16.5 C
Ljubljana
sobota, 2 novembra, 2024

Vreme in teorije zarote: kje so meje domišljije?

Piše: Gašper Blažič

Neurja so samo v mesecu juliju povzročila milijonsko škodo in to ne samo v kmetijstvu, pač pa tudi na nepremičninah ter infrastrukturi. Debela toča, močan veter in izjemno intenzivne padavine, ki so povzročile tudi poplave, so za seboj pustili razdejanje, posledice bodo občutne tudi za denarnice vseh davkoplačevalcev.

Zagotovo je letošnje poletje vremensko drugačno od lanskega, čeprav so se neurja pojavljala tudi prejšnja leta, a še nikoli tako pogosto in s takšnimi posledicami. V začetku avgusta je v Ilirski Bistrici celo divjal tornado. A nekaj je jasno: letošnje poletje ni zaznamovano s sušo, saj je padavin dovolj, medtem ko smo lani v tem času beležili veliko krizo z obsežnimi požari na Krasu ter izsušenim istrskim vodovodom. Nič nenavadnega torej, da so spet oživeli stari demoni domišljije, ki smo jih spoznali že v času epidemije koronavirusa, in sicer teorije zarote, da to ne more biti naključje, ampak da je prisoten človeški dejavnik. Povedano drugače: nekdo se maščuje naši državi.

Psihološko friziranje množic

Morda se bo kdo spomnil, kako so v času epidemije koronavirusa nastajali razni sumljivi spletni portali, od neodvisnih zdravnikov do neodvisnih medijev in podobno. Vsem pa je bilo skupno to, da so ob sklicevanju na neodvisno (!) stroko krepili ljudsko domišljijo s tem, kako nas ogrožajo številne zlobne sile. Bodimo realni: razne globalistične elite čisto zares obstajajo, toda pretiravanja z njimi jim dejansko samo koristijo, saj ljudje pogosto izgubijo občutek za realnost. Iz slovenske novejše politične zgodovine je znano, da je usmerjanje človeške psihe, zlasti preko psihologije množic, precej lažje kot pa manipulacija z vremenom. To, kar se je zgodilo lani 24. aprila, je s stališča zdrave pameti enostavno nerazložljivo, vendar pa je deloma povezano tudi z vsemi anticepilskimi teorijami zarote, s katerimi smo imeli opravka od leta 2020 dalje, politično podzemlje pa je to dogajanje le še pospeševalo in očitno tudi financiralo »neodvisne informacijske vire«, ki so ljudem burili domišljijo in jih silili k temu, da se borijo za »svobodo«, ki jim jo jemljejo globalisti in njihovi tedanji domnevni lakaji v slovenski vladni palači. Ko se je avtor članka, ki ga pravkar berete, pogovarjal z ljudmi, ki so lani aprila dali glas Gibanju Svoboda, so le-ti izrazili prepričanje, da tako kot takrat, ni moglo več iti naprej, da vladi kljub odličnim projektom niso mogli zaupati. Zato so pač izrazili zaupanje Golobu, ki je sicer »podobna globalistična zgodba kot Janša«, ampak z njim vsaj ne bodo nič izgubili, lahko pa zelo veliko pridobijo. No, v dobrem letu dni se je izkazalo, da so v resnici zapravili veliko priložnost za nek normalen razvoj. Nekateri se sedaj tolčejo po glavi, drugi pa še vedno nočejo priznati svoje zmote. Ker so preponosni, da bi jo priznali. A nekaj je jasno: v javnem mnenju zmaga tisti, ki ima v rokah močnejša orodja manipulacije z množicami. Del tega orodja so tudi teorije zarote, ki preusmerjajo pozornost proč od bistvenih problemov in so, kot bi rekel Karl Marx, pravcati »opij ljudstva«. Zato smo v času prejšnje vlade lahko doživeli vse mogoče: od zmerjanja zdravnikov z morilci (da, tu pa res vsaka pamet odpove) pa vse do protestov, ki so jih – vsaj formalno – organizirale skrajno desne in skrajno leve skupine, a še danes ni povsem jasno, kdo je bil v ozadju vsega tega. Morda pa kar sami globalisti, ki so se javno pustili »bičati«, dejansko pa so s temi protesti veliko prosperirali?

Globalno segrevanje ali umetno vreme?

Zagotovo so teorije zarote, ki se pojavljajo predvsem na družbenih omrežjih na spletu, velik izziv zlasti za psihologe. Pri vremenskih pojavih namreč rečemo, da gre za delovanje narave, ta dejanja pa se v zadnjem času opravičujejo z agresivnimi klimatskimi spremembami, ki naj bi jih sprožilo človeštvo. Češ, planet se prekomerno pregreva, vsega pa je kriv ogljik, zato je potreben oster boj proti prometnim sredstvom, ki jih poganjajo fosilna goriva, medtem ko naj bi elektriko, ki bi poganjala bodoča vozila (in tudi že poganja sedanja), proizvajale sončne in vetrne elektrarne. Seveda je realnost precej drugačna, to se že čuti denimo na Norveškem, ki sicer ni članica EU, je pa med evropskimi državami v samem vrhu po deležu električnih vozil – a kot kaže, bo tudi tam finančnih spodbud za nabavo električnih avtomobilov kmalu konec, kar pomeni, da bodo ti avtomobili cenovno nedosegljivi celo za srednji razred. K sreči pa zdrava pamet že zmaguje tudi v globalistični Organizaciji združenih narodov, kjer je vodenje odbora za podnebne spremembe prevzel človek, ki dvomi v dosedanje katastrofične scenarije o pregrevanju Zemlje, zaradi česar so številni okoljski aktivisti z Greto Thumberg na čelu zganjali nekakšne protestne akcije. No, treba je spomniti, da teoriji o agresivnem pregrevanju Zemlje nasproti postavljajo prav teorije o tem, da je z vremenom mogoče z lahkoto manipulirati, bodisi s kemikalijami (chemtrails), bodisi preko antenskih sistemov, ki z valovanjem lahko ustvarjajo nevihtne oblake. In sedaj naj bi se nek normalen človek moral odločati med tema dvema teorijama, ker nevtralen pač ne more biti. In prav v tej umetno ustvarjeni dilemi se skriva past: ustvarja se nekakšna atmosfera, ko se s pritiski na običajne ljudi slednje prisili, da postanejo oportuni in se postavijo na eno ali drugo stran.

Hude ure niso moderna iznajdba

Toda utemeljenost teorij o tem, da tako uničujočega vremena v Sloveniji ne bi bilo, če ne bi obstajali tisti, ki z vremenom manipulirajo. Toda, za kaj takega bi moral najprej obstajati jasen motiv. Zakaj bi npr. Američane zanimala majhna, a terensko zelo raznolika Slovenija? Morda zato, ker je Golobova vlada odpovedala nakup oklepnikov boxer? Zakaj so potem ujme razdejale tudi severno Italijo, precejšen del Avstrije in tudi Hrvaško, pri čemer sile narave niso prizanesle niti Avianu, kjer je ena najbolj znanih zračnih baz zveze Nato? Zakaj se Američani niso preko vremena raje lotili npr. Moskve ali pa Kitajcev, kjer bi imeli največ interesa?

Pojdimo še korak naprej. Teorija o tem, da je uničujoče vreme v Sloveniji nekdo sprožil in ga usmerjal, kot tudi teorija o klimatskih spremembah, ki jih je sprožilo človeštvo, hitro izgubita svojo verodostojnost, čim se pojavijo informacije o tem, da se uničujoča neurja ne pojavljajo šele v zadnjih letih, ampak so del celotne človeške zgodovine. V Sloveniji smo uničujoč tornado doživeli leta 1986 na območju Hotedrščice, od tam je prepotoval kar 34 kilometrov vse do Tomišlja. Že leto prej so zaznali podoben pojav na območju Gornjega Logatca. Takrat še nihče ni govoril o globalnem segrevanju, niti o manipulacijah z vremenom, je bila pa industrija pri nas neprimerno bolj nevarna za okolje kot danes, prav tako je tudi vozni park za seboj puščal izpuste, ki so bili človekovemu zdravju bolj nevarni kot danes. Še bolj nazorni pa so opisi neurij v starem slovenskem časopisju iz 19. stoletja in začetka 20. stoletja (del tega je nedavno objavil tednik Družina). V sicer starinski slovenščini slikovito opisujejo hude posledice neurij z debelo točo, močnim vetrom … Nedavno je na radiu Ognjišče o tej problematiki konec julija spregovoril tudi pater Branko Cestnik. »Še kot otrok se spomnim, kako sem gledal manipuliranje z vremenom, ko smo spuščali rakete proti toči. To je bila neke vrste manipulacija z vremenom. Človek se poskuša zaščititi pred vremenom, ampak zanimivo je, da se je ta vzorec nekega praznoverja sploh pojavil. Teorije zarote. Podobno smo imeli pri koronavirusu. Saj smo vsi poslušali, kako bodo v nas vstavili antene in 5G, ki nas bo spremenil v vodljiva bitja. In mi se bomo kot antene odzivali na tiste impulze in cepivo služi samo zato, da nas spremeni v antene. In take stvari so ljudje verjeli. In podobno vidimo tudi zdaj. Danes sem poslušal po radiu eno najpreprostejših razlag vremenoslovca. Nad Alpami se srečujeta dve močni območji, eno je mrzlo in drugo je vroče. Ker se srečujeta nad Alpami, prihaja v tem prostoru do teh vremenskih pojavov. Zelo preprosta razlaga, ki ti jo da vremenoslovec, ki ni zastonj študiral in ni zastonj že 20 ali več let vremenoslovec, ampak to bodo ljudje odrinili in si izmislili, kako Nato pakt dela vreme in take …,« je med drugim dejal. Na svojem Facebook profilu pa je objavil tudi kopijo časopisa Novice iz leta 1863, kjer je nazorno prikazano, kako so ljudje zaradi hude ure na območju Frankolovega in Nove cerkve že takrat iskali krivca v tistih, ki domnevno »coprajo« vreme in so zaradi tega izgnali celo domačega duhovnika, ki je bral brevir v cerkvi, ljudje pa so mislili, da ima čarovniške seanse.

Pojasnjene okoliščine za nastanek neviht

In kaj na to pravi sodobna znanost? Meteorologi sicer vedno znova pojasnjujejo, kaj se dogaja in zakaj pride do tako uničujočih neurij. No, za portal Maribor24.si je Amadej Krepek (iz portala meteoinfo.si) pojasnil da se nad našimi kraji srečujeta dve zračni masi. »Iz Sredozemlja prihaja zelo vroča, v Tuniziji so na primer namerili 49 stopinj Celzija, iz severa pa hladnejša zračna masa, med njima je lahko tudi do 20 stopinj razlike in več. Slovenija je ravno na stičišču obeh zračnih mas, poleg tega Jadransko morje dosega izjemno visoke temperature, kar prav tako vpliva na pojav neviht. Ne samo sedaj, ta vpliv se bo lahko poznal tudi jeseni,« je dejal in dodal, da so se ekstremni nevihtni sistemi, ki smo jim bili priča v zadnjih tednih, začeli v Franciji, potovali preko severne Italije do naših krajev in se ustavili šele pri Črnem morju. »Tega, da je ARSO kar trikrat zapored izdal rdeče opozorilo, v Sloveniji ne pomnimo,« je dejal Krepek za portal maribor24.si. Glede toče pa pravi, da se v superceličnih nevihtah, ki za nastanek potrebujejo veter,  ki potuje navzgor, vodne kapljice zlepijo s podhlajenimi kapljicami in ledenimi zrni. »Bolj, kot je močan vzgornik, več kapljic se zlepi, posledično so večja točina zrna. Supercelične nevihte se lahko praviloma razvijejo kjerkoli, kjer imajo ugodne pogoje za razvoj. Če dodamo veliko spremembo temperature in vlažnosti zraka (visoka rosišča) z višino ter zrna toče, ki ob ohlajanju ozračja še povečajo sunke vetra, je to recept za katastrofalne razmere, ki smo jim priča.« Ob tem opozarja, da se s tako imenovanim vetrovnim striženjem, ko se z višino smer vetra spreminja, intenziteta neviht povečuje, kar lahko prinese tudi točo v nočnem času in v razmerah, ko so temperature v nižinah dokaj nizke.

Na tem mestu je seveda premalo prostora, da bi lahko natančneje opisali nastanek neviht, zlasti superceličnih. Vendar je že ta opis dovolj, da lahko razumemo, kaj bi morali potencialni »ustvarjalci« hudega vremena storiti, da bi sploh lahko ustvarili takšne razmere. Kemikalije tu nimajo dosti vloge, elektromagnetni valovi prav tako ne. Zato lahko zgodbice o tem, kako z antenskim sistemom HAARP ustvarjajo nevihte nad Slovenijo, mirno preskočite.

Kako je filmski lik »copral vreme«

Na satiričnem portalu Mravljišče (mravljisce.si) je bil pred nekaj tedni objavljen članek o tem, da se je na območje Slovenije pod krinko prebil znani »vremenski coprnik« August »Gus« Gorman. No, v resnici gre za filmski lik iz filma Superman III, upodobil ga je Richard Pryor. In kdo je bil Gorman? Precej čudaški in komični temnopolti Američan, ki je bil v resnici računalniški genij. Zaposlil se je v tehnološkem podjetju Webster in z majhnim trikom pri izplačevanju plač vsakemu od zaposlenih pobral nekaj centov, njihove zneske pa zaokrožil. Tako je na hitro obogatel, vrhovni šef podjetja Ross Webster pa je opazil njegovo nadarjenost in ga uporabil (bolje rečeno: zlorabil) za številne akcije. Med drugim tudi s hekerskim vdorom v krmiljenje satelita Vulcano, ki je sprožil uničujoče vreme v Kolumbiji ter uničenje nasadov kavovca. Prizor, ki lahko vzburi in premami marsikaterega posameznika z bujno domišljijo …

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine