9.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

Številke pripovedujejo: Vlada Roberta Goloba prazni vaše žepe!

Piše: Ž. N. (Nova24tv.si)

Izračuni Financ so pokazali, da zaradi dodatnih obdavčitev plač Golobove vlade živimo bistveno slabše. V primerjavi s prejšnjo Janševo vlado bodo tisti s povprečno plačo letos zaslužili 664 evrov manj, tistim z minimalno plačo pa so vzeli 365 evrov.  

Medtem ko se v državi soočamo z visoko inflacijo, ki je septembra znašala 7,1 odstotka (po napovedih Umarja bo letno povprečje znašalo 7,6 odstotka), priča pa smo tudi ohlajanju gospodarstva, gre Golobova vlada namesto v razbremenjevanje v nalaganje dodatnih davčnih obveznosti. “Vprašanje je, česa vse se bo vlada še spomnila, saj vsak dan dobimo nove in nove informacije o morebitnih dodatnih davčnih obremenitvah,” so kritični pri Financah.

Slovenke in Slovenci, ki zaslužijo povprečno plačo bodo na račun bremen Golobove vlade prejeli kar 664 evrov neto na leto manj. Tisti z dvakratnikom povprečne plače bodo letno prejeli 1.020 evrov neto na manj. Manj pa bodo seveda zaslužili tudi vsi tisti, ki prejemajo minimalno plačo – kar 365 evrov.

Matic Čufar iz družbe LeitnerLeitner je za omenjeni medij pripravil izračune, kjer sta vidni dve primerjavi. “Prva je primerjava med verjetno obdavčitvijo plač prihodnje leto v primerjavi z obdavčitvijo, ki bi veljala, če bi obdržali Janšev zakon iz leta 2021. Druga primerjava pa upošteva samo usklajevanje dohodninskih razredov in olajšav z inflacijo oziroma brez nje.” Splošna olajšava (brez olajšav za vzdrževane družinske člane itd.) je bila upoštevana v obeh primerih, prav tako pa niso upoštevane niti morebitne “nove davčnih gorjače pri pokojninskih in zdravstvenih prispevkih”.

Primerjava plače pod Janšo in Golobom
Najprej so ob upoštevanju 0,3-odstotnega solidarnostnega davka primerjali neto plačo, ki bi jo dobili v primeru, če bi še naprej veljal Janšev dohodninski zakon, in neto plačo, ki jo bomo državljani primerjali od novega leta dalje. Janšev zakon je prinašal usklajevanje dohodninskih razredov z inflacijo. 5.500 evrov bi letos znašala splošna olajšava, ki znižuje dohodninsko osnovo. V naslednjem letu bi ta znašala 6.500 evrov , leta 2025 pa 7.500 evrov na leto. Ker sedaj ne bo prihajalo do usklajevanja dohodninskih razredov z inflacijo, ravno tako pa ne bo višjih olajšav, bo splošna olajšava ostala na 5.000 evrov na leto. “Najvišji dohodninski razred je 50-odstoten”.

Letna primerjava plače:

Vir: Finance

Mesečna primerjava plače:

Vir: Finance

Golobovi obljubljali nižjo obdavčitev dela, poskrbeli pa so za dodatne obremenitve!?
Dohodninski zakon, ki je bil sprejet v času Janševe vlade in je bil kmalu po nastopu mandata Golobove vlade ukinjen. Vlada je ob ukinitvi napovedala sprejetje nove dohodninske reforme, ki naj bi prinašala nižjo obdavčitev dela. V praksi pa lahko vidimo, da se je po zaslugi premierja Roberta Goloba in finančnega ministra Klemna Boštjančiča zgodilo ravno obratno, poskrbeli so namreč za dodatne obremenitve. “Delo je bilo že letos bolj obdavčeno, kot bi bilo, če Janševega zakona ne bi spreminjali”, ob tem opozarjajo in dodajajo, da sedaj prihajajo še nove obremenitve: “poleg 0,3-odstotnega solidarnostnega prispevka, ki se bo obračunal tudi na dohodke iz kapitala (na primer kapitalske dobičke, najemnine, dividende), tudi ne bo indeksacije plač ne olajšav. Indeksacije ne bo niti v polovičnem deležu inflacije, kot je bilo predvideno sprva.”

Na mesečni in letni ravni so pri Financah primerjali tudi, kako bi bilo, če bi veljal dohodninski zakon, ki je bil sprejet v času Golobove vlade. V prvem stolpcu niso upoštevali usklajevanje dohodninskih razredov in splošne olajšave z inflacijo, v drugem pa so. Na račun neusklajevanja dohodninskih razredov in olajšav z inflacijo bo imel tisti, ki zasluži povprečno plačo, 165 evrov manj na leto, tisti z dvojno povprečno plačo pa 329 evrov manj na leto kot, če bi do indeksacije prišlo.

Vir: Finance

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine