1.2 C
Ljubljana
nedelja, 24 novembra, 2024

(PRIČEVALCI) Aleš Bedič, poznavalec zgodovine letalskih dogodkov na Slovenskem; 30.7. na TVS1

Piše: C. R. 

Gost nedeljskega pogovora, Pričevalci 30.7. 2023 ob 21h na TVS1, ki ga vodi Jože Možina, je izjemen poznavalec zgodovine letalskih dogodkov na Slovenskem, zlasti med prvo in drugo svetovno vojno. G. Bedič bo v oddaji predstavil tudi izsledke in predmete iz terenskih raziskav, kar bo širša javnost izvedela prvič.

Za kaj gre? Ekipa zanesenjakov in strokovnjakov, ki dobro sodelujejo, je raziskala ostanke nemškega letala, ki je pred prebojem na soški fronti pri Kobaridu oktobra leta 1917 strmoglavilo v visokogorju. Ne le da so našli predmete izredno redkega nemškega vojaškega izvidniškega letala, raziskali so tudi usodo posadke. Zlasti zanimivo je, da se je izvidniku uspelo s poškodovanimi nogami po 33 urah priplaziti do najbližje kmetije. Njegov nečak je pred nekaj meseci obiskal kraj, kjer je z letalom strmoglavil  stric. Bedič sam je do podrobnosti raziskal usodo ameriškega letala in pilota, ki je med drugo svetovno vojno strmoglavilo pri Babjem zobu nad Bledom, navezal je stike z rojstnim krajem pilota in tam so mu postavili muzej. Posebno presenetljiv je izkop motorja angleškega lovca Spitfire, ki je leta 1944 strmoglavil ob Ižanski cesti v Ljubljani. Motor so pred nekaj leti potegnili iz barjanskih tal z globine 7 metrov, zdaj pa je na ogled v Parku vojaške zgodovine v Pivki. Ob njem je predstavljena zgodba pilota, ki je pravočasno izskočil iz zadetega letala, padel v nemško ujetništvo in preživel vojno.

Iz gosta kar vre izredno poznavanje velikega dela usode več kot 200 letal, večinoma ameriških bombnikov, ki so med drugo svetovno vojno strmoglavila na slovensko ozemlje. V pogovoru se bo gost dotaknil zgodbe letal Spitfire, ki so sestavljala prvo partizansko letalsko enoto, eno od teh se je imenovalo Slovenec, drugo pa Goričan. Maketo »Slovenca« nameravajo postaviti na ogled v Trbovljah. Eno od letal Spitfire je med vojno strmoglavilo na Rakeku, pilot je umrl. Tudi v tem primeru je Bedič navezal stike s sorodniki v ZDA in dobil celo pismo, ki ga je pilot malo pred smrtjo pisal domačim. Zanesenjaka in strokovnjake čaka še veliko dela. V tem času potekajo dogovori z nemškim veleposlaništvom o prenosu posmrtnih ostankov nemškega pilota, ki so ga našli na Pokljuki. Prava poslastica bo dvig nemškega lovca, ki je ob napadu na Kraljevino Jugoslavijo 6. aprila 1941 končal v rečnem rokavu Mure in nedotaknjen čaka na izkop. Tu je še italijansko letalo iz prve svetovne vojne … Kljub navdušenju nad zgodovinskim raziskovanjem letalskih sestrelitev in nesreč pa Aleš Bedič poudarja, da so bile te naprave vendarle ubijalski stroji, ki so v vojni povzročili veliko žrtev. Kot primer nesmisla vojne omenja zavezniško bombardiranje Jesenic malo pred koncem druge svetovne vojne, ko so bombniki, ki zaradi slabega vremena niso dosegli ciljev v Avstriji, svoj ubijalski tovor odvrgli na večinoma stanovanjski del Jesenic, pri čemer je bilo ubitih 127 domačinov. Tudi sicer so zavezniška bombardiranja povzročila več kot 7000 smrtnih žrtev med Slovenci, kar je npr. več žrtev, kot jih je povzročil italijanski okupator, ali več, kot je bilo žrtev vaških straž in slovenskih domobrancev skupaj.  Pogovor z Alešem Bedičem odstira bogato zgodovino tragičnih dogodkov na slovenskem ozemlju, ki naj zveni v opozorilo, kako velika tragedija je vojna in kako velika vrednota je mir.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine