9.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

Bilance 2023: V rdečih številkah le SD, ki veliko dolguje Žibertom, Kregarjem in judovski vili

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Z več kot dvema milijona prihodkov sta bila v lanskem letu Svoboda Roberta Goloba (2.250.619) in SDS € (2.007.998) Janeza Janše daleč največji stranki v državi.

Svoboda ima največ prihodkov med vsemi iz državnega proračuna, SDS največ lokalno in s članarinami, SD je na vrhu po denarju zbranem z “darili” in po prihodkih od kapitala (najemnine za oddajo nepremičnin), ki je iz časov komunizma. Prihodki od najemnin so se jim dramatično povečali, v letu 2022 jih je bilo 16.811, lani pa 149.170 evrov. Razlog je, ker so Zavodu 1. maj za precej astronomsko najemnino začeli oddajati svojo nekdanjo centralo, znano kot judovska vila. Stavbo so po vojni komunistične oblasti zaplenile v nacističnem taborišču umrli družini judovskega trgovca Feliksa Moskoviča in sicer za potrebe komunističnega revolucionarja Toneta Fajfarja kot v Pravni praksi razkriva dolgoletna novinarka Dela Alenka Puhar. Že predvojni revolucionar Fajfar je bil po vojni sedemnajst let minister republiške komunistične vlade, pred tem pa tudi sindikalist in urednik. Denimo, Delavske pravice. Za zaplenjeno hišo so veliko po vojni dedičem, ki je nikoli več niso dobili v last in posest, izplačali odškodnino.

Zavod Inštitut 1. maj sta konec novembra 2022 ustanovila predsednica Tanja Fajon in že bivši generalni sekretar Klemen Žibert, za direktorja pa so postavili Jana Škoberneta.

Daril in “kapitalskih prihodkov” so imeli v SD lani več kot vse druge stranke v seštevku. Nenavadno veliko pa je bilo tudi posojil od posameznikov s priimkom Žibert in Kregar.

S članarinami je SDS lani zbrala več kot četrt milijona evrov, kar je več kot SD in Svoboda v seštevku. SD pa izstopa po tem, da je več kot četrt milijona evrov zbrala z darili, kar je veliko več kot vse druge stranke v seštevku. SD je razkrila za 35.136 evrov teh “donatorjev”. Največ sta med razkritimi velikodušneži prispevala Jan Šabič z 10.000 evri in Zvijezdan Mikič s 7.830 evri. Med razkritimi donatorji sta tudi dva od treh kandidatov za šefa stranke: Jani Prednik in Milan Brglez. Oba sta podarila več kot tri tisoč evrov. Spisek vseh razkritih donatorjev je takšen:

Med četrt milijona “prispevkov”, ki jih je zbrala stranka, ni nakazila iz Svobode za skupno predsedniško kampanjo Milana Brgleza, ki leta 2022 sicer ni bila posebej uspešna, v višini 73,200 evrov. To so prijavili že leto prej. Da ima SD precejšnje “bilančne težave”, pa kaže spisek najetih posojil v lanskem letu, ki jih je bilo za 411.000 evrov, največ sto tisoč evrov, so si sposodili od Delavske hranilnice, po 20.000 evrov pa so jim posodili Milena Kregar, Sašo Golob, Jan Šabič, Luka Najdenov in Gordana Fekonja, med 19.000 in 20.000 evrov pa še Blaž Kregar, Miha Kregar, Matjaž Kregar, Matjaž Žibert, Klemen Žibert, Jasna Žibert… Celoten spisek lani najetih posojil je takšen:

Na naslovu Matjaža in Milene Kregar Litijska 29 se na spletu pojavi Gostilna Kregar. Matjaž Kregar je bil kot kuhar in podjetnik v preteklosti tudi kandidat stranke LDS na lokalnih volitvah v Ljubljani. Družina Žibert pa je javnosti znana zaradi afere z nakupom sodne stavbe, za katero so ministri vlade Roberta Goloba tik pred novim letom denar našli v državnih rezervah, v katere so prelili tudi še neporabljene prispevke za pomoč poplavljencem.

SD je prijavili 149.170 evrov prihodkov od premoženja, to je oddajanja nepremičnin. SDS 20.160, Svoboda, NSi in Levica pa nič. SD ima po državi več stavb, ki so jih pretihotapili iz prejšnjega režima, takrat jih je uporabljala Zveza komunistov, druge stranke so bile prepovedane. Večina denarja lani je bilo za oddajanje Moskovičeve vile Zavodu Inštitut 1. maj. Kako so se prihodki iz različnih virov, tudi od najemnin, spremenili v primerjavi z letom prej, kaže tabela:

V lanskem letu, ko ni bilo volitev, so imele vse stranke več prihodkov kot odhodkov, bilančno pa je zaradi velikanskih minusov iz preteklih let v rdečem ostala le SD, kjer po odstopu Tanje Fajon in Klemna Žiberta ravno iščejo novega predsednika in glavnega tajnika.

Prikaz prihodkov, odhodkov, rezultatov v lanskem letu in v celoti, ki je narejen po podatkih iz letnih poročil objavljenih na portalu Ajpes, je takšen:

Celotno poslovno poročilo SD za lansko leto, iz katerega sem črpal del podatkov, je takšno:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine