8.8 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Na Reporterju se jim je zmešalo: sedaj Fides primerjajo že s Hamasom!

Piše: G. B. 

Čeprav je jasno, da je sedanja zdravniška stavka predvsem posledica neizpolnjenih obljub sedanje vlade o nujni reformi zdravstvenega reforma, predvsem glede obremenitve zdravnikov, pa se vlada ne ozira kaj dosti na to. Še več: angažirala je svoje medijske pitbule ter razne civilnodružbene podaljške. 

Ker je sedaj več kot očitno prišlo na dan, da je sedanja vladna ekipa povsem nesposobna izvesti kakršnokoli reformo, so začeli z diskvalifikacijami, češ da imajo zdravniki paciente za talce, da jih izkoriščajo za osebne koristi in podobno. Provladni mediji so zato že začeli z ofenzivo.

ZDUS zahteva ukrepanje proti Fidesu

V Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus) tako pozivajo odbor za pravno-etična vprašanja Zdravniške zbornice Slovenije, naj zaradi zdravniške stavke ukrepa proti sindikatu Fides. V zvezi namreč menijo, da sindikat s stavko med drugim krši člen kodeksa zdravniške etike, ki določa, da “zdravnik nikoli ne izkorišča pacienta za osebne koristi”. Menijo, da zdravniški sindikat z zdravniško stavko izsiljujejo državo za višje plače na način, da ima “za talce vse državljanke in državljane Slovenije”. V pozivu odgovornim so zapisali še, da kodeks zavezuje vse zdravnike v Sloveniji, zdravniška zbornica pa je dolžna ukrepati proti zdravnikom, ki kršijo določila kodeksa. “Zavedamo se, da je stavka legitimna pravica, a vendarle je pri zdravnikih treba njihovo stavko presojati z etičnega vidika,” so še dodali.

Torej, stavka je sicer dovoljeno, a bi pravico do nje odrekli zdravnikom, bojda iz etičnih razlogov.

Še huje pa so šli v odnosu do zdravnikov pri tedniku Reporter, kjer je Igor Kršinar v podkastu (skupaj z nekoliko bolj zadržanim urednikom Silvestrom Šurlo) tako rekoč Fides primerjal s Hamasom, češ da ima paciente za talce. Očitno pozabljajo, da bi jih Fides za takšne trditve lahko tožil in tožbo gladko dobil.

 

Fides je sicer zvečer sporočil, da stavkovna pogajanja med vlado in sindikatom Fides tudi tokrat niso prinesla nobenih premikov, vladna stran še naprej vztraja na stališčih, ki so bila podana na prvih stavkovnih pogajanjih in ne ponuja nikakršnih približevanj. “Je pa kljub temu razpisala začetek stebrnih pogajanj, kar je povsem nesprejemljivo in neizvedljivo, saj rešitev stavkovnih zahtev za Fides predstavlja predpogoj in temeljno predpostavko, s katero se bodo uredila izhodišča za stebrna pogajanja. Zato Fides na stebrna pogajanja ne pristaja do sklenitve sporazuma, ki bo rešil stavkovne zahteve,” so sporočili. Pogajanja se bodo nadaljevala jutri.

Fides pa je danes objavil tudi naslednje sporočilo:

Vlada in Fides sta dne 19.10.2022 podpisala Sporazum o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti, s katerim se je dogovorilo, da bo vlada do 01.04.20223 oblikovala ločen plačni zdravstveni steber v okviru plačnega sistema javnega sektorja in ga do 30.06.2023 vložila v zakonodajni postopek. Vlada tega dogovora o rešitvi tedanjih stavkovnih zahtev ni spoštovala in ni izvršila ničesar od dogovorjenega. Prav tako vlada ni spoštovala in ne spoštuje nadaljnjega dogovora iz istega sporazuma, da se bo specifike, povezane z delom, odgovornostjo in plačilom zdravnikov in zobozdravnikov urejalo ločeno, če bi druge poklicne skupine ali sindikati pogojevali ali omejevali urejanje plač zdravnikov in zobozdravnikov. Kljub temu, da je do takšnega omejevanja prišlo, vlada zavrača ločeno urejanje specifik, povezanih z delom, odgovornostjo in plačilom zdravnikov in zobozdravnikov ter sedaj zahteva, da specifik in odstopanj od enotnega urejanja ni. Vlada torej krši in odstopa tudi od izpolnitve tega dela sporazuma z dne 19.10.2022.

Vlada in Fides sta dne 27.01.2023 podpisali dodatni sporazum o rešitvi stavkovnih zahtev, v okviru katerega je vlada izrecno potrdila, da za nevzdržne razmere v zdravstvenem sistemu niso odgovorni zdravniki, pri čemer je obsodila kakršnokoli obliko nasilja nad zdravniki in drugimi zdravstvenimi delavci. S svojimi ravnanji tekom stavke, vključno z zahtevami za izvajanje aktivnosti zdravnikov tekom stavke, za katere ni nikakršne pravne podlage, vlada izvaja tisto, kar je v sporazumu z dne 27.01.2023 obsodila, to je nasilje nad stavkajočimi zdravniki in drugimi zdravstvenimi delavci. Nasilja namreč ne predstavlja zgolj fizično nasilje, temveč tudi vse druge oblike nasilja, vključno z vsiljevanjem delovnih obveznosti tekom stavke, ki ne sodijo v minimum delovnega procesa, kar vlada izvaja preko tiskovnih konferenc in s publiciranjem medijskih objav, ki so namenjene usmerjanju javnega mnenja zoper stavkajoče zdravnike in zobozdravnike ter preko tega izvajanje pritiska na stavkajoče, da bi morali opravljati dela in naloge, katerih tekom stavke niso dolžni opravljati. Takšno postopanje vlade ne le da predstavlja kršitev stavkovnega sporazuma z dne 27.01.2023 in ravnanje, katerega je vlada v njem obsodila, temveč predstavlja tudi kršitev zakona o stavki ter kršitev sindikalnih pravic, kar bi lahko ob ugotovljenem obstoju vseh zakonskih predpostavk lahko predstavljalo tudi kaznivo dejanje po 200. členu KZ-1.

Poleg navedenega se je vlada s sporazumom z dne 27.01.2023 tudi ponovno zavezala, da bo do 01.04.2023 oblikovala ločen plačni zdravstveni steber in zakonski predlog vložila v zakonodajni postopek do 30.06.2023, česar ni storila. Za primer, da to ne bi bilo izvedeno in se vsebine ločenega plačnega stebra ne bi pričele izvajati s 01.01.2024, se je vlada zavezala, da bo s Fidesom v ločenih pogajanjih odpravila plačna nesorazmerja z uveljavitvijo novih uvrstitev v plačne razrede s 01.01.2024. Tudi tega dogovora vlada ni spoštovala in ga ne želi spoštovati.

Prav tako vlada ne želi spoštovati dogovora iz sporazuma z dne 27.01.2023, s katerim je bilo dogovorjeno, da se bo v ločenem plačnem zdravstvenem stebru, torej z uveljavitvijo in pričetkom uporabe s 01.01.2024 uredilo:

  • novo delovno mesto starejši specialist ali starejši zdravnik/zobozdravnik brez specializacije z licenco s pripadajočimi PPDji, 18 let po strokovnem izpitu, ki bo uvrščeno 7 plačnih razredov višje od višjih specialistov in višjih zdravnikov/zobozdravnikov brez specializacije z licenco;
  • realiziralo prenos napredovanj, doseženih v času specializacije, ki je bila dogovorjena v sporazumu med Vlado in Fidesom iz leta 2016/2017,
  • dosledno spoštovanje standardov in normativov za delo zdravnikov in zobozdravnikov in črtalo vlogo Zdravstvenega sveta v postopku sprejemanja zdravniških in zobozdravniških standardov in normativov,
  • vzpostavilo pravne podlage in vire financiranja za fleksibilno nagrajevanje zdravnikov in zobozdravnikov za preseganje standardov in normativov.

Tako nikakor ne držijo očitki, da so bili edini dogovori med vlado in Fidesom dogovori od datumih, brez vsebin v ozadju, saj sta oba stavkovna sporazuma, podpisana oktobra 2022 in januarja 2023, ki sta se v delu nanašala celo na realizacijo obveznosti iz sporazumov iz leta 2016/2017, ki niso bile izpolnjene, vsebovala tudi konkretne dogovore, ki bi se morali pričeti izvrševati s 01.01.2024, pa jih vlada ne želi spoštovati in izvršiti. Tako Fides ne pristaja na očitke in stališča predstavnika vlade ministra Boštjančiča, da stavkovni sporazumi ne govorijo o ničemer konkretnem temveč le o datumu in da gre torej le za prestavljanje datumov. Takšno stališče vlade pomeni  popolno negacijo dogovorjenih vsebin in kršenje doseženih sporazumov s strani vlade, ki pa tudi v sedanjih pogajanjih razen prestavitve datumov ne ponuja ničesar v zagotovilo, da na koncu po izteku novih datumov nov sporazum ne bo res le nič drugega, kot prestavljanje datumov.

Zato Fides na takšna pogajanja in predloge vlade, ki že vnaprej kažejo, da je cilj le ponovno izigravanje sindikata in nespoštovanje dogovorjenega, ne pristaja več in zahteva konkretne zaveze in izvrševanje že dogovorjenega s 01.01.2024.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine