-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Dr. Miha Pogačnik: Fajonizem Slovenijo odriva od Zahoda

Piše: Tanja Brkić (Nova24tv.si)

“Naša politika trenutno ni prozahodna politika, prav tako pa ni prodemokratična. Imamo neko čudno politiko, ki kaže neke čudne signale, ker se posredno na nek način obračamo k nekim gibanjem, ki niso demokratična in v svetu povzročajo težave,”, meni mednarodni pravnik dr. Miha Pogačnik, ki ocenjuje, da je aktualna zunanja politika Slovenije z dolgoročnega vidika slaba.

“Če bi Slovenija hotela biti del Zahodnega sveta, bi ravnala enako kot Zahodni svet“, pravi dr. Miha Pogačnik, ki meni da zunanja politika Tanje Fajon Slovenijo odriva od Zahoda, med drugim pa zunanjemu svetu prikazuje tudi nepoznavanje osnov mednarodnega prava, s katerim bi se lahko seznanila, če bi hotela.

Dr. Pogačnik ni prepričan, zakaj Fajonova počne to, kar počne. Dopušča možnost, da gre za aktivizem ali za “dolg” v političnem smislu. Kaj točno je namen “fajonistične” zunanje politike, mednarodni pravnik težko komentira, pri tem pa spomni, da je bila Palestini državnost večkrat ponujena, a so jo zavrnili, ker se izključujejo, češ “mi bomo že država, a potem Izrael ne sme biti, in to seveda ne gre”.

Slovenija bi morala jasno in brezpogojno obsoditi vse vrste terorizma
Dr. Pogačnik vztraja pri trditvi, da se je Slovenija pred dvema letoma oddaljila od Zahoda in “naša politika trenutno ni prozahodna politika, prav tako pa ni prodemokratična. Imamo neko čudno politiko, ki kaže neke čudne signale, ker se posredno na nek način obračamo k nekim gibanjem, ki niso demokratična in v svetu povzročajo težave – eno je Palestina, Gaza in Hamas, drugo so Hutujci tam v Jemnu, tretje Hezbolah in podobno,” je dejal.

Strokovnjak za mednarodno pravo Dr. Miha Pogačnik (Foto: Polona Avanzo)

Slovenija bi morala brezpogojno obsoditi terorizem
Ne trdi, da Slovenija neposredno podpira terorizem, a da se vede čudno, saj “ga ni jasno, brezpogojno in “urbi et orbi” obsodila. Tisto, kar bi morala Slovenija narediti, je obsoditi vse vrste terorizma, tudi povedati, kdo to so, ker se ve, kdo to so,” je dejal.

“Če bi Slovenija hotela biti del Zahodnega sveta, bi ravnala enako kot Zahodni svet,” je povedal v nadaljevanju in še enkrat poudaril, da Palestina ne izpolnjuje pogojev za članstvo v OZN, pri tem pa je spomnil na pogoj o članstvu, ki je zapisan tudi na njihovi spletni strani: “Članstvo v Organizaciji je skladno z Ustanovno listino Združenih narodov odprto vsem miroljubnim državam, ki sprejemajo obveznosti iz Ustanovne listine Združenih narodov in so po presoji Organizacije sposobne te obveznosti izpolnjevati.”

“Eno izmed temeljnih načel mednarodnega prava je načelo suverene enakosti, samostojnosti in neodvisnosti. Palestina, karkoli že to pomeni, je sestavni del ozemlja države Izrael, ki obstaja, in priznavanje Palestine kot države pomeni, da priznavate državo znotraj obstoječe države,” je zelo jasno pojasnil Pogačnik, ki dodaja, da je to direktna kršitev načela neumešavanja v notranje zadeve.

Kot drugi razlog, da Palestina ne more biti sprejeta v Združene narode, navaja tudi to, da so skladno z ustanovno listino ZN lahko članice OZN samo države, ne pa drugi subjekti kot so recimo osvobodilna gibanja.

Skuša se doseči palestinska državnost, a to ne gre tako
Pogačnik ob ignoriranju trenutnega statusa Palestine poudarja, da je namen včlanitve Palestine v OZN ta, da skuša doseči palestinsko državnost, a to je nemogoče. Pojasnjuje, da je državnost po mednarodnem pravu faktično vprašanje – ne glede na priznanje države ali nepriznavanje države, država po njegovih besedah obstaja ob izpolnjevanju določenih pogojev, “teritorij, prebivalstvo in suverena oblast”.

Foto: epa

Ob tem je za razumevanje spomnil, da je tudi Slovenija nastala prej, priznana pa je bila šele 15. januarja 1992. V primeru Palestine in članstva OZN gre za “obvod, ki bi slej ko prej bil spoznan za protipravnega z vidika mednarodnega prava,” je prepričan.

Znašli smo se v nekem “klubu”, ki nima ravno bleščečega ugleda
Strokovnjak za mednarodno pravo priznava, da je minister le politična figura, a da ima ministrica za to “tam svoj kabinet, svoje svetovalce in pod seboj več stoglavo množico diplomatov in takšne napake po mojem, glede na vrsto modrih glav, ki tam sedijo, so težko naključne,” je pojasnil in dodal, da četudi Fajonova ne bi vedela za kaj gre, bi jo lahko pristojni za to podučili. A kot je dejal, gre za “nek aktivizem, ki je z mojega vidika, z dolgoročnega vidika za zunanjo politiko Slovenije slab, znašli smo se v nekem “klubu”, ki ni ravno bleščeče ugleden, in to kljub temu, da je bilo jasno in napovedano, da bodo ZDA vložile veto – če ne bi one, bi pa kakšna druga”.

To ni Evrovizija, presenečenj ni
Pojasnil je, da so to stvari, ki so vnaprej dogovorjene in usklajene ter hudomušno pripomnil, da to “ni glasovanje kot na Evroviziji – velesile se med seboj konktaktirajo in ko stvar pride na sejo Varnostnega sveta, je več ali manj vnaprej jasno, kaj se bo zgodilo, nekih presenečenj ni.”

Kar se tiče glasovanja, dr. Pogačnik priznava, da je bil tudi sam presenečen nad glasovanjem svetovne diplomacije, saj je prepričan, da vse poznajo pravila in vsaj osnove mednarodnega prava: “Verjemite mi, ministrstvo za zunanje zadeve zelo dobro pozna Ustanovno listino ZN,” poudarja.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine