1.9 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(SPREVRŽENO) Nov poskus uničevanja edinega tradicionalnega opozicijskega medija v državi – ker prvi val groženj ni uspel, zdaj grozijo prek medijskega inšpektorata

Piše: Vida Kocjan, C. R. 

Podjetje Nova obzorja, ki med drugim izdaja tednik Demokracija, je te dni prejelo šokanten dopis Inšpektorata RS za kulturo in medije, ki spada pod okrilje ministrstva za kulturo, v tem mandatu ga vodi Asta Vrečko, sicer tudi koordinatorka skrajne stranke Levica.

Inšpektorat izdajatelja Demokracije obvešča o začetku inšpekcijskega postopka, podjetje pa poziva k podaji pisne izjave. Pod poziv je podpisan inšpektor Aleksander Vidmar, pristojen za področje medijev, obvestilu o začetku inšpekcijskega postopka je priložil tudi prijavo preiskovalne komisije državnega zbora, ki jo po razrešitvi Mojce Pašek Šetinc vodi Tamara Vonta, poslanka stranke Gibanja Svoboda, ki kandidira tudi za evropsko poslanko. Slednja je predlog oz. prijavo zoper Nova obzorja označila kot »naznanitev suma oziroma razlogov za sum nastalih kršitev medijske zakonodaje«.

Inšpektor Vidmar je nato v dopisu zapisal, da je inšpektorat prijavo preiskovalne komisije državnega zbora prejel 16. aprila 2024 in pojasnil, da naj bi po navedbah komisije oz. podpisane Tamare Vonta »izdajatelj tednika Demokracija, z objavljanjem medijskih vsebin, oziroma prispevkov več naročnikov« domnevno kršil 46. člen Zakona o medijih. Pri tem izpostavljajo »občini Lendava in Vrhnika in druge občine in druge pravne osebe«. Očitajo, da Demokracija medijskih vsebin oz. prispevkov, »ki so bila plačana obvestila oz. oglasi, katerih objavo so naročile občine in pravne osebe«, ni jasno označila kot oglase in jih ločila od drugih vsebin.

Interesi se ujemajo: pregon Demokracije ustreza tudi ministrici za kulturo Asti Vrečko, ki je še nedavno govorila o “tovarni laži”. (foto: STA)

Za odziv smo zaprosili Domna Ranta, direktorja trženja in prodaje v podjetju Nova obzorja. Objavljamo ga v nadaljevanju.

Domen Rant: Komisija, ki je bila ustanovljena za blatenje stranke SDS in klicane priče, skuša škodovati podjetju in nadaljuje s svojim pohodom

»Komisija za preganjanje opozicijskih medijev je kljub temu, da je nekdanja predsednica te komisije Mojca Pašek Šetinc, javno priznala, da je bila ustanovljena zgolj zato, da javno blati stranko SDS in klicane priče  – zato sva bila z Jožetom Biščakom (takratnim odgovornim urednikom – op. av.) klicana na pričanje na komisijo decembra 2022, torej, da se naju poskuša javno oblatiti, in s tem škodovati poslovanju podjetja Nova obzorja), nadaljuje s svojim pohodom. Za »ponosne naslednike zveze komunistov« ni nič sveto – ne zasebna lastnina, ne podatki o naših naročnikih in oglaševalcih itd. Tako da še naprej blatijo in preiskujejo brez odredbe sodišča, da jim je to dovoljeno, edini tradicionalni opozicijski medij v Sloveniji – Demokracijo.

Sedaj ponovno pošiljajo grozilna pisma določenim nadzornim svetom občin, predvsem pa preiskujejo fakturirano realizacijo z občinami tednika Demokracija od začetka delovanja prejšnje vlade, torej od marca 2020. Ker prvi val groženj županom iz jeseni 2022 (češ, da jih bodo prisilno privedli, če ne bodo dali podatkov o poslovanju z nami) ni uspel, sedaj ponovno grozijo … Tokrat predvsem tistim občinam, ki z nami največ poslujejo. V Sloveniji, ki je članica EU že 20 let, poskušajo preprečiti, da bi tednik Demokracija s trudom svojih zaposlenih preživel na trgu … Torej, da lahko zaposleni obiskujejo poslovne partnerje, se z njimi pogovarjajo o sodelovanju in seveda kakšen posel tudi sklenejo. Torej, kar je dovoljeno Odlazkovim, Petričevim, Petanovim medijem itd., nam ni dovoljeno … To je, da poskušamo preživeti na trgu s prodajo oglasnega prostora in s trženjem naročnin.

Sam sem prišel na tednik Demokracija z začetkom novembra 2021 in zgolj nadaljeval tisto, kar je bila v Demokraciji praksa že prejšnja leta in v ničemer ni sporna …  Torej, vsi plačani prispevki so posebej označeni v kolofonu tednika Demokracija (rubrika Naši kraji in ostale). Kolofon je osebna izkaznica vsake revije in je najbolj verodostojen pokazatelj tega, kaj je v reviji objavljeno. S tem zadostimo vsem predpisanim normam.

Vendar problem ni v tem, ampak nekje drugje. Tednik Demokracija je edini tiskani medij v Sloveniji, ki mu je lani število naročnikov zraslo za 20 odstotkov, spletna stran Demokracije pa ohranja mesečno število unikatnih bralcev nad 200 tisoč. In zato nas je treba preganjati, groziti z inšpekcijami, pisati dopise našim oglaševalcem itd. Problem je naš vpliv, saj ljudje vedno bolj spoznavajo, da se resnice ne da skriti … Ogledalo sedanji skorumpirani vladi nastavlja tednik Demokracija, zato ga skušajo z vsem nezakonitimi sredstvi uničiti.

In kljub temu jim ni uspelo …. Ohranili smo večino poslovnih partnerjev, dobili smo nove, izdajamo nove edicije, naše knjižne uspešnice se prodajajo za med … Širimo se in se trudimo preživeti s poštenim delom.«

Tamara Vonta očitno lovi tudi glasove za evropske volitve na svoj značilen umazan način. Kot predsednica komisije zlorablja položaj in upa na čim več simpatij volivcev. (foto: Daniel Novakovič / STA)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine