Piše: G. B.
Čeprav je bila Andreja Katič v preteklosti najprej ministrica za obrambo in nato še za pravosodje, ni skrivnost, da za premierja Roberta Goloba očitno ni prva izbira. SD jo je nameravala predlagati že takoj po volitvah leta 2022, vendar se je odločil za Dominiko Švarc Pipan, ki je bila v času Šarčeve vlade državna sekretarka pri Katičevi.
Kot je znano, je Švarc Pipanova odšla zaradi afere z zgradbo na Litijski, pa še to po tistem, ko ji je podporo odrekla njena matična stranka SD, ki ima sicer že nekaj časa hude težave sama s seboj, pa tudi s koalicijskimi partnerji. To se je sedaj tudi pokazalo. Nova ministrica za pravosodje Andreja Katič je namreč od premierja Roberta Goloba dobila rdečo luč za imenovanje državnih sekretark na ministrstvu po njeni izbiri. Sama sicer tega ne vidi kot zaušnico, pač pa kot povsem legitimno odločitev predsednika vlade “glede na stanje na ministrstvu za pravosodje”. Milo rečeno.
Katič si je po pisanju današnjega spletnega Večera za državni sekretarki izbrala dolgoletno uslužbenko v državni upravi Aleksandro Spasojević in nadzornico svetnico v službi za nadzor na protikorupcijski komisiji (KPK) Andrejo Kokalj. Tako Spasojević kot Kokalj veljata za nestrankarski kader, z izborom Katič pa so soglašali tudi v njeni matični stranki SD, navaja Večer. A predsednik vlade je ministrici v ponedeljek sporočil, da nobena od kandidatk ne uživa njegove podpore in da naj mu predlaga drugi imeni. Odločitve ni pojasnil, so za STA potrdili na ministrstvu za pravosodje. Naj bi se pa o tem s Katič pogovorila v živo, ministrica verjame, da že kmalu, “verjetno v četrtek po seji vlade”.
Kot je ministrica iz vrst SD dejala pred začetkom današnje seje predsedstva stranke, želi slišati Golobove razloge, njegovo ravnanje pa razume “kot posebno skrb, da imajo na ministrstvu najboljšo ekipo”. “Seveda nekako skupaj izbiramo najožjo ekipo, tako kot ministra, tudi državne sekretarje in je popolnoma razumljivo, glede na stanje na ministrstvu za pravosodje, da ima posebno skrb za to,” je dejala. S kandidatkama, ki ju je predlagala, je že govorila o tem, obenem pa je opozorila, da veliko kandidatov oziroma kandidatk za to mesto žal ni.
Andrejo Katič je na ministrsko funkcijo DZ potrdil pred tednom dni, do menjave pa je prišlo po odstopu Dominike Švarc Pipan zaradi očitkov o negospodarnem nakupu stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani. Na dan njene potrditve so na ministrstvu in številnih drugih lokacijah potekale tudi hišne preiskave zaradi sumov zlorabe položaja, med osumljenimi pa je več uslužbencev ministrstva.
Ta ponedeljek so se kriminalisti znova mudili na ministrstvu in opravili še del aktivnosti, ki spadajo v obseg hišnih preiskav iz minulega tedna, so za STA pojasnili na Generalni policijski upravi. Na ministrstvu za pravosodje pa so potrdili, da so kriminalisti obiskali prostore generalnega sekretariata. Zaradi odsotnosti enega od uslužbencev naj bi namreč minuli teden eno od pisarn le zapečatili in jo torej ta ponedeljek pregledali, je še izvedela STA.
Ugibanj, zakaj Golob blokira izbiro državnih sekretark, je sicer veliko, a slišati je, da obračuna Svobode s koalicijsko SD še ni konec, pač pa se šele dobro začenja. Po aferi z Vesno Vuković, ki s koncem meseca zapušča funkcijo generalne sekretarke Gibanja Svoboda, ter še nekaterimi damami, ki so morale zapustiti neposredno delovno ekipo, ki spremlja Goloba (tudi vodjo kabineta Petro Škofic), se je Golob očitno osredinil na spopad s SD, saj je to očitno sedaj edino, kar rešuje Svobodo, ki se je po javnomnenjskih anketah spet nekoliko dvignila, seveda na račun velikega upada SD. Slišati je tudi namige, da naj bi krog Golobovih botrov spravil na dan tudi seznam donatorjev Inštituta 1. maj, famoznega zavoda, ki naj bi prvotno deloval v Moskovičevi vili po izselitvi SD. Težave pa so nastale tudi zato, ker se botri za zdaj še niso poenotili glede morebitnega Golobovega naslednika, saj nekateri niti najmanj niso navdušeni, da bi Goloba nasledil sedanji finančni minister Klemen Boštjančič …