Piše: Petra Janša
Na kongresu Evropske ljudske stranke v Bukarešti je zbrane nagovoril tudi predsednik SDS Janez Janša. Dejal je, da sta pred EU dva glavna izziva, in sicer vojna v Ukrajini ter krepitev evropskega gospodarstva in kmetijstva, ki omogočata realno podlago za razvoj in blaginjo.
Evropska ljudska stranka (EPP) je minuli teden na dvodnevnem kongresu v Bukarešti sprejela volilni program, v katerem se je zavzela za varno Evropo in krepitev obrambnih zmogljivosti EU v koordinaciji z zvezo Nato. Napovedala je tudi, da se bo zavzemala za interese kmetov, malih in srednje velikih podjetij ter nadaljnjo podporo Ukrajine, poročajo tuje tiskovne agencije. Glavno sporočilo programa EPP pred junijskimi evropskimi volitvami je Evropa kot varen kraj za življenje. »Naši ljudje pričakujejo Evropo, v kateri se bodo počutili varne v vseh vidikih življenja,« piše v 23-stranskem manifestu.
Za vzpostavitev evropske obrambne unije
Predsednik EPP Manfred Weber je ob odprtju dvodnevnega kongresa dejal, da je evropski način življenja tarča napada. V luči tega je kot poslanstvo stranke izpostavil zaščito in krepitev Evrope. Dolgoročni cilj EPP je glede na program vzpostavitev evropske obrambne unije. »EPP bo vedno stala ob strani razširjenemu Natu in v celoti podpirala krepitev našega zavezništva, vključno s pristopom Švedske,« so zapisali. Ob tem so ocenili, da bodo zavezniki na drugi strani Atlantika Evropi stali ob strani le, če bo ta sama pripravljena opraviti »svoj del«, saj močno zavezništvo zahteva delitev bremena. Udeleženci so se strinjali, da morajo Evropa in njeni zavezniki najti način za nadaljnjo podporo politično, humanitarno, finančno in vojaško pomoč Ukrajini ter okrepiti Evropsko agencijo za mejno in obalno stražo (Frontex), vključno s povečanjem števila pripadnikov evropske obmejne in obalne straže na 30.000. Izpostavili so, da gresta varstvo podnebja in konkurenčno gospodarstvo z roko v roki in da bodo demografske spremembe v bližnji prihodnosti velik izziv.
SDS in SLS odrekli podporo von der Leynovi
Udeleženci kongresa, med katerimi je bila tudi delegacija slovenskih strank SDS, NSi in SLS, so drugi dan kongresa predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen potrdili za vodilno kandidatko na junijskih volitvah. SDS in SLS sta že pred kongresom sporočili, da 65-letnice ne nameravajo podpreti. Spomnimo. »Ursula von der Leyen ni moja izbira in je ne podpiram. Ni me prepričala ne s svojim nastopom, še manj pa s preteklimi odločitvami, med katerimi so bile mnoge povsem zgrešene. Četudi s svojo dovršeno komunikacijo skuša prepričati drugače, je šibka voditeljica. Evropa v prihodnjem obdobju potrebuje odločnost v dejanjih, ne samo v besedah,« je nedavno za STA dejala Romana Tomc. Slednja je bila v preteklosti že kritična do von der Leynove, ki ni stopila v bran vladavini prava in depolitizaciji medijev v državah, kjer je na oblasti levica. Njen strankarski kolega Milan Zver pa je takrat izrazil nezadovoljstvo z njenim delom v zdajšnjem mandatu, predvsem na področju zelenega prehoda. »V naslednjem mandatu bo treba reševati evropsko gospodarstvo in kmetijstvo, nisem pa prepričan, da to lahko naredijo tisti, ki so v tem mandatu sprejemali napačne odločitve,« je še pred omenjenim kongresom v Bukarešti zapisal Zver. Podporo von der Leynovi je odrekel tudi Franc Bogovič, saj so, kot je zapisal, »rezultati njenega dela in dela Evropske komisije v tem mandatu na področju kmetijske, energetske, okoljske in gospodarske politike zelo slabi«. Dodal je, da je komisija pod njenim vodstvom z »zgrešenimi ukrepi pod vprašaj postavila prehransko, energetsko in obrambno varnost Evrope«.
Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!