5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Pavel Rupar pozval na protestni shod ta četrtek: Treba je držati skupaj in se skupaj upreti!

Piše: Nova24tv.si

“Zahtevamo, da se do prve polovice letošnjega leta uskladijo pokojnine še za 6,5 odstotka, da bodo te potem nekako realne,” je na današnji tiskovni konferenci ljudske iniciative Glas ljudstva in Inštituta 1. oktober poudaril Pavel Rupar. Prav tako je zahteval 100-odstotni dvig letnega regresa za upokojence.

“8,8 odstotka več pokojnine so upokojenci dobili z uskladitvijo za lansko leto, kar je dobro, če ne bi bila inflacija večja od tega odstotka. Praktično ljudje niso dobili nič več, kot bi morali,” je prepričan Pavel Rupar, ki meni, da bi bila potrebna še uskladitev pokojnin za 6,5 odstotka. “K tej zahtevi podajamo zahtevo za 100-odstotni dvig letnega regresa za upokojence,” je izpostavil in dodal, da vendarle državna podjetja, ki so jih državljani pomagali ustvarjati, regres kar bogato izplačujejo.

Podali so tudi zahtevo do ministra za delo Luka Mesca. Kot je spomnil, vladajoči že dve leti govorijo o pokojninski reformi, a nihče še ni videl niti prve strani. “Če gre za pokojninsko reformo, pričakujemo široko razpravo. Pričakujemo sodelovanje, vabila, sodelovanje različnih inštitucij, društev, organizacij, zvez, upokojencev, ki bodo pripomogli z znanjem, svojimi pogledi na pokojninsko reformo.” Rupar meni, da močno dvomi, da se na reformi sploh dela in da gre zgolj za kost za novinarje. Želijo ministrovo vabilo oziroma se bodo sami najavili na obisk pri njem, da se sami prepričajo o stanju priprave reforme.

Rupar pozval na četrtkov shod
Rupar je povedal, da ta mesec ne bodo organizirali upokojenskega protesta, ampak se bodo pridružili četrtkovemu protikorupcijemu protestu, ki se bo na Kongresnem trgu pričel ob 17. uri z namenom, da se pokaže, da je premike mogoče doseči le z množico in da se da vladi kot vsem organom vedeti, da v Sloveniji vlada nezadovoljstvo. Povedal je, da k udeležbi niso bili povabljeni, ravno tako se sami niso ponujali. V sklopu društva je najavljenih 12, 13 avtobusov. Po njegovo je treba držati skupaj, se skupaj tudi upreti stanju ali ga skupaj izboljšati, če drugače ne gre.

“Pozivamo vse, da se tega protesta udeležijo. Vse pa tudi pozivamo, da se obnašajo kulturno in dostojanstveno.” Ker je mogoče pričakovati provokatorje, je ljudi pozval, naj provokacijam ne nasedejo. Prav tako si želi, da so udeleženci protesta obnašajo kulturno, ker kultura pomeni biti Slovenec. Upam, da bo v četrtek vsaj toliko ljudi, kot jih pride na njihove shode.

Foto: posnetek zaslona Top TV Slovenija

Nato je Rupar spregovoril o začetku priprave dokumentacije za zbiranja podpisov za spremembo ustave v delu., kjer želijo, da se pokojnina vpiše kot ustavna pravica vsakega državljana v Sloveniji, ki ima vsaj 15 let delovne dobe v Sloveniji in ki je starejša od 62 let in starejši od 65 let. “Naš predlog bo, da se državna pokojnina vzpostavi po vzoru Kanade, Avstralije, Avstrije, a seveda v mejah zmožnosti in finančne vzdržnosti,” je pojasnil in dodal, da bi ta ob izpolnitvi pogojev znašala 450 evrov ne glede na druga leta delovne dobe. Po njegovih besedah gre v tem primeru nedvomno za socialni vidik, ki bi ga morale zastopati druge stranke. Zavedati se je namreč treba, pravi, da obstaja več kot 10 tisoč Slovencev, ki so tukaj delali, a nimajo pokojnine. Ti so torej na socialnih transferjih, kar se Ruparju ne zdi prav.

Zbirali bodo podpise za začetek posvetovalnega referenduma o plačevanju RTV-prispevka
Rupar je najavil zbiranje podpisov za posvetovalni referendum za spremembo dela zakona o RTVS, kjer je navedeno obvezno plačevanje. So za to, da še naprej obstaja javni medij, a ne v takem bogatem in nepravičnem kontekstu kot sedaj. Upokojenec s 500 evri po njegovo težko plačuje prispevek, če ima hišo in števec. “Ni pošteno, da se plačuje nekaj, kar mogoče nekdo ne želi gledati. Zelo vesel bi bil, če bi nam uspelo posvetovalni referendum spraviti v proceduro, da kateri koli vladi naročimo in sporočimo, naj se RTVS začne financirati na drug način. Ne želimo komercializacije, želimo pa, da je javni zavod zavod vseh,” je bil jasen.

Igor Černoga iz Inštituta 1. oktober je spomnil, da so že od prvega protesta lani dali med zahteve opustitev plačevanja RTV-prispevka za upokojence. Glede na situacijo, delovanje in poročanje javne RTV so sedaj to razširili v splošno oprostitev plačevanja prispevka za vse državljane.

“Obvezni prispevek, zaračunan državljanom za financiranje RTVS, pomeni nedopusten poseg v svobodo razpolaganja državljanov z lastnim denarjem,” je med drugim izpostavil Černoga in opomnil, da bi moral javni servis poročati o vseh pomembnih dogodkih, ki zadevajo državljane. Po njegovih besedah je ustavno sodišče odgovorno za nastanek današnjega stanja, ko se RTV vodi 100-odstotno politično. “To še otroci v vrtcu vidijo in vedo. Po pretvezo depolitizacije se je v hišo vpeljala 100-odstotna politizacija,” je bil jasen in napovedal zbiranje podpisov v aprilu in maju. Kot je povedal, imajo pripravljen tudi nov zakon o RTVS, ki je po njegovi oceni zelo dober.

Foto: posnetek zaslona Top TV Slovenija

Rupar je še povedal, da bodo zbirali naslove ljudi, ki bi radi imeli svoje vrtičke, pa jih zaradi starosti ne morejo obdelovati. Kar nekaj mladih se je javilo, je povedal, ki želijo pomagati in razumejo, da medgeneracijsko sodelovanje lahko privede do skupnega uspeha.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine