4 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Sabotaža okoljskih aktivistov proti energetski neodvisnosti Slovenije

Piše: Domen Mezeg (Nova24tv.si)

Gibanje Mladi za podnebno pravičnost pred zasedanjem odbora DZ za infrastrukturo, ki bo v torek in na kateri se bo odločalo tudi o pobudi SDS glede razpisa posvetovalnega referenduma o postavitvi novega bloka jedrske elektrarne Krško (NEK 2), je vnovič pozvalo, da se pobudo zavrne. Menijo, da je brez ustreznih relevantnih informacij zadeva prenagljena. A dejstvo je, da tovrstne pomisleke navadno izražajo tisti, ki NEK 2 v resnici nasprotujejo. 

V Gibanju Mladi za podnebno pravičnost sicer jasno poudarjajo, da niso proti jedrski energiji, “smo pa proti ravnanju, ki na stežaj odpira vrata ponovni zgodbi gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj”, so sporočili na današnji novinarski konferenci. Prepričani so, da bi morali odločevalci namesto tega, da se posvečajo referendumu in resoluciji, o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije, okrepiti procese za pridobitev vseh potrebnih analiz in sprejem celovitega okvira za upravljanje s projektom, poroča STA.

To so pomisleki tistih, ki jedrski energiji običajno nasprotujejo
To bi po njihovem v največji možni meri preprečilo sistemsko korupcijo, projekt pa bi bil po njihovem narejen bolj transparentno in strokovno. Gibanje je sicer že ob koncu januarja v javnem pismu vladajoče pozvalo, da naj ne skličejo, po njihovem mnenju, prezgodnjega referenduma o dotični zadevi. Poudarjajo, da ni poznan niti strošek investicije, kolikšna bo cena energije iz elektrarne, kdo bo kril stroške gradnje in kdo bo nosil tveganja v primeru, da bi šlo s projektom kaj narobe. Prav tako jih skrbi odlaganje odpadkov.

 

Jedrska energija je zelena energija
Polega tega jih skrbi moč elektrarne in soinvestitor projekta. Referendumsko vprašanje bi se sicer glasilo: “Ali ste za to, da Republika Slovenija zagotavlja stabilno in cenovno dostopno oskrbo z električno energijo prek uporabe nuklearne energije z izgradnjo drugega bloka Jedrske elektrarne Krško in manjših modularnih jedrskih reaktorjev?” V Gibanju še menijo, da je z referendumom smiselno počakati še dve leti, v tem času pa bi se okrepili procesi, ki bi pomagali pri odločitvi za scenarij “uporabe samo obnovljivih virov energije brez jedrske ali uporabe obnovljivih virov energije skupaj z jedrsko”. Znano je, da se jedrska energija v svetu vse bolj uveljavlja kot zelena.

Janša: Prej bomo v vrsti za jedrske reaktorje, manj bodo davkoplačevalce stali!
Prav zato se navedbe o potencialni korupciji ne zdijo povsem iskrene. Hkrati iz nemškega primera zelo dobro vemo, kam pelje družbo t. i. zeleni fanatizem oziroma odrekanje jedrski energiji – v draginjo, revščino in gospodarsko stagnacijo, kar slabi celotno Evropo. Za konec naj ponovimo še pomenljive besede opozicijskega prvaka Janeza Janše“Vsak mesec časa, ki ga bo Slovenija pridobila in se prej postavila v vrsto za jedrske reaktorje, se meri v desetinah milijonov evrov, ki jih bomo slovenski davkoplačevalci na takšen ali drugačen način plačali. Tukaj je čas tudi finančna komponenta.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine