9.6 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Svobodnjaki tik pred zdajci spremenili mnenje o zakonu o evtanaziji, zato so danes glasovali proti – ali računajo na referendum, ki naj bi bil hkrati z evropskimi volitvami?

Piše: Spletni časopis

“Predlagali bomo referendum, zato zakona, ki je dober, ne bodo podprli.” – s to napovedjo je Tereza Novak iz poslanske skupine Svobode presenetili podpredsednika državnega zbora Danijela Krivca (SDS), ki se je odzval, da je to stališče nelogično. Referendumska pobuda nima nobene zveze z zavrnitvijo ideje, o kateri bi bil referendum, je opozoril. Janja Sluga (Svoboda) je protestirala, da Krivec ne sme nič govoriti, kaj je nelogično. Krivec se je odzval, da je to “vzel na znanje”. Izjava Novakove, ki je Krivec ne bi smel ocenjevati, je bila v celoti takšna:

“Menimo, da je zakon dobro pripravljen in da bi lahko bil tudi primeren za nadaljnjo obravnavo. Menimo pa tudi, da je vprašanje zakonske ureditve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja tako zelo pomembno družbeno vprašanje, da terja tudi širšo družbeno razpravo, zato bomo sodržavljanom dali možnost, da se o tem ali se strinjajo, da se to vprašanje zakonsko uredi, dali možnost odločanja na referendumu, zato zakona ne bomo podprli v tej fazi, bomo pa istočasno vložili referendumsko pobudo za sklic referenduma.”

Tereza Novak (Svoboda) in Milan Jakopovič (Levica) Foto: DZ/Matija Sušnik

Deloma je bilo pričakovano, da bo Svoboda poskušala izsiliti kak referendum hkrati z evropskimi volitvami, da bi vplivali na kampanjo, a na način, da bi predlog za evtanazijo ostal v proceduri. Zdaj so pa z velikansko večino po prvem branje vrgli v smeti predlog uzakonitve obveznosti za zdravnike in medicinske sestre, da bi morali bolnim pomagati umreti. Razplet glasovanja je bil takšen:

Podprli so idejo, da bi o tem zakonu še govorili, poslanci Levice z izjemo Mihe Kordiša, ki ni glasoval: Matej T. Vatovec, Nataša Sukič, Milan Jakopovič in Tatjana Greif, za so bili štirje poslanci SD Jonas Žnidaršič, Damjan Zrim, Jani Prednik in Meira Hot, za je bila še Mojca Pašek Šetinc (nepovezani). Večina poslancev Svobode pa je glasovala proti, čeprav so pred tem ideje “ljudstva” branili.

Med politično najbolj vplivnimi zagovorniki zakona, ki bi zdravnikom in medicinskim sestram naložil, da morajo predati ali vbrizgati smrtonosno substanco hudo bolnim in trpečim, postopek pa bi plačalo obvezno zdravstveno zavarovanje kot obliko zdravljenja, je bila svetovalka predsednice republike Nataše Pirc Musar  Biserka Marolt Meden, v državnem zboru pa je bil danes zelo glasen predstavnik predlagateljev nekdanji minister, šef Rdečega križa in politkolesar Dušan Keber.  KNa strani predlagateljev je bil v dvorani tudi Igor Pribac. Poslanec SDS Žan Mahnič se je na to odzval nekoliko zlobno, ko je spomnil na težave Pribca na Filozofski fakulteti:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine