Piše: I. K. (Nova24tv.si)
Že pred poplavami smo slišali opozorila ministra za finance Klemna Boštjančiča, da je konec razmetavanja z denarjem in da se bo odslej sledilo fiskalnemu pravilu. Na žalost je to opozorilo prišlo komaj po letu obilne gostije za vladne “soborce” pri prevzemu oblasti: za sindikate javnega sektorja, (javne in zasebne) medije ter seveda za (ne)vladno “ulico”, sestavljeno iz levičarskih nevladnih organizacij. Danes, ko se pogovarjamo, ali bo vlada (kljub evropski pomoči) napraskala dovolj, da se bodo lahko v poplavah prizadeti ljudje vrnili domov, boste presenečeni ob številkah finančnih transferjev na račune provladnih nevladnih organizacij.
Najbolj pomenljiv je graf, ki kaže finančne transferje Mirovnega inštituta, ki je po izvolitvi nove oblasti (predvsem decembra 2022, ko so se sprostila proračunska sredstva) dobesedno eksplodiral. Kot zgodnje slovo Šarčeve vlade jim je bilo decembra 2019 nakazanih 138 tisoč evrov, nato v času Janševe vlade nikoli niso več presegli meje 100 tisoč evrov.
Skoraj 60 tisoč evrov v avgustovskem nakazilu
Potem pa jim je bilo decembra 2022 nakazanih neverjetnih 272 tisoč evrov, nakazila pa so se veselo nadaljevala tudi v novo leto, z dvema ogromnima tranšama marca 2023 (171 tisoč evrov) in junija 2023 (106 tisoč evrov). Pa še recite, da se ni splačalo skupaj z levo politiko na ulici protestirati proti Janševi vladi. Konec koncev gre očitno le za biznis. Še bolj grozljivo je, da v času, ko nam vlada razlaga, da bo najbrž zmanjkalo tako evropskih kot domačih sredstev za obnovo po poplavah, v isti sapi Mirovnemu inštitutu julija nakaže novih 60 tisočakov. Ljudje bodo že potrpeli pri sorodnikih za kakšno leto ali dve, glavno, da se “inštitut” z našim denarjem bori za lepi novi svet?!
Delovne sobote?
Predstavniki koalicije pa, medtem ko se sredstva deli paradržavnim nevladnim organizacijam, omenjajo uvedbo zastonjskih delovnih sobot, ki sta jih napovedali celo dve predstavnici vladajočih. Ena je poslanka Svobode Tamara Vonta: “Vsi dnevi, vse sobote, vse tiste socialistične sobote, ki smo jih delali oziroma moji starši za kulturne domove, za tiste žrtve potresa v nekdanji Jugoslaviji ipd. To pride, to so naslednji koraki.”
Prisilna solidarnost: vlada bi pomagala s tujimi rokami!
Da zadeva ni iz trete izvita, je potrdila tudi ministrica Tanja Fajon: “V duhu socialne demokracije predlagamo, da se najprej pomaga tistim, ki so v uničujočih poplavah izgubili vse. Vsaka druga sobota bo solidarnostna, podjetja bodo lahko prispevala dobiček v Sklad za obnovo.” Vlada bi v dobri stari levičarski maniri pomagala s tujimi rokami, s prisilno solidarnostjo, kar že poznamo v primeru migrantskih kvot na ravni EU.