Piše: Gašper Blažič
Včerajšnja seja vodstva Gibanja Svoboda je predsednika stranke in premierja Roberta Goloba očitno tako izčrpala, da se na seji vlade danes ni pojavil. Očitno je bila seja zanj zelo naporna. Novica, da se Vesna Vuković umika s funkcije generalne sekretarke stranke, zanj ni najboljša, ne glede na to, da bo lahko po novem delovala iz ozadja.
Dejstvo je namreč, da naslednik Vesne Vuković, nekdanje novinarke Dnevnika, Siola in portala Necenzurirano, prihaja iz kroga finančnega ministra Klemena Boštjančiča. To je Rok Marolt, ki je po dolgoletni karieri v sedaj že propadlem nacionalnem letalskem prevozniku Adria Airways vodil Agencijo za civilno letalstvo, na ministrstvu za finance pa je v tem mandatu nekaj časa opravljal naloge generalnega sekretarja. Trenutno službuje kot direktor Kontrole zračnega prometa.
Je pa zanimivo, da so začeli celo mainstream mediji ugibati, ali bo morda Boštjančič, ki je očitno všečen ljudem, prevzel vlogo, ki jo ima sedaj Robert Golob.
Zanimivo, celo na Radio Slovenija v oddaji Dogodki in odmevi dopuščajo možnost, da bo v Gibanju svobode #GS, po včerajšnjem pretresu znotraj največje vladne stranke, prišlo do zamenjave prav na vrhu stranke in vlade. Kar sta Vukovićeva in Golob tako močno povezana … Se pravi,… pic.twitter.com/DTHbZTegpN
— Metod Berlec (@Metod_Berlec) March 7, 2024
Spomnimo: botri iz ozadja, med drugim Janković, Milan Kučan, Gregor Golobič in Aleksander Čeferin, so namreč že pred časom svetovali Golobu, naj se znebi Vesne Vuković. Vendar so po drugi strani prevladovale ocene, da je Vukovićeva za Goloba preveč pomembna, da bi se jo kar tako znebil. Zadnji “slovenski Watergate” pa naj bi prisilil generalno sekretarko k odhodu, s čimer bo Golob v zelo nezavidljivem položaju in povsem izgubljen.
Seveda se ni zgodilo prvič, da bi finančni minister preskočil na funkcijo predsednika vlade in največje vladajoče stranke. Pred 21 leti se je to zgodilo po odhodu premierja Janeza Drnovška, ki je bil konec leta 2002 izvoljen za predsednika republike. Takrat je vodenje vlade ter LDS prevzel dotedanji finančni minister Anton Rop, ki je politično kariero začel kot državni sekretar za privatizacijo, nato napredoval na funkcijo ministra za delo, družino in socialne zadeve, konec leta 2000 pa na funkcijo ministra za finance. Vendar je stranko in vlado z izključevalno držo nato zavozil: iz koalicije je spodil SLS, nato iz vlade še zunanjega ministra Dimitrija Rupla, medtem ko je že ob samem začetku spet rehabilitiral začasno odpisanega Slavka Gabra.
In kdo je Klemen Boštjančič? V preteklosti je bil predsednik uprave Adria Airways, torej neke vrste naslednik sedaj že pokojnega Janeza Kocijančiča. Decembra 2012 so ga zaradi 15,3 milijonske izgube nadzorniki že drugič razrešili s te funkcije, vendar je kasneje postal prvi mož družbe Mineral in jo menda rešil pred izgubami. Velja torej za kader iz gospodarstva, a to dejansko velja tudi za Goloba, ki je bil pred vstopom v aktivno politiko prvi mož Gen-I. “Vrhunski menedžer” je že tam deloval povsem po balkansko, podobno kot njegov vzornik Zoran Janković, ki mu je bil nekdaj tudi strankarsko lojalen.
Čeprav Boštjančiča nekateri ocenjujejo, da ima izdelan nastop, pa je tudi on že izgubil živce. Konec januarja letos mu je novinarka Demokracija zastavila na tiskovni konferenci vprašanje glede izdanih obveznic – ali se je vlada za izdajo obveznic odločila zato, ker je država pred bankrotom. Minister ji je odgovoril: »Sploh se mi ne zdi vredno na taka neumna vprašanja ali pomisleke odgovarjati. Več operiram s številkami in konkretnimi podatki, tako da … gre za neke populistične izjave, ki niso vredne komentarja.«
Ali je glede na navedena dejstva res primeren “novi obraz”, presodite sami.