-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Že peti manever Svobode doslej za blokado preiskave poslov Goloba in Gen-I

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Za še peti način obrambe Roberta Goloba, pred preiskavo njegovih poslov v preteklosti, se je pričakovano odločila Svoboda.

Za predsednika preiskovalne komisije, ki bi vodil preiskavo Goloba, GEN-I in Svobode, so v mandatno volilni komisiji določili poslanca Svobode Tomaža Laha. Potrditi ga mora še državni zbor.

Lah je nadomestni poslanec. Na volitvah ni bil izvoljen. Sedež je dobil, ker je bila za generalno sekretarko vlado izvoljena Barbara Kolenko Helbl, ki je soproga predsednika uprave GEN-I Maksa Helbla. Če bi Kolenko Helblova izgubila položaj generalne sekretarke, bo Lah avtomatično ob poslanski sedež.

 

Premier Robert Golob, ob njem Barbara Kolenko Helbl, ki vodi generalni sekretariat vlade, v ozadju že bivša pravosodna minsitrica Dominika Švarc Pipan Foto: DZ/Matija Sušnik

Laha Svoboda predlaga, da bi zavlačevali in onemogočili preiskavo, ki jo je zahteval državni svet o tem, kako je Robert Golob iz GEN-I preko podjetja Vesne Vuković plačeval novinarje portala Necenzurirano, poslovanja zasebnega Golobovega podjetja Star Solar in morebitno financiranja kampanje Svobode iz GEN-I z nenavadnimi nakazili na Balkan. Če bo opozicija vztrajala pri izločitvi Laha z utemeljitvijo, da bo sicer preiskoval sam sebe (ali je bil izvoljen s pomočjo denarja pridobljenega na sporen iz državnega GEN-I), bo to prestavilo začetek dela komisije. Kar je cilj Svobode. Če se opozicija odreče tej sicer razumni zahtevi po izločitvi, da bi čim prej dosegli preiskavo poslov Goloba, pa bo to tudi uspeh za Svobodo, saj je jasno, da Lah ne bo resno preiskoval Goloba, ker ga bodo sicer vrgli iz stranke, kot so že Mojco Pašek Šetinc, ker je v komisiji za črnjenje desnih medijev dopustila, da je Rok Snežič pričal o tem, kako je premierovo partnerko Tino Gaber seznanil z njenim bivšim partnerjem Klemnom Nicolettijem, ki je javnosti znan iz zgodbe podjetja s hitrimi testi Majbert Pharm, da je zanj promovirala propadlo kriptovaluto.

Da je preiskovanje Svobode nevarno, pa je okusil tudi že Miha Lamut (Svoboda), ki so ga odstavili, ker se ni izkazal pri obrambi Goloba v preiskovalni komisiji, ki preverja Golobove čistke v policiji.

Iz SDS so za predsednika preiskave poslov Goloba in Svobode predlagali Žana Mahniča, ki so ga vladajoči zavrnili, ko so se odločili za Laha. Mahnič, ker je sposoben in ima izkušnje, je bil zanje nesprejemljiv.

Dosedanji manevri

To je že peti manever za onemogočanje te preiskave v tem mandatu. Preiskavo je najprej po volitvah koalicija preprečila s pomočjo NSi, ki SDS ni bila pripravljena prispevati podpisov, da bi jo dosegli že davno. Razlog je verjetno tih dogovor na začetku mandata, ko je NSI vladna koalicija dodelila vodenje komisije za nadzor proračuna in komisije za nadzor obveščevalnih služb. Obe bi po rezultatu volitev in predlogu strokovnih služb morala voditi veliko večja SDS. Zaradi goljufanja SDS v obeh nadzornih komisija, ki bi morali biti pomemben instrument opozicije za nadzor pred zlorabami oblasti, protestno ne sodeluje in resnega nadzora ravnanja vladajočih ni.

Po dveh letih se je zgodil preobrat, ko je preiskavo zahteval državni svet, tudi tam je Svoboda to poskušala preprečiti z ostrimi pritiski, med drugim s posebnim dopisom vodstva GEN-I preko odvetniške pisarne Mirka Bandlja. A je večina svetnikov po polomljenem govorniškem pultu in še nekaj zapletih izglasovala zahtevo za preiskavo, s čemer je propadel drugi manever Svobode.

Tretji poskus ustaviti preiskavo je bila odločitev Urška Klakočar Zupančič, ki je preprečila odreditev preiskave v roku, ki ga določa zakon, ker tega ni dala na dnevni red parlamenta z razlago, da vsebuje resne napake. Državni svet je vztrajal, da ne bo nič popravljal in preiskavo je parlament na koncu odredil na izredni seji, ki jo je izsilila SDS.

V času, ko ni bila pripravljena sklicati odločanja parlamenta o odreditvi preiskave, je Klakočar Zupančičeva predlagala še naglo spremembo zakona o parlamentarnih preiskavah, da bi bilo mogoče s pritožbo na ustavno sodišče za nekaj časa preložiti, če ne celo preprečiti začetek preiskave Goloba in Svobode. Sprememba še ni uzakonjena tudi zaradi NSi, ki je sprožila referendumsko proceduro in s tem onemogočil glasovanje v zadnjem branju za 30 dni.

Peti manever je, da Svoboda zdaj poskuša doseči, da bi preiskovali sami sebe.

Tudi ta zanesljivo ni zadnji.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine