-3.4 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Danes zdravniška stavka, ki ni samo posledica slabih plač, ampak predvsem razsula v zdravstvenem sistemu

Piše: G. B. 

Zdravniki so ob 7. uri začeli enodnevno opozorilno stavko. Na svoje zahteve ob tem opozarjajo na zborih stavkajočih. V UKC Ljubljana, kjer so se podobno kot še v več drugih bolnišnicah zbrali ob 8. uri, jih je nagovoril tudi predsednik sindikata Fides Damjan Polh. “Ponosen sem, da vidim polno dvorano. Hvala za podporo,” je dejal.

“Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno, smo utrujeni, zanemarjamo družine. Čas je, da umirimo naše delo,” je na zboru v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana poudaril predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Vlado je pozval, naj omogoči, da bodo v javnem zdravstvenem sistemu zadovoljni, da jih bo dovolj. Čeprav so v koordinaciji zdravniških organizacij večkrat dali pobudo, po njegovih besedah niso bili uslišani. Namesto, da bi gradili sistem na novo, da bi bili partnerji odločevalcev, so ostali ob strani, je opozoril Damjan Polh.

Sicer pa Fides zaenkrat še čaka na vabilo na pogajanja. Polh je v izjavi za STA pojasnil, da so dobili obvestilo, da je vlada imenovala pogajalsko skupino za pogajanja z njimi. A kot je dodal, gre za isto pogajalsko skupno, s katero so se razšli 20. decembra, ko ni imela nobenega mandata in niso naredili nobenega koraka naprej, sestanek pa so končali po nekaj minutah. “To ne obeta nič dobrega za nadaljnje korake, nadaljnje reševanje nastale situacije,” meni Polh. Delo zdravnikov med stavko poteka v okrnjeni obliki, nekateri bolniki bodo prenaročeni. A Polh zagotavlja, da bodo vsak primer pogledali in nič ne bo spregledano. Nujna zdravstvena stanja pa bodo obravnavali tako kot sicer. Kot je pojasnil, informacije, koliko zdravstvenih storitev je bilo odpovedanih, nima. Več pa bodo lahko povedali v sredo, ko bodo opravili analizo poteka stavke. Pri tem pa je Polh poudaril, da gre za stavko, katere namen je, da se v zdravstvu nekaj premakne.

Specializant Rok Strle je ob robu zbora zdravnikov v UKC Ljubljana za medije izpostavil, da so zdravniki preobremenjeni, problem pa je najti tudi menjave in koristiti bolniški stalež. “Butasto se počutiš, ker opozarjaš na stvari, ki so določene z zakonom,” je poudaril. Strle je še dodal, da pri stavki ne gre le za zdravnike, pač pa da so v zadnjem času dale odpoved tudi nekatere medicinske sestre, ki jih bo težko nadomestiti.

Glavni razlog za zdravniško stavko, ki so jo v Fidesu napovedali 18. decembra, je neuresničitev vladnih zavez iz že podpisanih sporazumov. Gre za zamik pri oblikovanju plačnega stebra za zdravstvo, s katerim naj bi uredili specifike dela zaposlenih v zdravstvu, tudi zdravnikov, delu in zahtevnosti zdravstvenih poklicev pa naj bi bila prilagojena tudi plačna lestvica. Prav tako zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij, ki so nastala po posegu v plačni sistem, ko so se plače zvišale mladim zdravnikom, starejšim pa ne toliko.

Je pa jasno, da je stavka v veliki meri povezana z razsulom v zdravstvenem sistemu. Vse, kar je na področju zdravstva storila Golobova vlada, je to, da posluša “nevladne” šarlatane pod vodstvom politkolesarja Jaše Jenulla ter da je dopolnilo zdravstveno zavarovanje spremenila v obvezen prispevek. Vse ostalo pa je še vedno na nivoju obljub in časovnic. Navsezadnje bi moralo stavkati tudi strežno osebje, saj je znano, da je v vrstah medicinskega osebja velik kadrovski deficit. Še zlasti to velja za domove za starejše, kjer je delo medicinskih sester kljub veliki zahtevnosti najslabše plačano.

Vendar pa Golobova vlada kljub temu denar, ki bi bil nujno potreben za ureditev zdravstva, preusmerja k nevladnim organizacijam.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine