTV sem izvedel od odvetnice, uprava RTV me o tem predhodno ni obvestila. Odgovorili so mi kasneje, ko sem jih vprašal, kaj se je zgodilo,« pravi Možina. Tožba proti Svetlani Makarovič in argumenti zanjo ne spremenijo nič vsebinskega, gre pa za simbolno spremembo. Uprava RTV je dr. Možini zagotovila: »Uprava vam bo še naprej zagotavljala ustrezno pravno pomoč. Tožba ni bila umaknjena v vašem imenu, ampak v imenu RTV Slovenija (kot 1. tožeče stranke). Sodni postopek se bo nadaljeval, pri čemer boste vi nastopali kot tožeča, ga. Makarovič pa tožena stranka.« Napisali so tudi: »Delodajalec vas je dolžan varovati pred blatenjem, žaljenjem in podobnimi ravnanji v zvezi z opravljanjem vašega dela. Uprava vam bo zato v konkretnem sodnem postopku še naprej zagotavljala pravno pomoč, ne bo pa v njem sodelovala kot stranka.« Dr. Možina se je na umik tožbe s strani RTV Slovenija odzval na omrežju X, in sicer je zapisal: »Gre za doslej neviden, grob, skrajno žaljiv javni politični izpad na novinarja zaradi konkretnih oddaj, ki jih ustvarja za javni medij (Utrip, Pričevalci), na političnem shodu, in sicer v podporo tistih, ki so sedaj na oblasti. Kot tak pomeni hujskanje in grožnje, zato se Makarovičeva sankciji praktično ne more izogniti.«

Škandal in blamaža slovenskega pravosodja
Dr. Možina nadaljuje: »Če bi se to zgodilo, bo, kot smo zapisali v tožbi, odprt ‘lov’ in bo lahko vsakdo o komerkoli, ki mu ni všeč njegovo mnenje, izrekel te in podobne nizkotnosti ter jih po potrebi razglašal za ‘satiro’. Da bi bila Makarovičeva nad zakonom in bi ji bilo dovoljeno več – to pa bi bil poseben škandal in blamaža slovenskega pravosodja, ki bi šla na evropsko sodišče.« Dr. Možina je mnenja, da gre ne glede na to, da se z umikom tožbe RTV ni zgodilo nič usodnega, za simbolno dejanje, ki postavlja določena vprašanja. In sicer:
S katerimi argumenti je uprava RTV brez vednosti zaposlenega umaknila tožbo proti Makarovičevi? Ali se torej delodajalec – RTV, ki praviloma zelo odločno javno brani vse svoje napadene sodelavce, v primeru Makarovič:Možina pa je bil tiho, strinja z izrečenimi žalitvami, kot jih je na političnem shodu proti omenjenemu novinarju javne RTV izrekla Svetlana Makarovič? »Uprava RTV, odgovorna urednica, direktorica TV Slovenija – nobena izmed njih napada Svetlane Makarovič na političnem shodu ni jasno obsodila,« je ob tem opozoril dr. Možina in dodal, da »jih nihče iz nobene novinarske hiše niti ni vprašal, ali žalitve obsojajo«. »Zdi se mi vsebinsko korektno, da se navedene nadrejene ob pisanju na to temo vendarle vpraša, zakaj so tiho in kakšno je njihovo stališče,« še pravi dr. Možina.

Sad političnega pritiska
»Moj oseben vtis glede umika tožbe s strani RTV je naslednji – menim, da gre za sad političnega pritiska na vodstvo javnega medija. Gospa Makarovič je namreč najbolj izpostavljena (in tudi najbolj vulgarno žaljiva) politična aktivistka za potrebe sedanje politične garniture, ki žanje odkrito občudovanje vladajočih na čelu z ministrico Asto Vrečko. In prav ta ministrica je politično vodila proces depolitizacije RTV, ki je na čelo javnega medija pripeljal sedanjo vodstveno garnituro oz. upravo,« je na omrežju X še zapisal dr. Možina in ocenil, da je »uprava odstopila od tožbe na podlagi političnih pritiskov tistih, ki so jih na to mesto postavili«. »Bolj tehtne razlage ni,« pravi, »saj so v tem primeru dvojni vatli očitni.« »Medtem ko ob drugih, neprimerljivo blažjih, napadih na delavce RTV člani vodstva in PR RTV kar tekmujejo pri zagovoru in obrambi svojega sodelavca, kar je prav, pa je tokrat povsem drugače. Pa gre za javni medij, ki ga plačujejo vsi,« je sklenil svoj odziv.

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine