2.9 C
Ljubljana
nedelja, 24 novembra, 2024

Dosežki »Golobnjaka« − 20. del: Izpostave azilnega doma

Piše: dr. Vinko Gorenak

V programu dela »Golobnjaka«, uradno »Program za delo koalicije 2022–2026« so zapisali: »Do konca leta (2022, op. a.) bomo odstranili rezilno žico in vse ostale tehnične ovire na meji, saj so se izkazale za neučinkovite in nehumane. Na področju migracij (ne nezakonitih, op. a.) je treba predvsem preganjati organizirane kriminalne združbe, ki se ukvarjajo s tihotapljenjem ljudi.«

No, danes se piše leto 2024, pa tega niti po naključju niso naredili. A pomembnejše je nekaj drugega; gre za simbolno sporočilo tako tihotapcem kot nezakonitim migrantom, da je v Sloveniji po prevzemu oblasti s strani »Golobnjaka« zanje prijaznejše okolje, ki ga tako tihotapci kot nezakoniti migranti seveda takoj izkoristijo.

To se je tudi zgodilo. Poglejmo nekaj uradnih številk policijske statistike. Leta 2000 je policija v samostojni Sloveniji zabeležila okoli 35.000 nezakonitih prehodov državne meje, kar je bilo do takrat daleč največ. Leto 2015 ni primerljivo, saj je takrat šlo za državno prevažanje nezakonitih migrantov s hrvaške na avstrijsko mejo.

Zanimivejše pa je dogajanje v zvezi s tem po nastopu vlade »Golobnjaka«. Če je policija leta 2019 obravnavala 16.252 nezakonitih prehodov državne meje, je leta 2020 (večji del leta tretja vlada Janeza Janše) obravnavala 14.592 nezakonitih prehodov, leta 2021 (tretja vlada Janeza Janše) pa 10.198 nezakonitih prehodov državne meje. Leta 2022 (večji del leta vlada »Golobnjaka«) pa je policija obravnavala 32.024 nezakonitih prehodov državne meje. Trend se logično nadaljuje, v letu 2023 je policija obravnavala 60.587 nezakonitih prehodov državne meje. V obdobju od 1. januarja do 29. februarja 2024 je bilo obravnavanih 6.415 nedovoljenih vstopov v državo (v istem obdobju lani 5.234).

Trendi so torej jasni. V »Golobnjaku« v Slovenijo dejansko vabijo nezakonite migrante. Če k temu dodamo še podatke o tem, koliko nezakonitih migrantov pot nadaljuje na sever in koliko jih želi ostali v Sloveniji, je potreba po dodatnih kapacitetah azilnega doma po Sloveniji še toliko bolj razumljiva. Ob tem ne moremo mimo še nekaterih dejstev. Šef »Golobnjaka« je pred dnevi dejal: »Integracija tujcev je ena ključnih nalog te vlade.«

Odločitev o postaviti izpostav azilnega doma je bila sprejeta brez volje lokalnega prebivalstva. Se še kdo čudi protestom lokalnega prebivalstva, ki lahko edini ustavijo samovoljo »Golobnjaka«?

In še dve neizpodbitni dejstvi. Po uradnih statističnih podatkih Slovenije je bilo leta 2023 rojenih 17.627 otrok ali 1.357 manj kot leto pred tem. Umrlo pa je 22.492 ljudi. Stvar je torej jasna. V »Golobnjaku so leta 2022 ukinili Urad za demografijo, ki naj bi se ukvarjal z vprašanjem večje rodnosti v Sloveniji, kar uspešno prakticirajo nekatere države, kot so Poljska, Češka in Madžarska. Taktika »Golobnjaka« pa je prozorno jasna. V Slovenijo želi privabiti čim več nezakonitih migrantov, jim dati državljanstvo in si tako priskrbeti dodatno volilno bazo.

Tudi v tem primeru so v »Golobnjaku« naredili v svetovnem smislu res dosežek. Ko Azilni dom v Ljubljani z izpostavami poka po šivih in še bolj očitno tudi bo, so se odločili za dve novi lokaciji njegove izpostave. Prva naj bi bila na meji z Republiko Hrvaško v Brežicah, druga pa prav tako na meji z Republiko Hrvaško v Središču ob Dravi. Vsaj za Brežice je jasno, da je župan Ivan Molan dolgoletni župan SDS. Je ta odločitev »Golobnjaka« mogoče maščevanje njemu? Kdo bi vedel.

Tisto, kar je pa res dosežek »Golobnjaka«, celo v svetovnem merilu, pa je naslednje. Praktično ne poznam države, ki bi azilne domove ali njihove izpostave vzpostavljala na tistem delu države, kjer ilegalni migranti vstopajo v državo. Običajna praksa je prav nasprotna. Tako imenovane tranzitne države za nezakonite migrante, kar Slovenija pretežno še je, azilne domove ali njihove izpostave postavljajo tam, kjer nezakoniti migranti državo zapuščajo in ne, kjer vanjo vstopajo.

V tem kontekstu bi bilo logično, da Slovenija vzpostavlja izpostave azilnega doma v svojih lastnih objektih, in to na severni ali zahodni meji, torej na meji z Avstrijo ali Italijo in ne na meji s Hrvaško. Taka odločitev »Golobnjaka« nezakonite migrante naravnost nagovarja k odločitvi, da ostanejo v Sloveniji. Ob tem popolnoma zanemarjajo dejstvo, da se azilni domovi ali njihove izpostave običajno ne postavljajo blizu vrtcev, šol, bolnišnic ali podobnih objektov.

Za konec pa ne moremo mimo ignorance »Golobnjaka« do lokalnega prebivalstva. Odločitev o postaviti izpostav azilnega doma je bila sprejeta brez volje lokalnega prebivalstva. Se še kdo čudi protestom lokalnega prebivalstva, ki lahko edini ustavijo samovoljo »Golobnjaka«?

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine