-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite intervju s prof. dr. Bojano Beović, predsednico Zdravniške zbornice Slovenije: »Pogrom nad zdravniki je v resnici zelo, zelo zaskrbljiv, ker vodi v razpad javnega zdravstva«

Piše: Vida Kocjan

»Na vsak način bi v teh časih, ko zdravniki stavkamo, rada sporočila ljudem, da se bomo potrudili, da bomo naredili vse tisto, kar je res treba. Da jih prosimo za potrpljenje in da jih prosimo tudi, da po svojih močeh, kot je to v demokratični družbi mogoče, prepričajo odločevalce, da prepričajo vlado, da morajo zdravstvo urediti,« je v intervjuju za Demokracijo dejala dr. Bojana Beović. 

S prof. dr. Bojano Beović, dr. med., specialistko infektologije, predsednico Zdravniške zbornice Slovenije, smo se pogovarjali prejšnji četrtek. Tema je bila stanje v zdravstvu in s tem povezana stavka zdravnikov, kaj so razlogi, zakaj in koliko v Sloveniji primanjkuje zdravnikov. Kakšno je stališče predsednice zbornice tudi do osebnih napadov peščice ljudi na zdravnike in kakšen je njihov namen. Morda privatizacija javnega zdravstva?

Spoštovana prof. dr. Beović. Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides) je 15. januarja začel s stavko, vi pa ste opozorili na nemoč in nezadovoljstvo zdravnikov zaradi nikoli uresničenih obljub. Kako komentirate to stavko, kaj je razlog zanjo?

Neposreden razlog, kot razumem Fidesova stavkovna izhodišča, je neuresničevanje podpisanih dogovorov tako v letu 2022 kot leta 2023. Povedati pa je treba, da je to pravzaprav samo ozka stavkovna zahteva. Ko se pogovarjam s kolegi iz različnih ustanov, gre za širše zahteve po temeljitejšem urejanju zdravstva.

Izrazili ste pričakovanja, da se bo vladna stran držala podpisanih lastnih zavez in da se bo stavka končala, za zdaj pa nič ne kaže, da bi se to uresničilo …

Težko odgovorim, to je vprašanje za Fides, je pa to na vsak način ne samo moja želja, ampak tudi želja zdravnikov. Seveda pa je to prvi korak, prvi kamenček k urejanju razmer in tudi k vzpostavitvi zaupanja med zdravniki in vlado. Verjetno pa tudi z drugimi poklicnimi skupinami, ki so v težavah in potrebujejo ne samo večje plače, kajti to je samo en del, ampak res neko organizacijo dela na svojem področju.

Kaj menite o tem, da se ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel ne udeležuje pogajanj z zdravniškim sindikatom? Dejala je celo, da za to nima mandata, tj. pooblastila. Pogajanj pa se udeležuje državni sekretar na ministrstvu za javno upravo. Kako gledate na to, čemu takšnemu še nismo bili priča?

Pogajanj se udeležuje tudi državni sekretar z ministrstva za zdravje. Kakšen je dogovor na vladi, ne vem, ne vem niti, kdo je pravzaprav tisti, ki imenuje vladno pogajalsko skupino. Vendar pa je bil to očitno dogovor na vladi.

Zato ministrica nima pooblastil?

Verjetno. Ker je tudi uradno izjavila, da nima mandata. Za vsako funkcijo, ki jo nekdo opravlja, mora imeti pooblastilo, to je razumljivo. Zakaj so se tako odločili, pa je druga stvar.

Zdravniki so zaradi kadrovskih primanjkljajev vedno delali preveč, delodajalci so jih prosili za soglasje za delo prek zakonsko določenih 40 ur tedensko, približno polovica zdravnikov po zdajšnjih podatkih pa je zdaj to soglasje za čezmerno delo preklicala. Kaj bo to pomenilo v zdravstvu?

To pomeni, da bo marsikje težko organizirati celotno službo, ki temelji na tem. Na to čezmerno število nadur zdravnikov se je slovenska družba kar nekako navadila. Zdaj pa se bo pokazalo, kaj pomeni, če imamo v neki družbi, v neki državi zdravnikov toliko časa premalo.

Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine