0.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

(DOKUMENTI) Asto Vrečko, ki je s prstom kazala na “tovarno laži”, je ves čas plačevala Filozofska fakulteta

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

“Spet popolne laži tovarne sovraštva skrajne desnice z namenom diskreditacije mene in Levice. Na Filozofski fakulteti nisem zaposlena.”

Tako se je na omrežju X na poročanja medijev, da ob vodenju ministrstva za kulturo dodatno dela na filozofski fakulteti, prejšnji mesec odzvala Asta Vrečko.

Ker sem v Spletnem časopisu poročal, da je Asti Vrečki vlada pred dvema letoma dovolila dodatno delo na Filozofski fakulteti, objavil pa sem tudi komentar Jožeta Dežmana, o težavah, ki bi jih lahko imela s habilitacijo, sem trditev ministrice preveril na filozofski fakulteti tako, da sem zahteval podatke o bruto izplačilih v zadnjih šestih mesecih. Iz fakultete so mi poslali izplačilne lističe, ki kažejo prejemke ves ta čas za dve uri dela tedensko. Po zakonu o vladi bi lahko ministrica dodatno delala največ osem ur na teden. Tudi sicer se je pokazalo, da so bile njene trditve o lažnivih medijih neresnične in najmanj zavajanje javnosti.

Vrečkova ima s filozofsko fakulteto sklenjeni dve pogodbi o zaposlitvi, eno za nedoločen čas s krajšim delovnim časom štiri ure tedensko za delovno mesto Znanstveni sodelavec in drugo za določen čas do 30. 9. 2024 s krajšim delovnim časom za delo na projektu. Obe sta zaradi imenovanja na funkcijo ministrice, kot so pojasnili iz fakultete, zamrznjeni. A ministrica je imela, ker ji je to ob prevzemu ministrske funkcije dovolila vlada, sklenjeno še pogodbo o zaposlitvi za dopolnilno delo, za kar je zadnje mesece dobila plačila. Ta pogodba se je, so zapisali iz fakultete, prejšnji mesec iztekla. Poslali so mi izpise plačnih listov za zadnjih šest mesecev, za katere sicer nisem prosil, želel sem le podatke o bruto izplačilih za ta čas. Zadnje izplačilo je Vrečkova prejela 10. marca letos (torej pred mesecem), osnova za izplačilo je bila 151,9 evra. Izpis zadnjega izplačila, ki so mi ga posredovali (enaka so bila večino prejšnjih mesecev), je takšno:

Koliko so ji v resnici bruto plačali, so prikrili z razlago, da ne smejo razkriti, koliko ima dodatka za delovno dobo. Da lahko prikrivajo bruto višino nakazila, je napačna razlaga. Javnost ima pravico poznati višino celotnega plačila. Ni pa jim treba razkrivati strukture. Za to tudi nisem prosil. Na vladi je ministrica Vrečko prejšnji mesec prejela bruto 5.832 evra bruto plače in to z dodatkom za delovno dobo. Podatke, ki vključujejo ta dodatek, mi redno, ko jih zahtevam, pošiljajo iz vlade, parlamenta, pa tudi vrhovnega in ustavnega sodišča. Fakulteto sem prosil, naj premislijo svoje stališča, koliko sme javnost izvedeti. Ker so vsote izplačil filozofske fakultete Asti Vrečko (zaradi katerih se ji ministrska plača ne zniža) nizke, ministrica pa je tudi mlada, je prikriti del sicer majhen in znaša le nekaj evrov. Na to so iz fakultete tudi korektno opozorili.

Po nekaj telefonskih komunikacijah so mi poslali tudi točne podatke o celotnih bruto izplačilih. Tako:

Asta Vrečko – zadnjih šest bruto plač + bruto RDU
mesec bruto plača v EUR
okt.23 155,18
nov.23 155,18
dec.23 155,17
jan.24 155,18
feb.24 155,17
mar.24 155,18
RDU (jan.24) 20,27

Ideje, da morajo javnosti prikriti del plač, so v preteklosti imele tudi že druge institucije, denimo RTVS, pa tudi pri predsednici republike se je že pojavilo, da so pošiljali nižje vsote kot jih funkcionarji dejansko prejmejo, češ da s tem varujejo njihovo zasebnost. Razlog za težave je nejasna zakonodaja, po kateri morajo uslužbenci hitro plačevati globe, če razkrijejo osebne podatke in zaradi tega raje prikrijejo čim več.

Za vsak slučaj.

Glob za prikrivanje javnosti pa ni.

Celoten odgovor filozofske fakultete o plačilih in zaposlitvi Aste Vrečko je takšen:

“Ministrica za kulturo dr. Asti Vrečko ima s Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani sklenjeni dve pogodbi o zaposlitvi (eno za nedoločen čas s krajšim delovnim časom 4 ure tedensko za delovno mesto Znanstveni sodelavec in drugo za določen čas do 30. 9. 2024 s krajšim delovnim časom za delo na projektu). Ko je bila imenovana na funkcijo ministrice za kulturo, smo sklenil dogovor o mirovanju pogodb o zaposlitvi, s katerim je bilo določeno, da obe pogodbi o zaposlitvi mirujeta za čas njenega opravljanja funkcije ministrice za kulturo (predvidoma do 31. 5. 2026). V tem času je pri nas na podlagi soglasja Vlade RS opravljala dopolnilno raziskovalno delo v obsegu 2 uri tedensko, za kar je imela sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za dopolnilno delo. Zadnja takšna pogodba, sklenjena 1. januarja 2024, je nehala veljati 31. 3. 2024. Odtlej ministrica s FF nima sklenjene nobene pogodbe za dopolnilno delo.

V priponki vam pošiljamo zadnjih šest plačilnih list (in plačilno listo za redno delovno uspešnost). V dokumentih so prekriti varovani osebni podatki, denimo davčna številka, naslov, številka transakcijskega računa, višina plačanih prispevkov in davkov ter neto izplačil. Na plačilnih listah smo poleg tega prekrili tudi zneske, navedene pod »Bruto plača«, »Osnova za izračun prispevkov« in podobno. Ti zneski namreč vključujejo tudi znesek dodatka za delovno dobo. Ta po ZSPJS in ZDIJZ predstavlja varovan osebni podatek. Ker je podatek o bruto znesku za posamezni mesec (denimo 151,54 EUR na plačilni listi za januar 2024) razkrit, bi lahko s pomočjo zneska »Bruto plača« enostavno izračunali dodatek za delovno dobo, iz tega podatka pa delovno dobo zaposlenega. Gre zgolj za nekaj evrov in formalnost, a nam to narekujejo predpisi in praksa Informacijskega pooblaščenca. Znesek, naveden pod »Znesek bruto«, tako predstavlja bruto plačo, zmanjšano za dodatek za delovno dobo.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine