-3.7 C
Ljubljana
torek, 24 decembra, 2024

Levičarska politika taktično ukinja volišča, kjer tradicionalno volijo desnico

Piše: Nova24tv.si

Leva politična opcija je po dolgem času na kolenih – Golobova vlada, ki jo v resnici iz ozadja vodi stranka Levica, je volilno telo odgnala tako močno kot Pahorjev (pravzaprav Golobičev) trojček v obdobju 2009–2011. Takrat je bila rešitev nov obraz – danes pa je ta taktika že povsem izpeta, saj je Golob tudi nove obraze priskutil volilnemu telesu. Zato se poslužujejo gverilskih taktik, kakršne so opisane v knjigi Forum Sao Paulo – od aktiviranja skrajno leve ulice do tega, da del kleptokratsko pridobljenega plena ponujajo volivcem. Ena izmed taktik je tudi ukinitev volišč – predvsem na podeželju.

Novinar RTV Slovenija Igor Pirkovič je razkril, da so mu domačini na Črnem vrhu potožili okoli ukinitve volišča v središču kraja zaradi treh stopnic, čeprav naj bi za invalide obstajal stranski vhod. Po prepričanju krajanov naj bi šlo za namero preprečitve, da bi v čim večjem številu volili starejši volivci. To pa ni edini primer. O ukinitvi volišč poročajo tudi iz ostalih slovenskih krajev, s tem pa se onemogoča pasivna volilna pravica številnih Slovencev, ki bodo zaradi različnih razlogov morali na druga volišča, kar pa bo za mnoge, še posebej ostarele in onemogle, predstavljalo težavo.

Taktika združevanja volišč ima že dolgo brado

Taktika združevanja volišč, kjer je moralo več vasi in manjših krajev voliti v večja urbana središča, se je začela že pred volitvami 2018, ko je tekoče posle opravljala še vlada Mira Cerarja. V času Golobove vlade pa se je postopek le še pospešil – dobivamo klice iz več manjših krajev, kjer prebiva večinoma starejše prebivalstvo, ki nimajo več popolnih gibalnih sposobnosti, prav tako nimajo vozila ali sorodnikov, ki bi jih peljali na volišče. Za takšne ljudi je ključno, da imajo volišča kar se da blizu svojega doma, saj drugače težko govorimo o demokraciji, če 0 pretežno podeželskemu – prebivalstvu vsako leto bolj otežimo dostop do oddaje glasu.

Še ena neuslišana ustavna sodba, za katero nihče ne ve

Spomnimo, že februarja leta 2018 je začela veljati novela zakona o volitvah v državni zbor, ki  določa, da morajo biti volišča dostopna invalidom. Državni zbor je novo določbo zakona sprejel na podlagi odločbe Ustavnega sodišča RS, a je očitno zakon ostal le na deklaratorni ravni, saj je dostop vedno bolj kraten večini invalidov na podeželju, kjer se ukinjajo volišča, pri tem pa volilne komisije celo uporabljajo izgovor, da se volišča ukinjajo, ker nimajo urejenega dostopa za invalide. To je seveda posebne vrste cinizem.

Okrajne volilne komisije vodijo sodniki

Okrajne volilne komisije, ki jih povsod vodijo sodniki, so v zadnjem desetletju drastično manjšale število volišč v podeželskih volilnih okrajih. Poslanska skupina SDS je denimo predlagala, da predsedniki in namestniki DVK, volilnih komisij enot in okrajnih volilnih komisij niso nujno iz vrst sodnikov.

Prvak opozicije Janez Janša je v Odmevih na RTV Slovenija izpostavil, da je do takšnega zmanjšanja prišlo – kako zanimivo – predvsem v tistih okrajih, “kjer je stranka SDS zelo močna, kar pomeni, da dosežemo visok odstotek, vendar je število glasov manjše, ker je udeležba nizka”.

Janez Janša (Foto: Nova24TV)

Kot najbolj drastičen primer omeni Šmarje pri Jelšah, kjer so ukinili kar 26 volišč.

“Zdaj si vi predstavljajte človeka, ki je prej volil v gasilskem domu v svoji vasi, potem pa pridejo naslednje volitve in tega volišča ni več tam. Poleg tega, da se mora zdaj mogoče peljati deset kilometrov stran do naslednjega volišča, ker volišča niso za vsakim vogalom tako kot v Ljubljani, je državljan upravičeno užaljen: zakaj v Ljubljani lahko volite na vsakem vogalu, v Slovenskih goricah pa ni mogoče voliti v domačem gasilskem domu?” se sprašuje Janša.

Razlogi so lahko izključno politični

Vsakič ko ukinejo kakšno volišče na podeželju, se sklicujejo na racionalizacijo in optimizacijo stroškov, a takšna razlaga seveda ne pije vode. Volilna pravica je temeljna pravica polnopravnega državljana demokratičnega sistema in kot taka center naših osebnih svoboščin in pravic.

Razumljivo bi bilo, če bi ukinili kakšno volišče v večjih urbanih središčih, saj se npr. iz Viča ni tak problem pripeljati v Celje. Težje pa je priti iz Male Pristave ali Bobovega v Šmarje pri Jelšah sploh za starejše prebivalstvo. Seveda ni naključje, da takšna podeželska populacija voli predvsem desnico, levi politični kartel pa bi ji očitno rad kratil volilno pravico, ker ne volijo za “prave”. Spomnimo, da je v Sloveniji groteskna tradicija, da državno volilno komisijo vodijo propadli levi politiki – bivši predsednik Dušan Vučko je nekoč bil v LDS, trenutni je Igor Zorčič, prej predstavnik levega krila že tako levega SMC.

Nekdanji predsednik državnega zbora Igor Zorčič (Foto: STA)

Ukinjena volišča je treba vrniti

Pred volitvami v Evropski parlament, ko bo na mizi celo naša skupna evropska usoda, bi bilo dobro vztrajati na tem, da se ukinjena volišča vrnejo.

“Vztrajali bomo, da se ukinjena volišča vrnejo. Izgovor, češ da so to naredili zaradi tega, ker niso bila nikjer volišča dostopna za invalide, je prazen. Komisija lahko gre, če so stopnice, pač pred stavbo in invalidi volijo. Lahko jih obišče na domu. Zdaj pa so zaradi tega, ker so rekli, da volišče ni dostopno za tri invalide, ukinili volišča za vse. Ko to seštejemo, gre za stotine volišč po celotni državi, predvsem na podeželju,” je dejal Janša.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine