Piše: Ž. K. (Nova24TV.si)
Vlada Roberta Goloba v sodelovanju s Krščanskimi demokrati pripravlja poseg v ustavo. Državni zbor naj namreč ne bi več imenoval sodnikov, ampak bi to prevzel predsednik države. Kot je pojasnila predstavnica predlagatelja iz vrst svobodnjakov Lucija Tacer, spremembe uvajajo zato, ker se državni zbor v preteklosti ni zgolj samoomejil na formalni pregled postopka. Prav o tej temi je v Temi dneva spregovoril poslanec SDS Branko Grims.
“V razpravi v državnem zboru se je zelo jasno razčistilo, kaj je cilj te spremembe. To, da se še naprej predlaga tiste, ki so že zlorabili svojo funkcijo in so očitno kršili človekove pravice, in ker je to neprijetno početi pred očmi javnosti, želijo to čim bolj skriti,” je povedal poslanec.
Komentiral je tudi nezaupanje v sodnike. Voditeljica oddaje je spomnila, da se je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič v parlamentu pritoževala, da sodniki v javnosti ne uživajo dovolj zaupanja. “No, enkrat sem bil zraven, ko je rekla, da je treba iti pred sodniki na kolena. Morda je to bil način njene kariere, a tak odnos vsekakor ni dober. Zmeraj moraš imeti kritično distanco, moraš imeti nek realen odnos do človeka. Seveda vsakdo, ki je v kateri koli funkciji, mora biti izpostavljen nadzoru. Ne glede na to, da so to različne veje oblasti, je temeljni princip oblasti “checks and balences”, torej medsebojni nadzor in medsebojno ravnovesje različnih vej oblasti. V danem primeru zakonodajne in pravosodne. Tudi imenovanje sodnikov je moč razumeti v okviru “checks and balances,” je povedal Grims.
Grims je spomnil, da je v državnem zboru vsaj trikrat prišlo do razprave ob imenovanju sodnikov. Eden od teh primerov je primer nekdanjega predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše. “Vemo, da je pravno pokril umore, ki so se dogajali na jugoslovanski meji, vemo, da so tik pred osamosvojitvijo družino, ki je zatavala prek reke, ustrelili s streli v hrbet, on pa je kasneje razglašal, da je bilo vse v redu. Takšni ljudje ne bi smeli v demokratičnem sistemu delovati v pravosodju,” je spomnil poslanec.
Tudi sicer je lahko slovenska javnost od osamosvojitve naprej spremljala način delovanja spolitiziranega sodstva, ki je v preteklosti javno napovedovalo sodne postopke, jih nato obudilo pred vsakimi volitvami, na neki točki celo zaprlo vodjo opozicije, nato pa je pustilo, da so primeri zastarali ali pa so jih razveljavile višje sodne instance.
Grims je prepričan, da veliko problemov slovenskega pravosodja izhaja iz nikoli izvedene lustracije.
Vabljeni k ogledu oddaje.
Glasovanje DZ o začetku postopka za spremembo ustave: 61 za, 25 proti (tabela)
DZ je danes prižgal zeleno luč za začetek spreminjanja ustave v delu, ki govori o imenovanju sodnikov. Za sklep o začetku postopka je glasovalo 61 poslancev Svobode, SD, Levice, NSi, manjšinska poslanca in Anže Logar iz SDS. Logar pa v nadaljevanju ni podprl osnutka ustavnega zakona in stališča ustavne komisije o njem. Ta je podprlo 60 poslancev.
STA objavlja tabelarični prikaz glasovanja o sklepu o začetku postopka za spremembo ustave. Za veljavnost sklepa je bilo potrebnih 60 glasov.
Glasovanje po poslancih:
Svoboda ------------------------------------ AVŠIČ BOGOVIČ NATAŠA Za BON KLANJŠČEK MIRJAM Za ČALUŠIĆ MATEJA Za ČEBELA BOJAN Za DERGANC JOŽICA Za GAZINKOVSKI SANDRA Za GRANFOL VERA Za GREGORIČ MIROSLAV Za GRGUREVIČ LENA Za INTIHAR ALMA Za JANEV ROBERT Za KERT ANDREJA Za KLAKOČAR ZUPANČIČ URŠKA Za KOZLOVIČ TAMARA Za KRAJNC DARKO Za LAH TOMAŽ Za LAMUT MIHA Za LEP JURIJ Za NOVAK TEREZA Za NOVAK TINE Za OVNIK GAŠPER Za PEKOŠAK MONIKA Za PREMIK DEAN Za PREMK MARTIN Za PROPS FRANC Za PROSEN KRALJ ALEKSANDER Odsoten RAJBENŠU ANDREJA Za REZAR ALEŠ Za SAJOVIC BORUT Za SLUGA JANJA Za STOJANOVIČ DUŠAN Za SÜČ DEJAN Za ŠETINC PAŠEK MOJCA Za ŠTRAVS KATARINA Za TACER LUCIJA Za URANIČ TEODOR Za VONTA TAMARA Za VREČKO RASTISLAV Za ŽAVBI LENART Odsoten ŽIBRAT SARA Za ŽIVIC ANDREJA Za SDS ------------------------------------ BAH ŽIBERT ANJA Odsotna BREZNIK FRANC Proti ČERNAČ ZVONKO Proti FURMAN KARMEN Proti GLADEK RADO Proti GODEC JELKA Proti GRIMS BRANKO Proti HELBL ALENKA Proti HOIVIK ANDREJ Proti IRGL EVA Proti JANŠA JANEZ (IVAN) Proti JELEN JOŽEF Proti JERAJ ALENKA Proti KALOH DEJAN Proti KEPA FRANCI Proti KOSI ANDREJ Proti KRIVEC DANIJEL Proti LENART JOŽEF Proti LEP ŠIMENKO SUZANA Proti LISEC TOMAŽ Proti LOGAR ANŽE Za MAHNIČ ŽAN Proti MOJŠKERC ZORAN Proti PODKRAJŠEK BOJAN Proti ROSEC FRANC Proti ŠTURBEJ ANTON Proti TANKO JOŽE Proti NSi ------------------------------------ CIGLER KRALJ JANEZ Za ČADONIČ ŠPELIČ VIDA Za DIMIC IVA Za HORVAT JOŽEF Za REBERŠEK ALEKSANDER Za TONIN MATEJ Za VRTOVEC JERNEJ Za ŽAKELJ JANEZ Za SD ------------------------------------ BAKOVIĆ PREDRAG Odsoten HOT MEIRA Za KNEŽAK SONIBOJ Za MURŠIČ BOJANA Za PREDNIK JANI Za ZRIM DAMIJAN Za ŽNIDARŠIČ JONAS Za Levica ------------------------------------ GREIF TATJANA Za JAKOPOVIČ MILAN Za KORDIŠ MIHA Za SUKIČ NATAŠA Za T. VATOVEC MATEJ Za IMNS ------------------------------------ HORVÁTH FERENC Za ŽIŽA FELICE Za
Glasovanje po poslanskih skupinah:
stranka za proti vzdržani odsotni skupaj ------------------------------------------------------- Svoboda 39 0 0 2 41 SDS 1 25 0 1 27 NSi 8 0 0 0 8 SD 6 0 0 1 7 Levica 5 0 0 0 5 IMNS 2 0 0 0 2
Tabelarični prikaz glasovanja o osnutku ustavnega zakona in stališču ustavne komisije o njem po poslanskih skupinah. Proti so bili vsi prisotni poslanci SDS, tudi Anže Logar. Za veljavnost sklepa je bilo potrebnih 60 glasov.
stranka za proti vzdržani odsotni skupaj ------------------------------------------------------- Svoboda 39 0 0 2 41 SDS 0 26 0 1 27 NSi 8 0 0 0 8 SD 6 0 0 1 7 Levica 5 0 0 0 5 IMNS 2 0 0 0 2
vir: DZ