-2.9 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite intervju: Alejandro Alex Chafuen: »Želimo si, da bi se katoliški volivci aktivneje angažirali v volilnem procesu«

Piše: Bogdan Sajovic

Alejandro Antonio (Alex) Chafuen je ekonomist, avtor knjig in akademik, znan po svojem delu na področju ekonomije, financ in filozofije ter direktor za mednarodne zadeve pri Inštitutu Acton. Z njim smo se med drugim pogovarjali o delovanju inštituta, kulturi izključevanja in prihodnjih ameriških predsedniških volitvah.

DEMOKRACIJA: Gospod Chafuen, ali nam lahko za začetek poveste, kaj je Inštitut Acton, s čim se ukvarja?

Chafuen:  Inštitut Acton za preučevanje religije in svobode je možganski trust, katerega poslanstvo je spodbujati svobodno in krepostno družbo, za katero je značilna svoboda posameznika in ki jo podpirajo verska načela. Ustanovljen je bil na podlagi temeljnih načel, ki združujejo krščanske resnice z načeli prostega trga.

Naš inštitut je poimenovan po angleškem zgodovinarju lordu Johnu Actonu, ki je znan po izreku: »Moč je nagnjena h korupciji, absolutna moč pa k absolutni korupciji.« Acton je velik del svojega razmišljanja posvetil razmerju med svobodo in moralo. To je navdihnilo tudi ustanovitelje našega inštituta, ki si prizadeva oblikovati vizijo družbe, ki je hkrati svobodna in krepostna ter katere cilj je človekov razcvet.

DEMOKRACIJA: Delujete v glavnem v ZDA?

Chafuen:  Večinoma res, vendar smo navzoči tudi v Evropi in Južni Ameriki. V prihodnosti pa si seveda želimo razširiti delovanje tudi na druge celine.

DEMOKRACIJA: Kako deluje, kako je organiziran vaš inštitut?

Chafuen:  Inštitut Acton organizira seminarje, namenjene izobraževanju verskih voditeljev vseh veroizpovedi, vodij podjetij, podjetnikov, univerzitetnih profesorjev in akademskih raziskovalcev o načelih ekonomije ter o povezavi, ki lahko obstaja med krepostjo in ekonomskim razmišljanjem. Verske voditelje spodbujamo, naj sprejmejo načela ekonomije kot analitično orodje pri obravnavi ekonomskih vprašanj, ki se pojavljajo pri njihovem služenju, poslovne voditelje in podjetnike pa spodbujamo, naj svojo vero bolj vključijo v svoje poklicno življenje, se bolj nesebično razdajajo v svojih skupnostih in si prizadevajo za višje standarde etičnega ravnanja pri svojem delu.

Publikacije Inštituta Acton so zelo raznolike, od tistih, ki so namenjene širši javnosti, do tistih, ki so strogi akademski eseji. Mesečno objavljamo aktualne zadeve in mnenja o javni politiki v tiskani in spletni obliki. Tiskamo tudi revijo Religion & Liberty, ki intelektualnega bralca pritegne k vprašanjem s področja religije, politike, ekonomije, literature in kulture. Poleg tega izdajamo revijo Journal of Markets & Morality, ki je recenzirana akademska revija, namenjena preučevanju idej v edinstveni interdisciplinarni niši, ki združuje ekonomijo, teologijo in filozofijo. Poleg tega objavljamo monografije o ekonomskih vprašanjih, ki imajo neposreden vpliv na krščansko teologijo, v okviru zbirke Christian Social Thought Series. V okviru programa Actonovega inštituta za informiranje objavljamo tudi prepise in posnetke uglednih gostujočih govornikov, ki smo jih povabili na naše posebne dogodke, ter televizijskih in radijskih razprav, v katerih smo sodelovali. Na voljo so v Actonovi knjigarni.

Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!
 
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine