1 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(EKSKLUZIVNO) Očitno se je Matjažu Hanu splačalo vložiti kandidaturo za predsednika SD “pet minut pred dvanajsto”: ugnal je Milana Brgleza

Piše: G. B. 

Celodnevni kongres SD v Ljubljani se je zaključil šele ob polnoči. Po napeti tekmi za predsedniško mesto – v prvem krogu nihče od štirih kandidatov ni dobil večine – sta se v drugem krogu pomerila Milan Brglez in Matjaž Han. Rezultate so razglasili opolnoči. Rezultat je bil zelo tesen: 182 glasov za Hana, 172 za Brgleza. 

Matjaž Han je kandidaturo vložil šele tik pred zdajci, verjetno šele, ko “se je preštel”. Očitno se mu je splačalo, čeprav je v svojih nastopih na kongresih deloval manj samozavestno kot Milan Brglez, ki ga je podprl tudi v prvem krogu poraženi Jani Prednik. Za Brgleza se je sicer že nekaj časa govorilo, da ga iz ozadja podpira Milan Kučan, povrh vsega naj bi bil tudi človek Roberta Goloba.

Nekdanji župan Radeč, dolgoletni poslanec in nekaj let tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je bil pred vstopom v politiko podjetnik, v tej vladi pa je minister za gospodarstvo. Prav to naj bi tudi odločilo o njegovem uspehu. S tem je namreč “rešena” tudi dosedanja predsednica SD Tanja Fajon, ki bo lahko nadaljevala s funkcijo ministrice za zunanje zadeve, Han pa je tako ali tako že član vlade. Ni pa znano, ali bo prevzel tudi funkcijo predsednika vlade, kar sicer pripada predsednikom koalicijskih strank. S strani Levice je namreč podpredsednik vlade še vedno njen nekdanji koordinator Luka Mesec, čeprav je sedanja koordinatorka Asta Vrečko prav tako članica vlade.

Zanimivo je sicer, da Han dokaj visoko kotira na javnomnenjski lestvici med posameznimi politiki, kar sproža vprašanje, ali so ga morda v preteklosti že “pripravljali” na vodenje “ponosnih naslednikov ZKS”. Brglez, sicer prebežnik iz SMC, pa velja za precej bolj prorusko orientiranega politika, podobno kot Danilo Türk. V primeru zmage Brgleza bi se postavilo vprašanje, ali je primerno, da je predsednik koalicijske stranke izven vlade in celo v Bruslju. Nekateri bolj ostro levičarsko orientirani kandidati so Hanu očitali neoliberalno usmeritev. Že pred samim kongresom je SD popljuval njen nekdanji simpatizer Blaž Zgaga. Stranko je sicer v času od volitev do sedaj zapustilo nekaj znanih osebnosti, tako Emilija Stojmenova Duh, ki je našla zavetje v Svobodi in postala ministrica, ter Dominika Švarc Pipan, ki naj bi bila prav tako blizu Robertu Golobu.

(več sledi)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine